17.05.2016. 17:50
Latvijas hokeja izlase savā pēdējā spēlē Krievijā notiekošajā pasaules čempionātā šodien spēkojas ar Norvēģiju, kamēr citos dueļos jau noskaidroti atlikušie divi ceturtdaļfinālisti - par tiem kļuva Dānija un ASV.

Maču starp Latvijas un Norvēģijas izlasēm tiešraidē iespējams vērot kanālos TV3, 3+ un "Re:TV".

Mačs starp Latviju un Norvēģiju iesākās nedaudz miegaini un pirmajās minūtēs neviena no komandām vārtu gūšanas iespējas neradīja. Mača sestajā minūtē Maksims Širokovs paklupināja pretinieku un nopelnīja pirmās divas soda minūtes šajā spēlē. Tiesa, vairākuma laikā Norvēģijai neizdevās bīstami apdraudēt Elvja Merzļikina sargātos vārtus, lai gan pāris reizes pretinieki saasināja situāciju. Pēc vairākuma norvēģiem piederēja neliela iniciatīva, kas viņiem ļāva izdarīt pāris nesekmīgus metienus, bet desmitajā minūtē pie viena hokejista pārsvara jau tika Latvija, kad divas minūtes par Vitālija Pavlova bloķēšanu saņēma Jūnass Holess.

Vairākuma laikā Latvijas izlase spēja radīt spiedienu uz norvēģu vārtiem, taču ripu tajos nekādi neizdevās dabūt. Tiesa, tas tomēr izdevās vien trīs sekundes pirms tā beigām, kad Indrašis, saņēmis piespēli no Gunta Galviņa, ar teicamu metienu no kreisās malas raidīja ripu zem vārtsarga paduses un atklāja dueļa rezultātu. Zīmīgi, ka Latvijai šī bija pirmā reize šajā pasaules čempionātā, kad tieši tai izdevās atklāt spēles rezultātu. Kopumā pirmajā trešdaļā starp abām vienībām bija līdzīgs hokejs, turklāt arī norvēģi pāris reizes bīstami uzbruka, un vienreiz Latviju no vārtu zaudējuma glāba Merzļikins, kurš skaisti tvēra pretinieka mesto ripu devītniekā. Spēles 17.minūtē Norvēģija tomēr panāca izlīdzinājumu, jo pēc Latvijas hokejistu kļūdas Ulimbs pretuzbrukumā panāca 1:1. Pēc vārtu guvuma spēle aktivizējās, turklāt norvēģi 18.minūtē nopelnīja vēl vienu vairākumu, taču tas netika izmantots, turklāt pēdējā minūtē pretinieki gandrīz izvirzījās vadībā.

Otrā trešdaļa iesākās vētraini, jo jau 40.sekundē Merzļikinu ar teicamu metienu pārspēja Holess, turklāt 16 sekundes vēlāk ripa vēlreiz nonāca Latvijas "būrī", kad vārtsargs atsita ripu un centās to ar nūju aizsist prom, taču trāpīja Aleksandram Jerofejevam pa slidu. Līdz ar to 56 sekunžu laikā Latvija nonāca iedzinējos ar 1:3. Tas treneriem Merzļikinu lika nomainīt pret pieredzējušo Edgaru Masaļski. Lai gan pēc abiem vārtu zaudējumiem Latvija nedaudz pamodās ar pāris bīstamiem momentiem, vārtus gūt neizdevās. Tomēr iniciatīvu pārņemt komandai sanāca pēc tam, kad norvēģi 26.minūtē nopelnīja divus noraidījumus pēc kārtas, kas Latvijai gandrīz pusotru minūti ļāva spēlēt piecatā pret trim. Lielais vairākums tā arī palika neizmantots, turklāt norvēģiem tā laikā izdevās izrauties izgājienā pret Masaļski, kurš gan glāba no vārtu zaudējuma.

Pēc mazākuma izturēšanas Norvēģija manāmi aktivizējās un bīstami apdraudēja pretinieku vārtus, turklāt noraidījumu nopelnīja Gints Meija. Vairākumā norvēģi gan nospēlēja krietni blāvāk un to neizmantoja, bet otrā perioda otrajā pusē Indrašis bija tuvu savam otrajam vārtu guvuma, taču ripa trāpīja pa stabiņu. Otrās trešdaļas izskaņā komandas bija līdzvērtīgi, abām apmainoties vārtu gūšanas iespējām, teicamu situāciju neizmantojot Aleksejam Širokovam. Nedaudz vairāk kā četras minūtes līdz beigām Latvija vēlreiz varēja spēlēt vairākumā, kad laukuma vidusdaļā noteikumi tika pārkāpti pret Rodrigo Ābolu. Viena hokejista pārsvaru gan atkal neizdevās izmantot, bet pārtraukumā Latvija devās ar divu vārtu deficītu. Tiesa, 13 sekundes pirms beigām Latvija nonāca vairākumā, bet to vēl neizdevās izmantot.

