23.05.2016. 08:00
Latvijas labākā tenisiste Aļona Ostapenko šodien debitēs "French Open" pamatsacensībās, sacenšoties ar vienaudzi Naomi Osaku no Japānas. Mača sākums plkst. 12:00.

Ostapenko "French Open" sagaida ar divām pozitīvām un līdz šim pavasarim nepiedzīvotām lietām karjeras jomā. Pirmkārt, viņa atrodas savā augstākajā pozīcijā WTA rangā, otro nedēļu pēc kārtas ieņemot 36. vietu. Otrkārt, viņa pirmoreiz "Grand Slam" līmenī ir izsēta.

Otrās lietas sakarā jāatzīmē, ka Parīzē neiztika bez veiksmes, jo normālos apstākļos ar 36. vietu rangā ir par maz, lai būtu izlikta "Grand Slam" turnīrā. Aļona pie 32. numura tika, pateicoties uzreiz četru reitingā augstāk esošu tenisistu nespēlēšanai – Belindai Benčičai un Karolīnai Vozņacki ir savainojumi, Marija Šarapova diskvalificēta, bet Flāvija Penneta beigusi karjeru, bet arvien atrodas rangā, jo tā ir viņas izvēle.

Latvijas pirmajai raketei šodien būs "French Open" pamatturnīru debija. "Roland Garros" korti viņai gan sveši nav – šeit spēlēts gan junioros (bez lieliem panākumiem) un arī vienreiz jau profesionālā līmenī. Aļona pērn kvalifikācijas 1. kārtā nenoturēja pārsvaru un zaudēja Verai Duševinai. Sākot ar šo sezonu, Ostapenko visos "Grand Slam" turnīros būs pamatturnīros tik ilgi, kamēr spēs noturēt pietiekami labu reitingu.

"French Open" Ostapenko sakarā noteikti uzskatāms par "Grand Slam" turnīru ar vispieticīgākajiem mērķiem. Iemesls – māla segums. Ostapenko tikai šogad pirmoreiz uz šī seguma spēlēja WTA pamatturnīros. Prāgā un Madridē zaudējumi jau 1. kārtā, bet Romā izdevās gūt divas uzvaras. Pateicoties izliktās spēlētājas statusam un labai izlozei, Ostapenko ir samērā labas izredzes vismaz vienu vai divas uzvaras gūt arī Parīzē.

Pirmajā mačā jātiekas ar citu 18 gadus vecu tenisisti. Osaka 19. dzimšanas dienu svinēs oktobrī, bet Ostapenko jūnijā. Arī ranga 101. vietā (rekords – 92. vieta) esošā Osaka ar lielu pieredzi "Grand Slam" turnīros nevar lepoties, turklāt arī viņai māls nav ērtākais segums. Osakai vislabāk patīk "hard". Viņai "French Open" būs debija, šeit nav spēlēts arī kvalifikācijā. "Grand Slam" līmenī viņai ir tikai viens pamatturnīrs – šogad Austrālijā sasniegta 3. kārta. Osaka Melburnā ar 6:3, 6:2 sagrāva Donnu Vekiču, ar 6:4, 6:4 pieveica Eļinu Svitoļinu, bet pēc tam sekoja pamatīga 1:6, 1:6 sagrāve pret Viktoriju Azarenku. Piebilstams, ka tajā mačā viņa spēlēja ar savainojumu.

Osaka uz lielā tenisa skatuves ieradās skaļi, 2014. gada jūlijā tobrīd vēl tikai 16 gadu vecumā Stenfordā ar 4:6, 7:6(7), 7:5 pieveicot Samantu Stousuru (#19). Ranga 406. vietā bijusī Osaka 2. seta taibreikā atspēlēja mačbumbu, bet pēdējā setā izglābās, no 3:5 uzvarot četros geimos pēc kārtas. Osakai tā bija debija WTA pamatturnīros, gūstot karjeras pirmo Top 20 uzvaru. Otro viņa svinēja šogad martā Maiami, kur ar 6:1, 6:3 sagrauta 18. vietā bijusī Sāra Erani. Janvārī Melburnā pieveiktā Svitoļina spēles brīdī bija 21. vietā.

