30.12.2016. 14:10

Latvijas izlase čempionātu sāka ar trim spēlēm pret hokeja smagsvariem – Kanādu, ASV un Krieviju – un cieta trīs zaudējumus, kopā ielaižot 25 vārtus. Taču arī pēc šiem zaudējumiem Latvijas izlase vēl reāli tēmē uz vietu ceturtdaļfinālā jeb labāko astotniekā, un šonakt paredzēta izšķirošā spēle pret Slovākiju, un tikai uzvara ļaus Latvijai nepalikt pēdējā vietā grupā.

Uzreiz gan jānorāda, ka uzvara pār Slovākiju negarantēs ceturtdaļfinālu, jo slovākiem vēl viena spēle rezervē. Tā gan paredzēta pret spēcīgo Krieviju, kas šajā mačā būs izteikta favorīte, taču divās PČ spēlēs pret ASV un Kanādu jau zaudējusi. Izslēgt Slovākijas uzvaru pār Krieviju no iespējamo variantu klāsta nevar, taču jāņem vērā, ka tā, visticamāk, atstātu Latviju pēdējā vietā, jo, ja trim komandām būs pa trim punktiem, rēķinās savstarpējo spēļu vārtu starpību, un Ērika Miļuna vadītajai komandai pēc 1:9 pret Krieviju šajā ziņā būs ļoti grūti.

Taču tā ir nākotne, kamēr galvenā šobrīd ir Latvijas spēle pret Slovākiju. Spēle starp divām komandām, kas vairāk vai mazāk jau pirms turnīra apzinājās, ka tieši šonakt izšķirsies tās vieta ceturtdaļfinālā, un kuras līdz šim vēl nav guvušas nevienu punktu. Slovākija ar diviem vārtiem ir pagaidām mazrezultatīvākā izlase visā turnīrā, kamēr Latvija aizvadījusi par vienu maču vairāk un guvusi četrus vārtus.

Slovākijas izlasei gan ir nesalīdzināmi lielāki iepriekšējie panākumi un elites divīzijā tā spēlē jau vairāk nekā 20 gadus pēc kārtas. Slovāku juniori divreiz ieguvuši bronzas medaļas, pēdējoreiz pirms diviem gadiem, bet pagājušajā pasaules čempionātā palika septītajā vietā, savu vienīgo uzvaru izcīnot pār Baltkrieviju (4:2).

Lielu daļu Slovākijas sastāva veido „Orange 20” komandas pārstāvji, kuri piedalās Slovākijas augstākajā līgā. Zviedrijas augstākajā līgā šosezon septiņas spēles aizvadījis 17 gadus vecais aizsargs Martins Fehērvārijs, kurš arī guvis vienu no diviem Slovākijas vārtiem šajā turnīrā, tāpat Zviedrijas SHL pieredze ir arī Filipam Lestanam, kamēr pāris spēlētāji ar 43. numuru NHL draftā izvēlēto Eriku Černāku priekšgalā spēlē Ziemeļamerikas junioru līgās. Savukārt 17 gadus vecais Adams Ružička šosezon OHL 32 spēlēs guvis 22 punktus.

Vārtsargu līnijā slovākiem ir divi NCAA pārstāvji, kuri katrs aizvadījuši vienu spēli šajā turnīrā – Matejs Tomeks un Adams Huska. Abi ir draftēti NHL attiecīgi „Flyers” un „Rangers” sistēmā, un abi mačos pret Ziemeļamerikas grandiem šajā PČ ielaida pa pieciem vārtiem. Tomeks savainojuma dēļ gan izlaidis ilgu laika posmu un šobrīd Ziemeļdakotas universitātē ir otrā numura lomā, kamēr Huska pēc iespaidīgas sezonas USHL (vidēji ielaisti tikai 1.82 vārti un atvairīti 93.2% metienu), kad tika atzīts par līgas gada labāko vārtsargu, sācis karjeru Konektikutas universitātē, šosezon ielaižot 2.5 vārtus un atvairot 92.6% metienu.

Latvijas sastāvā nelielu sasitumu vakar guva Kārlis Čukste, taču viņš solījies, ka pret Slovākiju būs ierindā: „Stāvot vārtu priekšā, ripa neveiksmīgi trāpīja pa kāju. Pirmajā brīdi ļoti sāpēja, aizgāju uz ģērbtuvēm, kur ārsts (Ēriks Ozols) par mani parūpējās. Otrajā periodā jau biju laukumā un spēlēju. Šis sasitums man netraucēs un uz rītdienas spēli es būšu maksimāli gatavs. Rīt ir svarīga spēle mums visiem. Ja uzvaram, tad tiekam tālāk. Kopā ar čaļiem uztaisīsim sapulci. Uz spēli iesim ar pirmo numuru un centīsies uzvarēt.”

Šovakar svarīga spēle tiks aizvadīta arī A grupā, kur sacentīsies Šveice un Dānija, bet tajā ar satraukumu noskatīsies arī Somija. Dānija jau nodrošinājusi vietu ceturtdaļfinālā un šobrīd vairs tiecas tikai uz augstāku vietu (kas gan, visticamāk, tik un tā nozīmēs saskriešanos 1/4 finālā ar kādu grandiem –Kanādu, ASV vai Krieviju), savukārt Šveice ir nonākusi pozīcijās, ar kurām var atstāt Somiju pēdējo jau pirms savstarpējā mača.

Ja Šveice šovakar spēlē, kas sāksies tieši pusnaktī, gūs uzvaru kaut vai divu punktu vērtē, Somija automātiski paliks pēdējā un piedalīsies pārspēlēs par vietu elitē. Protams, arī ja Šveice zaudē, vēl Somija no šī scenārija neizvairīsies, jo būs pašai jāuzvar Šveice pēdējā spēlē. Savukārt potenciālā iespēja pārspēlēs par vietu elitē, kas norisināsies sērijā līdz divām uzvarām, satikties ar Somiju piešķir Latvijas un Slovākijas spēlei vēl jo lielāku nozīmi.

Mareks Mitens (Gustavs Grigals); Eduards Jansons – Gvido Jansons, Eduards Tralmaks – Erlends Kļaviņš – Renārs Krastenbergs; Kristiāns Rubīns – Kārlis Čukste, Mārtiņš Dzierkals – Filips Buncis – Rūdolfs Balcers; Maksims Ponomarenko – Kristaps Zīle, Rihards Puide – Valters Apfelbaums – Roberts Baranovskis; Tomass Zeile – Rimants Zeilis, Ričards Bernhards – Roberts Bļugers – Deniss Smirnovs.