16.06.2015. 19:51
Šonakt 4:00 pēc Latvijas laika sāksies NBA finālsērijas sestā spēle, kurā Goldensteitas "Warriors" būs iespēja izcīnīt čempionu titulu, bet Klīvlendas "Cavaliers" centīsies panākt septīto, izšķirošo maču.

"Warriors" ir vairs tikai viena soļa attālumā, lai pēc 40 gadu pārtraukuma kļūtu par NBA čempioni. Komanda ilgus gadus bija tālu no līgas elites, pat tās pastarīšu vidū. Dona Nelsona piekoptais basketbols ļāva uzplaukt vairākiem basketbolistiem, arī latviešu centram Andrim Biedriņam, taču šis basketbola stils vēlāk arī kļuva par vienu no iemesliem Latvijas spēlētāja norietēšanā. Biedriņa aizmainīšanu ASV mediji joprojām piemin kā svarīgu apstākli "Warriors" atdzimšanā un pārbūvē, un simboliski, ka jau pirmajā sezonā, kurā Biedriņš vairs nespēlē NBA, viņa bijusī komanda gatavojas izcīnīt čempionu titulu.

Biedriņa, Ričarda Džefersona un Brendona Raša aizmainīšana pirms diviem gadiem ļāva noslēgt līgumu ar Andrē Igudalu, kurš finālsērijā pierādījis, ka ir katra iztērētā centa vērts un vēl vairāk. Bijusī "76ers" zvaigzne finālā grozam uzbrūk ar 55% precizitāti, uzņemas līdera lomu izšķirošajos brīžos, bet pats galvenais - nosedz Lebronu Džeimsu. Brīžos, kad laukumā ir Igudala, Džeimsa +/- rādītājs ir -46, salīdzinot ar +13 brīžos, kad Igudala ir rezervē, turklāt daudz biežāk spiests izšķirties par metienu no distances, nevis no groza apakšas.

Tas viss nav traucējis Džeimsam pēc zaudējuma piektajā spēlē norādīt, ka "ir pārliecināts par savām spējām, jo zina, ka ir labākais basketbolists pasaulē". "Pasaules labākais basketbolists" diemžēl joprojām turpina darboties bez īpašas trenera palīdzības un improvizē teju katrā uzbrukumā. Grūti atminēties reizi šajā finālsērijā, kad Deivids Blats būtu norādījis konkrētu uzbrukuma kombināciju, tā vietā Džeimss spēlē viens, cenšoties apspēlēt driblā vai postā, vai arī izkārtot komandas biedram metienu ar "pick&roll" sadarbību. Sērijas sākumā tas padevās visai veiksmīgi, taču laika gaitā "Warriors" piemērojās un ar savu īsto sastāvu daudz biežāk sūta Džeimsam virsū divus sedzējus, kā arī kāpina tempu, ilgstošu apspēlēšanu viens pret viens padarot arvien retāku.

Blata vadītais treneru kolektīvs gan paveicis darbu, bez kura Džeimss nebūtu ticis pat pie vienas uzvaras pret "Warriors", proti, sakārtota aizsardzība, kura nesabrūk arī brīžos, kad laukumā ir šajā spēles komponentā Ņujorkā noniecinātais Ērls "Dž.R." Smits. "Warriors" pirmajās trīs spēlēs reti izdevās gūt konsekventus panākumus uzbrukumā, taču pēdējās dienās pierādījies, ka "Warriors" galvenā problēma joprojām ir viņi paši - ja Stefenam Karijam un Klejam Tompsonam "aiziet" metieni, tad arī vislabākā aizsardzība ir bezspēcīga, par ko pārliecinājās arī lielisku sēriju aizvadošais Metjū Delavedova, kad ceturtajā ceturtdaļā Karijs pāri viņa rokām lidināja vienkārši neticami sarežģītus tālmetienus.

"Es izkārtoju visus šos metienus, tie ir mani ģeniālie jaunievedumi," jokoja "Warriors" treneris Stīvs Kers, pēc tam izsakot visdziļāko atzinību savam saspēles vadītājam, kuram jācīnās ne tikai par čempionu titulu, bet arī ar nemitīgo salīdzinājumu ar "īsto MVP" Džeimsu. ASV medijos visai populārs ir viedoklis, ka pat "Warriors" uzvaras gadījumā finālsērijas vērtīgākā spēlētāja balvu pelnījis statistiski iespaidīgi spēlējošais Džeimss (vidēji spēlē 36.6 punkti, 12.4 atl.b. un 8.8 rez.p.). Protams, pastāvīgi esot uzbrukuma epicentrā, statistika spēles protokolā salasās gribot negribot, turklāt rada arī negatīvu efektu - Džeimss finālā vidēji spēlē laukumā pavadījis 45.6 minūtes, un ne tikai "pavadījis", bet nemitīgi uzņēmies iniciatīvu, un nogurums spēļu izskaņās arvien skaidrāk atgādina par sevi.

Taupīties gan vairs nav kam - šonakt var būt pēdējā spēle NBA sezonā. Lai panāktu vēl vienu, "Cavaliers" nepieciešama dzelžaina aizsardzība un vismaz divu citu spēlētāju aktīvs pienesums uzbrukumā, turklāt ne tikai gūstot punktus, bet arī izņemot bumbu no Džeimsa rokām, ļaujot viņam nedaudz atpūsties. 2-3 sērijā ir smags rezultāts, taču Džeimsam ne pārāk tālā atmiņā 2013. gada fināls pret "Spurs", kad no šādas situācijas izdevās atspēlēties. Džeimsam šis var kļūt par trešo titulu karjerā, kamēr visi "Warriors" basketbolisti cīnās savā pirmajā finālā.

"Mēs smagi strādājām visu gadu un esam nokļuvuši labās pozīcijās, lai jau Klīvlendā noslēgtu sēriju. Labi zinām, ka varam to izdarīt," pirms sērijas sestās spēles teica Karijs, paužot apņēmību NBA sezonai pielikt punktu jau šonakt.

Vieta Komandas Datums Laiks/Rez.
Oklenda Warriors-Cavaliers 05.06 108:100 P
Oklenda Warriors-Cavaliers 08.06 93:95 P
Klīvlenda Cavaliers-Warriors 10.06 96:91
Klīvlenda Cavaliers-Warriors 12.06 82:103
Oklenda Warriors-Cavaliers 15.06 104:91
Klīvlenda Cavaliers-Warriors 17.06 4:00
Oklenda Warriors-Cavaliers 20.06 ja nepieciešams

Izmantotie resursi:NBA.comESPN: The Worldwide Leader in SportsLatvijas Treneru tālākizglītības centrs Brīvības gatve 333, Rīga, LV-1006
Trubeckojs Andrejs Trubeckojs AndrejsGrieķu-romiešu cīņa, Brīvā cīņa, Brīva cīņa sivietēm, Jostu cīņa, Pludmales cīņa
FTA
Reģistrēties