Osakā dzimusī Osaka, kurai vecāki ir no Haiti un Japānas, nav tipiska japāņu tenisiste. Iespējams, tāpēc, ka kopš trīs gadu vecuma dzīvojusi Amerikā. Tieši tāpēc viņa nespēj brīvi runāt savā dzimtajā valodā, kamēr angļu pārzina daudz labāk. Japānas tenisa skolas pārstāves asociējas ar trauslas uzbūves spēlētājām, kurām nav liela spēka, toties ir labs tehniskais arsenāls.

Naomi ir masīva tumšādaina sportiste ar jaudīgu tenisu, kas sevi iekļauj arī spēcīgu servi, tiesa, viņa var spēlēt arī maigāku tenisu un pretinieces uzveikt ar sarežģītiem sitieniem. Osaka agrāk bija izteikta pretuzbrukuma taktikas cienītāja, bet tagad pati arvien vairākas cenšas uzņemties iniciatīvu. Spēles stils – agresīvs teniss no gala līnijas. Bīstamākais sitiens ir "forehand".

Osaka ne reizi nav uzvarējusi ITF turnīros, kas ap 100. vietu rangā esošām tenisistēm ir neparasta parādībā. Osakai titulu nav pat zemākajā jeb ITF 10 000 līmenī. Viņa zaudējusi visus četrus finālus. Arī junioru karjeras laikā Osakai lielu panākumu nebija. Viņa spēlēja vien dažos turnīros Floridā, kur dzīvo un trenējas, bet "Grand Slam" turnīros nav piedalījusies. WTA līmenī viņai tikai viens ceturtdaļfināls, kas februārī Akapulko zaudēts Slounai Stīvensai.

Kamēr Ostapenko uz māla pamatturnīros guvusi tikai divas uzvaras (abas šogad), Osakai nav nevienas. Viņa vienīgajā WTA spēlē uz šī seguma aprīlī Čārlstonā zaudēja Luisai Čiriko. Piebilstams gan, ka Osakai pēdējo divu sezonu laikā ir četras māla seguma uzvaras WTA kvalifikācijās. Tiesa, trīs no tām pret otrā simta tenisistēm, bet vienīgā Top 100 uzveiktā spēlētāja uz šī seguma ir 71. rakete Saisaja Čžena maija sākumā Madridē.

Ostapenko ar Osaku iepriekš nav sacentusies. Abas spēlē līdzīgu tenisu – pārsvarā no gala līnijas, abām māls nav ērtākais segums. Favorīte šodienas mačā ir rangā augstāk esošā Ostapenko, kurai šomēnes ir bijusi lielāka spēļu prakse. Osaka nospēlēja divus mačus Madrides kvalifikācijā, otrajā cīņā izstājoties ceļgala savainojuma dēļ. Romā viņa nespēlēja.

Gan Ostapenko, gan Osakai nelielā WTA turnīru vēsture ir pieticīga, bet ar vienu kopīgu iezīmi. Proti, abām panākumu gūšanai ir svarīgi uzvarēt 1. setā. Abas tenisistes WTA līmenī tikai divreiz spējušas uzvarēt pēc neveiksmes 1. setā. Ostapenko tādās spēlēs ir četri zaudējumi pēc kārtas, bet Osakai pieci. Ja lietus netraucēs, Ostapenko un Osaka šodien spēlēs plkst. 12:00. Šīs spēles uzvarētāja 2. kārtā tiksies ar Danielu Hantuhovu vai Mirjanu Lučiču-Baroni.

Aļona Kategorija Osaka
18 Vecums 18
1.77 m Augums 1.80 m
36. Rangā 101.
- Vienspēļu tituli -
2-3 Grand Slam bilance 2-1
- French Open bilance -
18-15 Karjeras bilance 9-10
11-9 Sezonas bilance 7-6
2-3 Karjeras māla bilance 0-1
2-3 Sezonas māla bilance 0-1
4-2 Karjeras taibreiki 3-2
2-1 Sezonas taibreiki 2-2
5-6 Karjeras 3-setu mači 4-3
2-9 Zaudēts 1. sets 2-7

Piezīme: iekļauta tikai "Grand Slam" un WTA pamatturnīru statistika.



Kultūras, mākslas un izglītības centrs ArtLab Kultūras, mākslas un izglītības centrs ArtLab Maskavas iela 260, Rīga, LV-1063
Čigurs Antons Čigurs Antons Džudo, Sambo
FTA
Reģistrēties