10.07.2016. 22:14
Polijas vieglatlēti svētdien izcīnīja trīs zelta godalgas Amsterdamā notikušā Eiropas vieglatlētikas čempionāta pēdējā dienā, kas ļāva izraut pirmo vietu medaļu ieskaitē.

Статья целиком:

Dienas pirmo zeltu Polijai sagādāja divkārtējais pasaules čempions Pāvels Fajdeks, kurš ar 80,93 metriem droši triumfēja vesera mešanas sacensībās. Viņam sekoja baltkrievs Ivans Tihons (78,84 metri) un vēl viens polis Vojcehs Novickis (77,53 metri).

Turpinājumā Angelika Cihocka triumfēja 1500 metru distancē, finišējot pēc četrām minūtēm un 33 sekundēm. Viņai 0,76 sekundes zaudēja Nīderlandes sportiste Sifana Hasana, bet trešā palika itāliete Čiara Madžeeana.

Savukārt 800 metros vīriem poļi pat guva dubultuzvaru - pirmais finišēja Adams Kščots, kuram sekoja Marcins Levandovskis. Trešo vietu izcīnīja brits Eliots Džailss.

Tikmēr turnīra saimniekus no Nīderlandes pēdējā dienā kārtējo reizi iepriecināja valsts lielākā zvaigzne Dafne Shipersa, kura kopā ar komandas biedrenēm Džamilu Samuelu, Tesu van Šāgenu un Naomi Sedniju triumfēja 4x100 metru stafetē, finišējot pēc 42,04 sekundēm.

Šeit otro vietu izcīnīja Lielbritānija, bet trešā palika Vācija.

"Pirms fināla bijām pieļāvušas kļūdas un veikušas vairākas sliktas nomaiņas, tomēr zinājām, ka varam to izdarīt," uzsvēra Shipersa, kura iepriekš šajā čempionātā bija izcīnījusi zeltu 100 metru sprintā. "Sasniedzām valsts rekordu un esam gatavas Riodežaneiro, kur vēlēsimies vēl vairāk."

Zīmīgi, ka Nīderlande šajā disciplīnā Eiropas čempionātā līdz šim vienīgo reizi bija spējusi uzvarēt 1946.gadā.

Tikmēr 4x100 metru stafetē vīriem uzvaru ar rezultātu 38,17 sekundes izcīnīja Lielbritānija, kuras sastāvā skrēja Džeimss Dasaolu, Edams Džemili, Džeimss Elingtons un Džjindu Ujags.

Otrā palika Francija, kuras sastāvā bija Eiropas ātrākais vīrs Žimijs Viko, bet trešo vietu guva Vācija.

Lielbritānijai bija iespēja triumfēt arī abās 4x400 metru stafetēs, tomēr viņi to paveica tikai dāmu sacensībās, kur labākās bija Emilija Daimonda, Anika Onura, Eilida Doila un Serēna Bandija-Deivisa. Šeit otro vietu guva Francija, bet trešā palika Itālija.

Arī vīru sacensībās Lielbritānija bija droša līdere līdz pēdējai taisnei, bet tad to apsteidza čempione Beļģija un otro vietu izcīnījusī Polija. Beļģijas sastāvā skrēja brāļi Žonatans, Kevins un Dilans Borlē kopā ar Žiljēnu Vatrēnu.

Tikmēr trešo Eiropas čempionātu zeltu pēc kārtas izcīnīja Vācijas lodes grūdējs Davids Štorls, kurš triumfēja ar 21,31 metru. Viņam 12 centimetrus piekāpās polis Mihals Haratiks, bet trešais palika bulgāru izcelsmes portugālis Canko Arnaudovs.

Vēl Portugāles sportiste Patrīsija Mamona triumfēja trīssoļlēkšanā, sasniedzot 14,58 metrus. Viņai septiņus centimetrus zaudēja Ukrainā dzimusī Izraēlas pārstāve Ganna Miņenko, bet trešā palika Grieķijas sportiste Paraskevi Papahristu.

Pēc pirmajās dienās Turcijas nopelnītās kritikas, ka tās medaļas pelna naturalizēti sportisti, svētdien Spānijai dubultuzvaru 5000 metru skrējienā sagādāja divi marokāņu izcelsmes sportisti - uzvaru guva Iliass Fifa, kuram sekoja Adels Mešāls. Tikmēr bronzu ieguva vācietis Ričards Ringers.

Zīmīgi, ka 5000 metros visiem trim medaļniekiem tika fiksēts identisks rezultāts - 13 minūtes un 40,85 sekundes.

