14.03.2014. 09:16
2013. gada nogalē Daugavpilī un Rīgā norisinājās "Jerjomenko kausa" spēles futzālā, kas deva iespēju Latvijā vērot augstākā līmeņa futzālu ar pasaules līmeņa zvaigznēm. Vērienīgs sporta notikums mūsu valstī, tomēr no organizatoriskās puses jautājumu par profesionalitāti nav trūcis.

Portāls Sportacentrs.com tiešraidē translēja visas Latvijas komandas RABA spēles šajā turnīrā Daugavpils Olimpiskajā centrā. Nav noslēpums, ka turnīra norise bija pamatīgi apdraudēta, jo pirms RABA un "Balticflora" spēles Latvijas komanda tā arī nebija samaksājusi nepieciešamo summu dalībai tajā. Organizētāji uzstādīja ultimātu, dodot RABA pēdējo iespēju veikt nepieciešamo maksājumu. Pārceļot spēles sākumu, nepieciešamā naudas summa tika samaksāta, un turnīrs varēja turpināties. Taču tas nebija vienīgais starpgadījums, kas tāda līmeņa turnīram godu nerada.

Daugavpils Olimpiskā centra uzbūve ir galvenais iemesls, kādēļ tieši šeit norisinājās viens no "Jerjomenko kausa" sabraukumiem. Laukuma seguma kvalitāte ir ļoti augstā līmenī, ko uzsvēra arī teju visi laukumā izgājušie futzālisti. Ar uzslavām neskopojās arī pasaules klases zvaigznes, starp kurām bija seši pasaules čempioni. Halles potenciālās iespējas pilnīgi noteikti atbilda turnīra līmenim. Arī skatītāju apmeklējums nebija slikts un tas neatpalika no prognozētā, kaut gan biļešu cenas nebija tās zemākās. Tā gan bija tikai aisberga redzamā daļa, jo daudz kas skatītājiem palika nepamanīts.

Uzklausot posma organizētāju viedokli, vislielākās pretenzijas organizatoriskajai komitejai bija pret olimpiskā centra administrāciju. Sarunās ar Daugavpils Olimpiskā centra valdes locekli Uldi Pastaru tika iegūta pretrunīga informācija saistībā ar halles iespējām. Šī iemesla dēļ daudzas lietas nācās pārkārtot un pārplānot īsi pirms turnīra sākuma, jo olimpiskā centra vadības sniegtā informācija neatbilda patiesajām iespējām. Daudzkārtējās tikšanās pirms turnīra bija bezjēdzīgas, jo katra nākamā sapulce bija jāsāk no baltas lapas, jo iepriekš saskaņotā informācija padotajiem tā arī netika nodota vai vispār tika aizmirsta.

Sarunās pirms turnīra sākuma olimpiskā centra administrācija apgalvoja, ka skatītāju tribīnes būs viegli pārvietot un pakārtot turnīra organizētāju prasībām, un tajās varēs ietilpināt 2-3 tūkstošus skatītāju. Realitātē izrādījās, ka vienīgās izmantojamās tribīnes ir stacionārās (to ietilpība ir 1 tūkstotis), bet pārvietojamās tribīnes nemaz nevarēs izmantot (jebkurā gadījumā tajās var izsēdināt tikai 300 skatītājus). Tajās bija plānots izvietot Daugavpils BJSS futbola skolas audzēkņus. Šī problēma gan beigās tika veiksmīgi atrisināta, dodot iespēju jaunajiem futbolistiem sēdēt stacionārajās tribīnēs. Tomēr nepameta sajūta, ka olimpiskā centra vadītājs un darbinieki nemaz neorientējas savā uzraudzībā esošajā sporta bāzē.

Netika ievērota pašsaprotamā prasība, ka futzāla spēļu laikā ir jāatceļ citi treniņi blakus zālēs. Tā rezultātā zālē regulāri ieklīda sev nepieciešamajās formās tērptie vingrotāji, kuri traucēja spēlētājiem, jo gribēja nokļūt savā laukumā pa īsāko ceļu. Daudz jautājumu esot bijis olimpiskā centra administrācijai, kā sastāvā ir pieci cilvēki, tomēr pat nepieciešamo baneru izvietošana bija milzīga problēma, jo nebija cilvēku, kas varētu ar to nodarboties. Šī jautājuma atrisināšanā organizētāji īpašu pateicību izteica BFC "Daugavpils" kapteinim Artjomam Murdasovam un viņa trenētajiem 1998. gadā dzimušajiem puišiem, bez kuru palīdzības daudzas problēmas neizdotos atrisināt.

Par zāles rezervāciju un pieejamību praktiski līdz pat pēdējam brīdim nebija skaidrības, kaut gan par turnīra norisi administrācijai tika paziņots laicīgi. Būs zāle pieejama vai nebūs, šis jautājums ilgstoši netika atbildēts. Kuluāros klīst pat runas, ka Daugavpils pašvaldībai, kas bija viena no galvenajām turnīra organizētājām, par zāles īri tika piestādīts divas reizes lielāks rēķins nekā tas tiek pieminēts olimpiskā centra cenrādī. U.Pastars personīgi nevienā brīdī turnīra organizēšanā tā arī neiesaistījās, atsevišķos gadījumos esot pamanāms tikai VIP tribīnē, tuvāk uzklātajiem galdiem. Diemžēl šo galdu uzklāšana arīdzan bija problemātiska, jo šīs uzdevums tika uzticēts Daugavpils Olimpiskajam centram. Pat nepieciešamo A4 lapu ieguve printēšanai nonāca līdz absurdam, kad centra administrācija visos veidos centās atgūt aizdoto printēšanas lapu paku.

Futzāla klubam RABA pirms sacensībām bija plašas izvēles iespējas, kur aizvadīt turnīru. Pateicoties Daugavpils pašvaldības iniciatīvai un piešķirtajam solīdajam finansējumam, izvēle krita par labu tieši Daugavpilij. Diemžēl turnīra laikā radās sajūta, ka šis sporta pasākums īsti nevienam nav vajadzīgs, bet olimpiskais centrs vienkārši nav gatavs rīkot šāda mēroga sacensības un pilnībā nespēj vai negrib izmantot visus pieejamos halles resursus.

Latvijai pēdējā laikā arvien biežāk tiek dota iespēja rīkot augsta mēroga sacensības un mums ir uzceltas arī tam atbilstošas sporta bāzes, bet šis ir viens no gadījumiem, kad jāaizdomājas, vai mēs spējam profesionāli izmantot mums dotās iespējas!?

P.s. Kā viens no cietējiem bija arī mūsu portāls Sportacentrs.com, kas joprojām nav saņēmis apsolīto summu par šo spēļu translēšanu, neskatoties uz to, ka lielāko spēļu translāciju izdevumu daļu nosedza Kazahstānas „Kairat”.



RTU-Rīgas stars, bērnu un jaunatnes futbola klubs Daugavgrīvas 56a, Rīga, LV-1007
Titova Jeļena Aerobika, Sporta dejas, Akrabatiskajs Rok-n-Rols
FTA
Reģistrēties