01.06.2015. 09:00
Šodien lietainajā Parīzē pārpildīta 4. kārtas programma, jo nāksies izspēlēt desmit ar pusi maču. Svētdien lietus dēļ neizdevās sākt divas spēles, bet viena nav pabeigta. Šodien spēlēs gan pagājušā gada čempioni Rafaels Nadals un Marija Šarapova, gan arī ranga līderi – Novaks Džokovičs un Serēna Viljamsa. Tāpat savu vakar iesākto uzstāšanos turpinās Rodžers Federers un Gaels Monfīss.

Amerikāņu sasniegumi māla turnīros Eiropā ir tik pieticīgi, ka labot rekordus nav pārāk sarežģīti. Piemēram, Džeks Soks ir jaunākais ASV tenisists "French Open" 4. kārtā kopš 1993. gada, kad Top 16 sasniedza tobrīd 21 gadu vecais Pītais Samprass. Ja viņam māls nebija mīļākais segums, tad Sokam tieši otrādi. Džeks aprīlī Hjūstonā izcīnīja pirmo ATP vienspēļu titulu, to iegūstot tieši uz māla.

Interesanti, ka Sokam pirmie lielie panākumi bija dubultspēlēs. Viņš 2011. gadā kopā ar Melāniju Udānu uzvarēja "US Open" jauktajās dubultspēlēs, bet pērn kopā ar Vaseku Pospišilu triumfēja Vimbldonas dubultspēļu sacensībās. Šie panākumi, it īpaši otrais, acīmredzot devuši lielu pārliecības devu.

Diez vai Soks šodien var uzvarēt Nadalu, taču pabiedēt spāni gan viņam ir visas iespējas. Džekam ir laba serve un ļoti draudīgs "forehand" sitiens. Ja šis ierocis tiks izmantots pareizi, tad Nadals dabūs krietni pasvīst. Atceramies, ka 1. kārtā viņu ar "forehand" regulāri apdraudēja tikai 18 gadus vecais francūzis Kventins Aliss. 22 gadus vecais Soks ir fiziski daudz nobriedušāks un vismaz teorētiski var izdarīt vairāk.

Soks tikai vienreiz (1-6) pieveicis Top 10 spēlētāju, kas viņam izdevās oktobrī Šanhajā pret Kei Nišikori. Šogad Parīzē trīs setos sakauts 11. numurs Grigors Dimitrovs. Uz smagāka seguma (pēc lietus) Sokam ar savu jaudīgo tenisu pret Rafu ir labas izredzes, ja ne uz panākumu visā mačā, tad uz pieklājīgu rezultātu gan pavisam noteikti.

Novaks Džokovičs tikai vienreiz 11 mačos zaudējis Rišāram Gaskē. Tas notika 2007. gadā Šanhajā. Nole kopš tā laika francūzi uzveicis deviņos mačos pēc kārtas un šajās cīņās zaudējis tikai vienu setu. Skaidrs, ka Gaskē izredzes uz sensāciju ir mikroskopiskas, zinot, pret ko būs jāspēlē. Gaskē ir ļoti bēdīga bilance "Grand Slam" 4. kārtas mačos: 2-15!

Endijs Marejs uz māla guvis 13 uzvaras pēc kārtas un viena no šīm uzvarām bija pret šodienas pretinieku Žeremī Šardī, francūzi Romā apspēlējot divos setos ar rezultātu 6:4, 6:3. Tas bija uz pamatīga noguruma fona, pēc šī mača izstājoties no "Masters 1000" turnīra Itālijā. Šardī domā, ka viņam ir iespējas uzvarēt Mareju, taču būsim reāli. Šobrīd nav 2012. gads, kad Marejs francūzim zaudēja Sinsinati turnīrā, toreiz spēlējot slikti, jo vēl nebija atgājis no triumfa Londonas olimpiādē. Pārējos sešos mačos viņam pret Šardī problēmu nav bijis. Zinot to, ka Šardī ir bezcerīgs "backhand", tad tikai ar servi un sitienu no labās puses pret lielā četrinieka tenisistu būs stipri par īsu.

Marins Čiličs astoņu dienu laikā Parīzē guvis gandrīz tikpat uzvaras, cik visā līdzšinējā sezonā kopā. "US Open" čempions "French Open" ieradās ar 4-6 bilanci, bet Francijā guvis trīs uzvaras, turklāt nevienā mačā seti nav zaudēti. Robins Hāse, Andrea Arnaboldi un Leonardo Maijers ne tuvu nav tādā līmenī kā Davids Ferers, tāpēc var droši apgalvot, ka Čiličam šodien būs pirmais nopietnais pārbaudījums, kuru viņš varētu neizturēt. Čiličs Fereru pieveica 2009. gadā Melburnā, bet pēc tam viņam zaudējis trīs reizes pēc kārtas, ieskaitot bezcerīgi 3:6, 2:6 vienīgajā mačā uz māla seguma. Tiesa, abi nav tikušies kopš 2010. gada.

Serēna Viljamsa pēdējos divos mačos uzvarējusi pēc zaudēta 1. seta. Ranga līderes kontā tagad ir 31 uzvara "Grand Slam" mačos, zaudējot 1. setu. Tas ir visvairāk starp aktīvām tenisistēm. Pirms divām dienām apspēlējot Viktoriju Azarenku, varētu šķist, ka tagad īpaši spēcīgākas pretinieces vairs nebūs līdz finālam, taču tā nav, jo Viljamsai šodien 4. kārtā pretī Slouna Stīvensa, kura, kā jau vairākas reizes to esmu uzsvēris, "Grand Slam" turnīriem spēj īpaši noskaņoties.