Vēl Itālijai zeltu augstlēkšanā sagādāja Džanmarko Tambēri, kurš lēca 2,32 metrus. Viņam sekoja brits Robijs Grabārzs, bet trešo vietu dalīja vēl viens Lielbritānijas sportists Kriss Beikers un Eike Onnens no Vācijas.

Dāmām 400 metru barjerskrējienā uzvarēja dāniete Sāra Slota Petersena, finišējot pēc 55,12 sekundēm. Viņai sekoja poliete Joanna Linkieviča, kā arī šveiciete Lea Sprinžera.

Savukārt 3000 metru šķēršļu skrējienā uzvarēja vāciete Gesa-Felicita Krauze, otro vietu guva Luiza Gega no Albānijas, bet trešo vietu izcīnīja Ezlema Kaja no Turcijas. Šī Albānijai bija vēsturē pirmā medaļa Eiropas meistarsacīkstēs.

LETA jau vēstīja, ka vēl divas medaļas svētdien tika sadalītas rīta sesijā, kad noskaidroja pusmaratona čempionus dāmām un vīriem. Šeit Latvijas garo distanču skrējējs Jānis Višķers izcīnīja 55.vietu, kamēr dāmu vidū Agata Strausa finišēja priekšpēdējā.

Vīru sacensībās triumfēja Eritrejā dzimušais Šveices pārstāvis Tadese Abrahams, kurš finišēja pēc vienas stundas, divām minūtēm un trim sekundēm, par 24 sekundēm apsteidzot Kenijā dzimušo Turcijas pārstāvi Kānu Kigenu Ezbilenu.

Savukārt trešo vietu izcīnīja itālis Daniele Meuči, kurš pirms diviem gadiem Eiropas čempionātā triumfēja maratona distancē.

Višķers skrējienu sāka pieticīgi un pēc pieciem kilometriem bija tikai 86.pozīcijā. Tomēr pēc katras nākamās kontrolatzīmes latvietis kāpa uz augšu un noslēgumā bija iekļuvis labāko sešdesmitniekā, distanci noslēdzot 55.pozīcijā. Finišu Latvijas sportists sasniedza pēc stundas, septiņām minūtēm un 40 sekundēm, tikai par sešām sekundēm atpaliekot no sava sezonas labākā rezultāta.

Dāmām uzvaru guva portugāliete Sāra Moreira, distanci noslēdzot vienā stundā, desmit minūtēs un 19 sekundēs. Viņa iepriekš savā karjerā divas Eiropas čempionāta medaļas bija ieguvusi 5000 metru distancē.

Uzvarētājai 16 sekundes zaudēja itāliete Veronika Inglese, bet trešo vietu guva Žesika Augustu no Portugāles.

Strausa ierindojās 80.vietā, finišējot pēc stundas, 21 minūtes un 42 sekundēm. Aiz viņas finišu sasniedza vienīgi divkārtējā šo sacensību čempione Jasemina Čana - Kenijā dzimusī 19 gadus vecā Turcijas pārstāve iepriekš šonedēļ bija uzvarējusi 5000 un 10 000 metru distancēs, turklāt otro no šīm medaļām guva vien sestdienas vakarā.

Medaļu ieskaitē čempionāta noslēgumā ar sešiem zeltiem, pieciem sudrabiem un vienu bronzu triumfēja Polija, kas kopā savāca 12 medaļas. Tiesa, kopējais skaits lielāks bija Lielbritānijai un Vācijai. Britu sportisti guva piecus zeltus, četrus sudrabus un septiņas bronzas, bet vācieši - piecus zeltus, trīs sudrabus un astoņas bronzas.

Latvija ar vienu zelta medaļu, ko ceturtdien sagādāja šķēpmetējs Zigismunds Sirmais, medaļu ieskaitē guva dalītu 17.vietu. Lietuva ar vienu sudrabu palika dalītā 24.pozīcijā, bet Igaunija ar vienu bronzu dalīja 27.vietu.

Čempionātā Latvijas sportisti izcīnīja četras vietas pirmajā desmitniekā. Sirmais izcīnīja zeltu, kārtslēcējs Mareks Ārents guva sesto vietu, Madara Palameika izcīnīja septīto vietu šķēpmešanā, bet Elvijs Misāns bija devītais trīssoļlēkšanā. Tiesa, nevienam Latvijas sportistam sacensībās neizdevās izpildīt Riodežaneiro olimpisko spēļu normatīvu, tāpēc Latviju četrgades prestižākajā notikumā, visticamāk, pārstāvēs 14 vieglatlēti, kaut normatīvu izpildījuši 16 - uz starta varēs stāties tikai trīs no četrām maratona skrējējām, bet šķēpmetēja Līna Mūze guvusi smagu traumu.