07.02.2014. 23:00
Sestdien Soču olimpisko spēļu biatlona sacensību programma startēs ar 10 kilometru sprintu vīriešiem.Ar 35. starta numuru sprintā startēs Latvijas labākais biatlonists Andrejs Rastorgujevs. Sacensību sākums plkst. 16:30 pēc Latvijas laika.

Par sacensību galveno favorītu uzskatāms Pasaules kausa izcīņas kopvērtējuma līderis Martēns Furkads (Francija), kurš šosezon uzvarējis četrās individuālajās sacensībās (pa reizei sprintā, klasikā, iedzīšanā un masu startā). Tāpat ļoti augstu vērtējamas Emila Hegles Svensena (Norvēģija) izredzes, kurš janvārī bija gandrīz neuzvarams (uzvarēja četrās no piecām sacensībām, kurās startēja). Pasaules kausa izcīņas kopvērtējumā Svensens ieņem otro vietu. M.Furkadam 39. starta numurs, Svensenam – 29.

Starp sacensību favorītiem ir arī pārējie trīs norvēģi, kas pieteikti sprinta sacensībām: Ūle Einars Bjerndālens (24. starta numurs), Tarjei (52.) un Juhaness Bo (34.). Sprinta sacensībām norvēģi nav pieteikuši Lāšu Bergeru (kopumā biatlona sacensībām var pieteikt sešus sportistus, taču vienā distancē var startēt tikai četri), kurš uzvarēja Hohfilcenē. Bjerndālenam, kurš šosezon noslēdz biatlonista karjeru, šīs ir sestās olimpiskās spēles. Bjerndālens kopumā olimpiskajās spēlēs izcīnījis 11 medaļas (astoņas no tām izcīnītas individuālajās sacensībās, pārējās - stafetē).

Par favorītiem noteikti uzskatāmi arī Krievijas biatlonisti: Jevgeņijs Garaņičevs, Dmitrijs Mališko, Antons Šipuļins un Jevgeņijs Ustjugovs. Atšķirībā no iepriekšējām sezonām, kad Krievijas biatlonisti nereti sasniedza atzīstamus rezultātus Pasaules kausa izcīņas posmos un vēlāk sezonas galvenajos startos nespīdēja, šosezon Krievijas biatlonisti vēl nav izcēlušies ar teicamiem rezultātiem. Šipuļins, Garaņičevs un Ustjugovs labāko trijniekā bijuši tikai pa reizei. Līdzīgi kā citas komandas, arī Krievijas izlases pamatsastāvs izlaida kādu no Pasaules kausa izcīņas posmiem (Antholcā). Vai šīs sezonas pirmie seši PK posmi būs bijis klusums pirms vētras, to redzēsim jau sestdienas pēcpusdienā. Interesanti, ka sprintā pie medaļām Krievijas biatlonisti pēdējoreiz tika 1994. gadā, kad Lillehammerē (Norvēģija) uzvaru izcīnīja Sergejs Čepikovs.

Pēdējā posmā pirms Soču olimpiskajām spēlēm favorītu lokā ielauzās Vācijas biatlonists Simons Šemps, kurš Antholcā-Anterselvā (Itālija) uzvarēja gan sprintā, gan iedzīšanā. Sprintā gan goda pjedestāla augstāko pakāpienu nācās dalīt ar Lukasu Hoferu (Itālija).

Sprintā startēs arī spēcīgākie Austrijas biatlonisti: Simons Eders, Dominiks Landertingers, Daniels Mezotičs un Kristofs Zumans. Labākajā sastāvā sprintā startēs arī Francijas komanda.

Pērn pasaules čempionātā, kas norisinājās Nove Mesto (Čehija), gan sprintā, gan iedzīšanā uzvarēja Svensens, kamēr M.Furkadam izdevās uzvarēt vien klasikā, kurā Svensens slimības dēļ nestartēja.

Vankūveras olimpiskajās spēlēs sprintā uzvarēja Vensāns Žē (Francija), kurš biatlonista karjeru jau noslēdzis. Sprinta sacensībās startēs abi pārējie medaļinieki – Svensens un Jakovs Faks (Slovēnija). Vienīgā atšķirība, ka Faks toreiz vēl pārstāvēja Horvātiju.

Andrejs Rastorgujevs pērn 20 kilometru klasikā tieši Sočos Pasaules kausa izcīņas posma ietvaros sasniedza karjeras labāko rezultātu (ceturtā vieta). Šosezon iedzīšanā Oberhofā šo sasniegumu izdevās atkārtot. Pasaules kausa izcīņas kopvērtējumā Rastorgujevs ieņem 26. vietu. Bukmeikeru vērtējumā Rastorgujeva izredzes uzvarēt sprintā tiek vērtētas kā 16.-18. augstākās (novērtētas līdzīgi kā Garaņičeva un Simona Furkada). Bukmeikeru vērtējumos gan nedaudz pietrūkst loģikas, jo Rastorgujeva izredzes iedzīšanā novērtētas divas reizes zemāk kā sprintā, neskatoties uz to, ka Latvijas biatlonists šosezon vissekmīgāk startējis tieši iedzīšanā.

Šosezon sprintā Esterzundā ieņemta 58. vieta, Hohfilcenē – 26., Anesī – 33., Oberhofā – 28. Posmu Antholcā-Anterselvā Latvijas labākais biatlonists izlaida, tā vietā aizvadot treniņnometni Hohfilcenē.

Pagājušajā nedēļā Rastorgujevs izcīnīja uzvaru klasikā un bronzu sprintā Eiropas čempionātā biatlonā, kas norisinājās Nove Mesto (Čehija), kur gan biatlona elite nestartēja. Interesanti, ka 1998. gadā pirms Nagano (Japāna) olimpiskajām spēlēm par Eiropas čempionu sprintā kļuva Jēkabs Nākums, kurš uz Sočiem devies kā Latvijas slēpotāju treneris. Arī toreiz Eiropas čempionāts nepulcēja visus spēcīgākos biatlonistus, taču sprintā Nagano Nākums izcīnīja piekto vietu.

Rastorgujevam šīs ir jau otrās olimpiskās spēles sportista karjeras laikā, debijas reizē Vankūverā sprintā ieņēma 50. vietu, iedzīšanā - 58.

Sacensībām kopumā pieteikti 87 biatlonisti. Sacensību sākums plkst. 16:30 pēc Latvijas laika, tiešraide LTV7.