Pasaules hokeja čempionāts. Krievija, Maskava. VTB Ledus pils. 2016.gada 17.maijs

Latvija - Norvēģija 1:3 (1:1, 0:2, 0:0)

Vārti: 11:42 Indrašis (Galviņš, vair.) 1:0; 16:12 K.A.Olimbs (Roseli Olsens) 1:1; 20:40 Holoss (Martinsens, Cukarello) 1:2; 20:56 Johannesens 1:3;

Vārtsargi: Elvis Merzļikins (līdz 20:56), no 20:56 Edgars Masaļskis - Stefens Sobergs

Metieni: 18-19

Soda minūtes: 4-12

Kā zināms, Latvijas hokejisti labāko astoņniekā iekļūt vairs nespēs, jo Dānija pirmdien ar 4:1 pārspēja Kazahstānu. Uzvara pamatlaikā šodienas spēlē ļaus izpildīt Latvijas Hokeja federācijas nosprausto mērķi  - 10.vietu. Panākuma gadījumā latvieši turnīru noslēgs kā devītie.

Otrdienas pēcpusdienā kļuvis zināms, ka vārtos trešo spēli pēc kārtas stāsies Elvis Merzļikins. Vēl otrdienas mačam kā septītais aizsargs tiks pieteikts Edgars Siksna, bet 13.uzbrucējs būs Edgars Kulda. Savukārt šai spēlei atkal netiks pieteikts Jānis Andersons.

Kā pirms spēles žurnālistiem atklāja izlases galvenā trenera palīgs Kārlis Zirnis, izmaiņas virknējumos nav plānotas un spēli Latvija sāks tādos pašos maiņu salikumos kā pret Kazahstānu.

"Divas brīvdienas varbūt komandu nedaudz ir izsitušas no ritma, jo iepriekš spēle bija caur vienu dienu, taču tāpēc ir labi jāiesildās un jābūt ar maksimālu koncentrāciju jau no pirmās minūtes. Pirms spēles sapulcē parādījām puišiem norvēģu spēles nianses, kā viņi izspēlē vairākumu. Līderi viņiem ir brāļi Ulimbi, bet pret viņiem sūtīsim aizsargus Kristapu Sotnieku un Gunti Galviņu," taktiskās nianses atklāja Zirnis.

Lai arī izredzes tikt certurtdaļfinālā zuda pirmdienas vakarā pēc Dānijas un Kazahstānas spēles, komanda ir apņēmības pilna čempionātu noslēgt uz pozitīvas nots.

"Dāņu un kazahu spēlei sekojām līdzi vakariņu laikā, un tur jau pēc pirmā perioda bija skaidrs, ka lielu izredžu nav. Taču mums ir pēdējā spēle, kura jānospēlē, kā nākas," piebilda Zirnis.

Turnīra pirmajā mačā Latvija ar 1:2 papildlaikā piedzīvoja neveiksmi pret Zviedriju, bet pēc tam ar 3:4 pēcspēles metienos nācās piekāpties arī Čehijai. Turpinājumā pirmdien Latvija ar 0:4 kapitulēja Oļega Znaroka un Harija Vītoliņa vadītās mājinieces Krievijas priekšā, trešdien Latvija ļoti dramatiskā duelī ar 4:5 piekāpās Šveicei, mača laikā spējot atspēlēties no 0:3 deficīta, bet piektdien pēcspēles metienos ar 2:3 atzina arī Dānijas pārākumu. Sestdien Latvija ar 2:1 uzvarēja Kazahstānu, nodrošinot palikšanu elitē.

Savukārt Norvēģija čempionātu iesāka ar 0:3 zaudējumu Dānijai, bet nākamajā dienā ar 4:3 pagarinājumā uzveica Šveici. Pirms nedēļas norvēģi ar 4:2 pārspēja Kazahstānu, bet ceturtdien ar 0:7 kapitulēja Čehijai. Sestdien Norvēģija ar 2:3 zaudēja Zviedrijai, bet pirmdien ar 0:3 piekāpās Krievijai. Pirmdien abas izlases zaudēja cerības sasniegt ceturtdaļfinālu.

Latvija augstākajā divīzijā ar Norvēģiju spēkojusies astoņas reizes, izcīnot sešas uzvaras. Tiesa, pēdējās četrās spēlēs uzvaras dalīta uz pusēm. Iepriekšējo reizi pasaules čempionātos abas izlases tikās pirms četriem gadiem, kad ar 3:0 uzvarēja Norvēģija.