Slouna 1. kārtā apspēlēja Serēnas māsu Venusu un šodien lūkos kļūt par astoto tenisisti, kurai abas māsas izdevies uzvarēt vienā turnīrā. Kima Klijstersa ir vienīgā, kura to paveikusi divos turnīros, bet pēdējai tas bija pa spēkam Jeļenai Jankovičai 2010. gadā Romā. Tikai trim spēlētājām – Klijstersai, Žustīnei Enānai un Martinai Hingisai – abas māsas izdevies uzvarēt vienā "Grand Slam" turnīrā. Pēdējo reizi tas notika 2009. gadā "US Open", kad Klijstersa Venusu pārspēja 4. kārtā, bet Serēnu pieveica pusfinālā.

Stīvensas kontā ir viena uzvara piecos mačos pār Serēnu, turklāt tā gūta "Grand Slam" līmenī – 2013. gadā Austrālijā. Abas tenisistes šogad jau divreiz tikušās. Maiami Viljamsa uzvarēja trīs setos, bet maija sākumā Madridē daudz vieglāk – divos setos ar rezultātu 6:4, 6:0. Skaidrs, ka Stīvensai ir ieroči, lai uzvarētu, it īpaši gadījumā, ja Viljamsa spēlēs tāpat kā, to darīja mača pirmajā pusē pret Azarenku. Tiesa, ja ranga līdere spēlēs atbilstoši savām spējām, tad viss gan būs atkarīgs no viņas pašas.

Timeja Bačinskī ir viena no četrām tenisistēm, kurai Parīzē ir debija "Grand Slam" 4. kārtā. Šveices tenisistei šodien pretī stāsies Petra Kvitova, kuru viņa janvārī divos setos apspēlēja uz "hard" seguma WTA turnīrā Ķīnā (6:4, 6:4). Bačinskī iepriekšējā kārtā uzveica Medisonu Kīsu. To uzsveru tāpēc, ka Kīsa spēles ziņā ir ļoti līdzīga Kvitovai. Proti, abām ir graujoša serve un spēcīgs uzbrukums, taču monētas otrā puse ir brīžiem ļoti "netīrs" teniss. Ja Bačinskī spēja tikt galā ar Kīsu, tad viņas "dvīņumāsu" Kvitovu uzvarēt arī var būt iespējams. Bačinskī pirmajos trīs mačos zaudējusi tikai 15 geimus. Tas ir vislabākais rādītājs starp visām 4. kārtas dalībniecēm.

Jūlija Gergesa šogad trīs uzvaras guvusi tikai divos turnīros – abi bijuši "Grand Slam" līmenī, proti, arī Melburnā Vācijas tenisiste tika līdz 4. kārtai. Tas arī ir viņas labākais rezultāts "Grand Slam" turnīros, šajā posmā zaudējot trīs reizes. Visas trīs bijušas "Australian Open". Vai Gergesai izdosies sasniegt pirmo ceturtdaļfinālu? Iespējas ir pat ļoti labas, jo bijusī "French Open" fināliste Sāra Erani allaž izjūt grūtības pret tādām spēlētājām kā Gergesa. Jūlijai ir ļoti jaudīgs uzbrukums, ar kuru Erani var "nosist nost no korta". Itāliete noteikti centīsies uzspiest garākas izspēles un sagaidīt pretinieces kļūdas. Savstarpējos mačos neizšķirts 2-2, vienīgajā spēlē uz māla ar 6:2, 6:3 pirms trim gadiem pārāka bija Erani. Tas, ka Gergesai ir pa spēkam sagraut Erani, bija redzams pērn Melburnā, kad viņa Erani sakāva ar rezultātu 6:3, 6:2. Šodienas mača atslēgas vārds ir "māls". Tāpat lielu nozīmi var spēlēt pieredze. Kā jau teicu, Gergesa vēl ne reizi "Grand Slam" turnīros nav tikusi pāri 4. kārtai.

Ne Andrea Mitu, ne Elisona Van Ujtvanka iepriekš "Grand Slam" turnīros nebija tikušas tālāk pat 2. kārtu, tagad vienai no viņām būs pirmais "major" ceturtdaļfināls! Sevišķi pārsteidzoša ir Van Ujtankas tikšana Top 16 posmā, jo Beļģijas tenisiste nav māla seguma spēlētāja, taču ar agresīvu tenisu, kas sevi ietver spēcīgu servi, šogad Parīzē spējusi paveikt ļoti daudz. Viņa rangā atrodas 93. vietā, bet Mitu noslēdz pirmo simtnieku. Reitingā divu tik zemu esošu spēlētāju tikšanās "Grand Slam" 4. kārtā pēdējo reizi bija 2006. gadā Austrālijā, kad 349. vietā bijusī Hingisa pārspēja 98. raketi Samantu Stousuru.

Jāpiebilst, ka svētdien lietus dēļ neizspēlēja divus sieviešu turnīra mačus, ieskaitot čempiones Marijas Šarapovas tikšanos ar Luciju Šafaržovu, un nepabeidza Rodžera Federera un Gaela Monfīsa dueli, kurā pēc diviem setiem ir neizšķirts rezultāts. Vakardienas pirmsspēļu apskats atrodams šeit.

"French Open" rāda abi Eurosport kanāli. Ir arī pieejamas ierastās un lielu popularitāti iemantojušās tiešraides internetā. Legālu straumēšanu piedāvā Eurosport Player, kas gan ir maksas pakalpojums. Šodienas spēļu plāns atrodams šeit.Latvijas Armvrestlinga federācija Hospitāļu 36-24, Rīga, LV-1013
Kučans Vasilijs Grieķu-romiešu cīņa, Jostu cīņa, Pludmales cīņa
FTA
Reģistrēties