31.12.2013. 10:16
2014. gads amerikāņu futbolā sāksies ar vēsturisku notikumu, proti, Nacionālās koledžu sporta asociācijas futbola turnīra FBS divīzijas BCS čempionāta mači sāksies ar leģendāro Rose Bowl spēli, kas šogad svin savu simtgadi.

NCAA futbola čempionāts tiek izspēlēts pēc visai neierastas sistēmas, tāpēc iesākumam neliels ieskats šajā sistēmā.

Tāpat kā citos sporta veidos, arī futbolā ir trīs divīzijas, kur spēcīgākā ir pirmā, kas savukārt ir sadalīta divās apakšdivīzijās, proti – FBS un FCS. Football Championship Subdivision (FCS), tāpat kā otrajā un trešajā divīzijā čempions tiek noteikts pēc klasiskās sistēmas, proti, play-off mačiem ar finālu noslēgumā. Savukārt FBS, kas ir Football Bowl Subdivision, play-off sistēmas nav, bet 70 labākās reitinga komandas (reitings tiek sastādīts balstoties uz sarežģītiem statistiskiem aprēķiniem un ekspertu, kā arī treneru balsojuma, to summējot) izspēlē tā sauktās kausu spēles, jeb Bowl games.

Pašas spēles arī ir ar dažādu prestižu un īpaši prestižas skaitās piecas, kas arī saucas BCS Championship Series, jeb BCS. Visās kausu spēlēs komandas tiek sapārotas savā starpā balstoties uz regulārajā sezonā ieņemtajām vietām un katram boulam ir savi noteikumi, kas ļauj tam kvalificēties, atsevišķos gadījumos konkrētu divīziju komandas nemaz nevar kvalificēties, t.i., kausa izcīņas organizētājiem ir līgums ar divīzijām par konkrētu vietu ieņēmušo komandu kvalificēšanos šai spēlei.

Lai vai kā, taču šoreiz pievērsīsimies piecām svarīgākajām kausu izcīņu spēlēm. Kas tām ir kvalificējušies un kā šie mači izskatīsies?

Pirmais mačs ir jau pieminētais Rose Bowl, kur savā starpā tiksies divas ļoti fiziski spēcīgas un sīkstas komandas – Mičiganas Štata universitāte (5.) un Stenforda (4.). Stenfordieši šajā mačā pirms gada jau uzvarēja un noteikti vēlēsies atkārtot šo panākumu, taču Mičiganas futbolistiem nebija izdevies līdz šai spēlei nokļūt jau 26 gadus (un tā ir pirmā reize kopš "Spartans" vispār iekļūst BCS kausu spēlēs). Paredzams, ka šī abu komandu tikšanās būs ĻOTI fiziska un uzvarēs tie, kas spēs izturēt šo gaļas mašīnu.

Tajā pašā 1. janvārī notiks arī Fiesta bowl mačs, kurā spēkiem mērosies Beilora (6.) un UCF (15.). Šo maču uzreiz var raksturot kā Beiloras "Bears" reaktīvo raķešu uzlidojumu Centrālfloridas "bruņiniekiem". Jāsaka, ka abām komandām šī sezona ir bijusi vienkārši fantastiska, taču, no otras puses, pie zināmas apstākļu sakritības, abām komandām bija iespējas spēlēt par BCS čempionu titulu. Šosezon gan nekā... atliek samierināties ar Fiesta bowl. Braisa Petija un Breta Bortla duelis būs tā vērts, lai šo maču vērotu arī parastie futbola fani.

Dienu vēlāk, jeb 2. janvārī tiks aizvadīts Sugar bowl, kurā spēkiem mērosies Alabamas "Crimson Tide" (3.) un Oklahomas "Sooners" (11.). Oklahomai šī sezona nebija slikta, taču par izdevušos to ar nosaukt būtu grūt. Nospēlēja tā kā bija jānospēlē – tā to varētu raksturot. Jo vēl vairāk, ka arī pirmssezonas prognozēs gala vieta reitingā bija ļoti tuva realitātē iznākušajam. Pilnīgi pretēja situācija ir ar Alabamu. Lai arī trešā vieta sezonas beigu rangā daudzām komandām ir labs sasniegums, Alabamai tā ir izgāšanās, turklāt ja atceras kāpēc iepriekšējo divu gadu čempione un šīs sezonas ranga līdere sezonas pēdējā mačā zaudēja iespējas cīnīties par trešo titulu. Mačā pret Oburnu, izdarot 57 jardus tālu tiešo brīvsitienu pa vārtiem, tas netika realizēts un, tā kā spēles pulkstenis skaitīja pēdējās pāris sekundes, komanda ar domām atradās ģērbtuvē, bet oburnietis Kriss Deiviss gan bija laukumā un atgrieza šo sitienu ieskaites zonā (100 jardu skrējiens), kas nozīmēja, ka jau pēc spēles laika beigām "Tigers" bija izcīnījusi svarīgo uzvaru.Protams, ka pēc šādas neveiksmes komandas motivācija varētu būt iedragāta, taču Nikam Seibenam un viņa padotajiem sezonas pēdējā mačā ir jāpierāda, ka tieši viņi ir šīs sezonas labākā komanda.

