25.02.2016. 09:00
Aļona Ostapenko (WTA 88.) šodien plkst. 14:30 Dohas "Premier 5" turnīra ceturtdaļfinālā tiksies ar Ķīnas tenisisti Saisaju Čženu (WTA 73.). Abām tas būs mačs par karjeras nozīmīgāko pusfinālu.

Ostapenko šodien būs karjeras otrais WTA ceturtdaļfināls. Pirmajā viņa uzvarēja, septembrī Kvebekā ar 6:0, 6:1 sagraujot Paulu Kaniju. 22 gadus vecā Čžena ceturtdaļfinālos spēlējusi piecas reizes, uzvarot divus mačus par tikšanu pusfinālu.

Abi bija turnīros Ķīnā – 2014. gadā Tjaņdziņā un pērn Šeņdžeņā, trīs setos pieveicot attiecīgi Soranu Kirsteju un Zarinu Dijasu. Arī Čženai šodien būs pirmais "Premier" ceturtdaļfināls.

Ostapenko ar Dohā sasniegto jau nodrošinājušas jaunu rekordu rangā. Aļona pirmdien būs augstāk par septembrī sasniegto 77. vietu. Čženas augstākā pozīcija bijusi 61. vieta pagājušā gada maijā.

Šodienas mača cena ir ļoti liela – 160 reitinga punkti un 69 790 dolāri. Abas tenisistes jau nodrošinājušas pa 190 punktiem. Aļonai tas ir viena turnīra rekords.

Ostapenko pirmoreiz vienā turnīrā uzveikusi trīs Top 100 spēlētājas, pārspējot Dijasu, Svetlanu Kuzņecovu un Petru Kvitovu. Aļona pagājušā gada maijā Trnavā guva divas Top 100 uzvaras, apspēlējot Janīnu Vikmaijeri un Terēzu Smitkovu. Ostapenko uzvarējusi četrus no pēdējiem pieciem mačiem pret Top 100 tenisistēm (vienīgais zaudējums Dubaijā pret Betāniju Mateku-Sendsu), pirms tam simtnieka tenisistēm zaudējot piecas spēles pēc kārtas.

Čžena otro reizi viena turnīra ietvaros apspēlējusi uzreiz trīs Top 100 tenisistes. Tāds sasniegums viņai bija arī pagājušajā gada janvārī Šeņdžeņā, kur uzvarētas Dijasa, Polona Hercoga un Aleksandra Dulgeru. Šonedēļ pretī stājās daudz spēcīgākas pirmā simtnieka pārstāves – Varvara Lepčenko, Andželike Kerbere un Juženija Bušāra.

Kā viņa guva uzvaras šajos mačos? Lepčenko tika uzvarēta otro nedēļu pēc kārtas. Dubaijā bija 7:5, 6:1, bet šonedēļ Dohā 6:2, 7:6(8). Čžena pamatīgi mocījās ar punkta pielikšanu. Viņa maču nespēja izservēt divas reizes, uzvaru nodrošināt izdevās ar 10. mačbumbu!

7:5, 6:1 uzvara pār Kerberi ir Čženas labākā uzvara šonedēļ spēles ziņā un karjeras lielākais panākums reitinga izteikmsē. Viņa pret Kerberi spēlēja lieliski (tikai astoņas nepiespiestās kļūdas divos setos), kamēr "Australian Open" čempione bija ļoti tālu no savas labākās spēles. Uzvara par ranga 2. vietā esošo Kerberi Čženai ir otrais Top 10 panākums karjerā. Pirmais gūt janvārī Šeņdžeņā pret Kvitovu, kura toreiz vēdera problēmu dēļ izstājās pēc zaudēta 1. seta.

Visbeidzot vakar Čžena ar 7:6(1), 6:1 sakāva Bušāru. Džīnijai izlaida uzvaru 1. setā un pēc tam padevās, 2. setā vienīgo geimu uzvarot pie rezultāta 0:5. Bušāra 1. setā bija vadībā ar 5:3, nespēja izservēt setu un nākamajā geimā arī uzņemšanā neizmantoja setbumbu, zaudējot ļoti garā izspēlē.

Lai arī Čženai ir lielāka pieredze nekā Ostapenko un viņa WTA turnīros startē kopš 2011. gada, lielu panākumu ķīnietei nav – divreiz sasniegts pusfināls, bet līdz finālam vēl tikt nav izdevies. Aļonai viens ir. "Grand Slam" turnīros abām ir divas uzvaras.

Ostapenko ar Čženu vienspēlēs nav tikusies, taču pavisam sveša šī Ķīnas tenisiste viņai nav, jo abas janvārī sacentās "Australian Open" dubultspēļu turnīra 1. kārtā. Ostapenko toreiz kopā ar Jūliju Putincevu Čzenai un viņas pāriniecei Jifanai Su zaudēja ar rezultātu 4:6, 3:6.

Čženai dubultspēlēs ir lielāki panākumi nekā vienspēlēs. Viņai ir trīs WTA tituli un pagājušajā mēnesī pusfināls Melburnā. Starp citu, abas kopā ar Su šonedēļ bija ļoti tuvu Martinas Hingisas un Sanjas Mirzas 40 uzvaru sērijas pārtraukšanai, taču supertaibreikā pret ranga līderēm no 4:1 zaudēja deviņus punktus pēc kārtas.

Ostapenko un Čženas spēlē favorītes faktiski nav jeb abu izredzes uz uzvaru tiek vērtētās līdzīgi. Abas tenisistes spēlē līdzīgu tenisu – agresīvu gala līnijas tenisu, kas sevī ietver ne vien spēcīgu spēli uzbrukumā, bet arī aizsardzībā. Gan Ostapenko, gan Čžena spēcīgi un kvalitatīvi var uzsist gan ar "forehand", gan "backhand". Ķīnas tenisistei ir vairāk opciju spēles variēšanā, proti, viņa mēdz izmantot arī saīsinātos sitienus un nelaiž garām iespējas doties pie tīkla.

Domājams, ka Čženai šodienas mačam pret Ostapenko labi sagatavoties palīdzēs treneris Alans Mā. Interesanti, ka viņš trenē arī Dijasu, kuru Aļona sagrāva pirmajā mačā. Dijasai toreiz variantu nebija ļoti maiga tenisa dēļ. Čzenai ir daudz jaudīgāka spēle, bet ne tik spēcīga kā Ostapenko.

Ostapenko un Čžena šodien atklās ceturtdaļfinālu programmu Dohas turnīra galvenajā kortā, mačam sākoties plkst. 14:30. Cīņas uzvarētāja pusfinālā sacentīsies ar Garbinji Mugurusu vai Andrea Petkoviču.