Vēl viens aspekts, kam šajā spēlē pievērst uzmanību, ir Norvēģijas galvenais treneris Rojs Johansens, kurš pēc 15 gadu darba ar valstsvienību atvadīsies no šī amata spēlē ar Latviju. Norvēģiem katru gadu spēlē faktiski viens un tas pats sastāvs, tāpēc, jādomā, spēlētāji gribēs atvadīties no sava ilggadējā trenera ar godu. Viņa vadībā izlase trīsreiz iekļuva ceturtdaļfinālā, otrdien raksta laikraksts Diena

Latvijas valstsvienībai pasaules čempionātā vairs nevar palīdzēt Miķelis Rēdlihs, kurš spēlē pret Šveici guva ceļgala savainojumu, turklāt līdz tam bija komandas rezultatīvākais spēlētājs. Tās pirms cīņas ar Dāniju lika izmainīt pilnīgi visus uzbrucēju virknējumus.

Norvēģija uz pasaules čempionātu devusies ar diviem Nacionālās hokeja līgas (NHL) spēlētājiem. Andrēass Martinsens šosezon Kolorado "Avalanche" rindās 55 spēlēs guva četrus vārtus un atdeva septiņas rezultatīvas piespēles. Tikmēr Matss Cukarello Ņujorkas "Rangers" rindās regulārajā čempionātā 82 spēlēs iemeta 26 vārtus un atdeva 35 rezultatīvas piespēles, kamēr izslēgšanas turnīrā viņam piecos mačos viens precīzs metiens un viena piespēle.

Kopš 1990.gadā Norvēģija tikai sešus gadus nav spēlējusi augstākajā divīzijā, bet elitē norvēģi spēlē 11.gadu pēc kārtas. Kopš atgriešanās spēcīgāko komandu pulkā Norvēģija trīs reizes iekļuvusi ceturtdaļfinālā, bet augstākā vieta bijusi 2011.gadā izcīnītā sestā pozīcija.

Vēl A apakšgrupas ietvaros šodien Čehija plkst.12.15 spēkosies ar Šveici, kurai šī būs izšķiroša cīņa par ceturtdaļfinālu. Savukārt plkst.20.15 mājinieki eksaminēs zviedrus, abām komandām mēģinot cīnīties par pēc iespējas augstāku vietu apakšgrupā.

A apakšgrupā pa 15 punktiem sešās spēlēs izcīnījušas Čehija un Krievija, kas par diviem punktiem apsteidz Zviedriju. Septiņas spēles aizvadījušās Dānijas kontā ir 11 punkti, astoņus punktus guvusi Šveice, bet seši punkti ir Latvijai. Piecus punktus izcīnījusi Norvēģija, bet divi punkti ir Kazahstānai, kas pametīs elites divīziju.

Tikmēr plkst.12.15 ASV un traumu nomocītā Slovākija B apakšgrupas spēlē sadalīs vēl vienu ceļazīmi uz ceturtdaļfinālu, plkst.16.15 Baltkrievija pret Franciju mēģinās saglabāt vietu elitē, bet plkst.20.15 spēkosies apakšgrupas līderes Kanāda un Somija.

B apakšgrupā līderēm Kanādai un Somijai ir 18 punkti sešās spēles. Trešā ar 13 punktiem ir septiņas cīņas aizvadījusī Vācija, kas par četriem punktiem apsteidz ASV. Seši punkti ir Slovākijai, piecus punktus guvusi Francija, bet pa trim punktiem ir sīkstajai Ungārijai un Baltkrievijai, taču baltkrieviem ir vēl viena spēle rezervē.

Latvijas izlase pasaules čempionāta augstākajā divīzijā spēlē jau 20.gadu pēc kārtas. Piekto reizi komandu cīņā ved Leonīds Beresņevs, kurš februārī trešo reizi karjerā tika iecelts par valstsvienības galveno treneri. Viņam čempionātā palīdz Ģirts Ankipāns, Kārlis Zirnis un Juris Klodāns.

Pērn pasaules čempionātā Prāgā Latvijas izlase ieņēma 13.vietu, nespējot izpildīt Latvijas Hokeja federācijas doto uzdevumu tikt labāko desmit komandu skaitā. Pēc čempionāta vasarā darbu pie izlases vadības zaudēja Aleksandrs Beļavskis, kurš šos pienākumus pildīja vienu sezonu.

Arī šoreiz Latvijas izlasei nepalīdz vairāki potenciālie līderi. Planētas meistarsacīkstēs nespēlē aizsargi Artūrs Kulda, Oskars Bārtulis, Krišjānis Rēdlihs un Georgijs Pujacs, kā arī uzbrucēji Lauris Dārziņš un Mārtiņš Karsums. Visiem spēlētājiem, izņemot Dārziņu, spēlēt neļauj veselības problēmas.

Šoreiz komandā ir četri pasaules čempionāta debitanti - daudzsološais vārtsargs Elvis Merzļikins, aizsargs Edgars Siksna un uzbrucēji Edgars Kulda un Māris Bičevskis. Tāpat pasaules čempionāta spēlēs līdz šim laukumā nav devies arī potenciālais izlases trešais vārtsargs Jānis Kalniņš, kurš arī pērn iekļuva valstsvienības sastāvā.

Viļānu novada pašvaldība Viļānu novada pašvaldība Kultūras laukums 1a, Viļāni, Viļānu n., LV-4650