Līdzīga situācija ir arī viena cita kausu mača komandai, proti, Ohaio štata universitātes "Buckeyes", jo viņi visu sezonu arī bija ranga galvgalī un tikai neveiksme mačā pret Mičiganas štata universitāti viņiem liedz cīnīties par titulu. Tagad būs jāspēlē Orange bowl pret Klemsonas "Tigers". Klemsonieši šosezon, atskaitot pāris vājuma brīžus ir rādījuši labu spēli uzbrukumā, kur toni noteica Tažs Boids un viņa galvenais mērķis Semijs Vatkinss. Ohaio, protams, līderis ir saspēles vadītājs Tonijs Brextons, kurš ir vienlīdz labs gan piespēlējot, gan uzbrūkot pašam.Kopumā gan jāsaka, ka abas komandas ir ārkārtīgi līdzīgi aizbadījušas šo sezonu, tāpēc izcelt kādu no tām nebūtu korekti, taču tieši šo pašu iemeslu dēļ var teikt, ka spēle varētu būt neprognozējama.

Visbeidzot – BCS Nacionālo čempionu spēle, kurā tiksies šīs sezonas NCAA futbola monstri Floridas štata universitātes "Seminoles"(1.) pret Oburnas "Tigers"(2.), kuri vienu līderi šosezon, kā jau rakstīts iepriekš, ir pieveikuši. Šī spēle būs zīmīgi ne tikai ar to, ka tajā noskaidros šīs sezonas labāko komandu, bet arī tāpēc, ka tā būs pēdējā BCS Nacionālo čempionu titula izcīņas spēle, jo nākamgad turnīrs tiks mainīts, pielietojot play-off principu.

Lai gan plašāks raksts par šo spēli būs tieši pirms izšķirošā mača, ieskicējot katras komandas stiprās un vājās puses var teikt, ka Florida šosezon ir spēlējusi tik pārliecinoši, ka tās vājās puses ir veiksmīgi paslīdējušas garām vai arī nav likušās tik būtiskas. Tas vien, ka komanda vidēji mačā ir guvusi 53 punktus, bet zaudējusi vien nepilnus 11 rāda klasi. Oburna? Viņiem ir gana talantīga komanda, ne tik sen (2010. gadā) viņi jau šādā spēlē ir uzvarējuši un, kas nav mazsvarīgi, viņi ir uz viļņa pēc veiksmīgās regulārās sezonas izskaņas. Vai Oburna var sastādīt konkurenci Floridas štata universitātes komandai? Noteikti! Vai var uzvarēt? Maz ticams.

Iepriekš gan tika apskatīti tikai BCS sistēmas kausi, taču, kā jau iepriekš minēju, kopā ir 35 spēles, kur par dažādiem kausiem un veiksmīgu sezonas noslēgumu cīnās 70 komandas. Vairākas no šīm spēlēm jau ir notikušas, citas – vēl tikai notiks.

No aizvadītajiem mačiem var izcelt 2014. gada NFL drafta iespējamā pirmā numura Tedija Bridžvatera pārstāvētās Luivilas "Cardinals" pārliecinošo uzvaru pār sezonas sākuma pārsteiguma autoriem Maiami "Hurricanes" – 36:9. Jūtas štata universitātes pārspēks pār Ziemeļilinoisas studentiem – 21:14, kā arī Oregonas štata universitātes komandas uzvara pār Boizī štata universitāti ar 38:23. Savukārt leģendārā Teksasas "Longhorns" trenera Maka Brauna pēdējā spēlē pie komandas stūres viņa padotie piekāpās Oregonas "Ducks" ar 7:30.

Lai vai kā, bet Kausu izcīņas sezona NCAA sportā ir īpašs notikums, tikpat īpašs kā basketbola March Madness, kad visa valsts seko notikumiem konkrētajā sporta veidā. Tas ir visaugstākā līmeņa sports un vislabākās kvalitātes sporta izrāde.

Izmantotie resursi:ESPN: The Worldwide Leader In SportsBreaking news, real-time scores and daily...CAPOEIRA A.Čaka iela 59-5a, Rīga
Solncevs Valērijs Solncevs ValērijsGrieķu-romiešu cīņa, Brīvā cīņa, Pludmales cīņa
FTA
Reģistrēties