07.04.2014. 17:42
Pirmdien, 7. aprīlī, Jekaterinburgā sākās FIBA Eirolīgas trešais "Astoņu fināls" basketbolā sievietēm. UGMK (1-0) pirmajā spēlē sagrāva "Nadežda" vienību (0-1) ar rezultātu 80:47 (16:15, 23:9, 21:14, 20:9). Anete Jēkabsone-Žogota iemeta divreiz vairāk tālmetienu nekā pretinieces kopā, savukārt Elīna Babkina kļuva par otro rezultatīvāko spēlētāju Orenburgas rindās.

Amerikāņu superzvaigzne Daiana Taurasi pirmajā puslaikā iemeta 5 no 5 tālmetieniem, divdesmit minūtēs nodrošinot UGMK piecpadsmit punktu pārsvaru – 39:24. Pirmās ceturtdaļas vidū darbībā iesaistījās arī Latvijas basketbolistes. Babkina vadīja Orenburgas saspēli, kā arī sedza Domingesu, Taurasi un pārējās Jekaterinburgas aizsardzes. Jēkabsone-Žogota vairāk spēlēja perimetrā, brīžiem sedzot Babkinu un Annu Krusu.

Trešās ceturtdaļas vidū Orenburgas centienus atspēlēties izjauca divi Jēkabsones tālmetieni 25 sekunžu laikā. Vispirms Anete izmantoja Nolanas piespēli, savukārt nākamajā piegājienā guva trīs punktus ātrā uzbrukuma laikā. Brīdi pirms tam koridoru UGMK aizsardzībā izmantoja Babkina, taču “Urālu lapsas” jau bija uzņēmušas kursu pretī uzvarai – 56:30. Atlikušajā laikā mājinieču pārsvars pieauga par vēl septiņiem punktiem.

UGMK aizsardze Anete Jēkabsone-Žogota 18:31 minūtē guva astoņus punktus (2p 1/3, 3p 2/8), izcīnīja trīs atlēkušās bumbas, izdarīja trīs rezultatīvas piespēles, vienu reizi kļūdījās un ieguva +/- rādītāju 14. Taurasi izcēlās ar 17 punktiem (2p 1/2, 3p 5/6), taču nespēja pietuvoties iepriekšējā spēlē pret Orenburgu sasniegtajam rekordam, kad sameta 10 no 13 tālmetieniem. Jāpiebilst, ka "Nadežda" basketbolistes iemeta tikai 1 no 9 trīspunktniekiem.

Elīna Babkina kļuva par otro rezultatīvāko spēlētāju Orenburgas sastāvā. Saspēles vadītāja 28:16 minūtēs sameta septiņus punktus (2p 1/2, 3p 1/3, 1p 2/2), izdarīja trīs rezultatīvas piespēles, izcīnīja vienu atlēkušo bumbu aizsardzībā, vienu reizi kļūdījās, saņēma četras personiskās piezīmes, izprovocēja trīs pārkāpumus un ieguva negatīvu +/- rādītāju -13.

Divkārtējā Eirolīgas čempione Anete Jēkabsone-Žogota “Astoņu finālā” spēlē otro reizi. Uzbrūkošā aizsardze 10 spēlēs vidēji 21,9 minūtē guva 9,4 punktus (ceturtais rādītājs komandā), izcīnīja 1,5 atlēkušās bumbas, izdarīja 1,8 rezultatīvas piespēles un 1,1 reizi kļūdījās. Spēlētāja realizēja 46,3% divpunktu un 42,4% trīspunktu metienu, kā arī 87,5% brīvmetienu.

Latvijas un Turcijas čempione, kā arī Polijas kausa ieguvēja Elīna Babkina finālturnīrā atgriežas pēc viena gada pārtraukuma. Aizsardze janvārī un februārī pārstāvēja Horvātijas čempiones “Novi Zagreb”, savukārt martā pievienojās Krievijas Premjerlīgas vicelīderēm “Nadežda”. Babkina astoņās spēlēs vidēji 24,1 minūtē guvusi 8,5 punktus, izcīnījusi 2,5 atlēkušās bumbas, izdarījusi 1,5 piespēles un 1,5 reizes kļūdījusies. Iemesti 38,5% metienu no spēles.

Urālu federālais apgabals ir Krievijas stratēģiskā sirds. Tajā atrodas valsts lielākās naftas un gāzes krātuves, kā arī spēlē šobrīd spēcīgākās sieviešu basketbola komandas. UGMK un “Nadežda” tikšanos Krievijā sauc par Urālu derbiju.

Komandu bilance savstarpējās spēlēs šosezon ir 3-0 UGMK labā. Olafa Langes un Sendijas Brondello guva virsroku abās Premjerlīgas regulārās sezonas spēlēs, kā arī Krievijas kausa izcīņas finālā Kurskā. Orenburgas “Nadežda” 20 gadu jubilejā pirmo reizi vēsturē iekļuva “Astoņu finālā”.

Jekaterinburgas UGMK basketbolistes A grupā izcīnīja pirmo vietu (bilance 8-2, mājās 5-0) un kvalificējās finālturnīram kā rīkotājas. Vēl četrpadsmit komandas izspēlēja astotdaļfinālu sērijas līdz divām uzvarām, noskaidrojot atlikušās “Astoņu Fināla” dalībnieces.

Izslēgšanas spēlēs lielu pārsteigumu nebija – visos septiņos pāros virsroku guva augstāk izsētās komandas. "Fenerbahce", Vidnojes "Sparta&K", "Galatasaray" un Orenburgas "Nadežda" konkurentes pārspēja ar 2-0, savukārt Buržai, Kaiseri un Prāgai bija nepieciešamas trešās spēles.

Fenerbahce (14-0) – CCC Polkowice (4-10)USK Prague (12-3) – Rivas Ecopolis (6-9)Sparta&K (11-3) – UE Sopron (5-9)Galatasaray (10-4) – Avenida (6-8)Bourges (8-5) – Good Angels (6-7)Nadezhda (9-5) – Wisla (7-7)Kayseri (8-5) – Famila Schio (6-7)

“Astoņu Finālā” komandas tika sadalītas sekojoši:A grupa: Fenerbahce (1), Sparta&K (4), Galatasaray (5), Kayseri Kaski (8);B grupa: UGMK (2), USK Prague (3), Bourges Basket (6), Nadežda (7).

Komandas, sadalītas divās grupās, 7.-9. aprīlī izspēlē viena apļa turnīru. Pusfināliem kvalificējās katras grupas divas labākās komandas (A1, A2, B1, B2). Pusfināli risināsies piektdien, 11. aprīlī, fināls notiks 13. aprīlī.

Formāts nepieļauj daudz iespēju kļūdīties. Pusfinālā teorētiski var iekļūt ar vienu uzvaru (ja trīs pēdējās komandas finišē ar bilanci 1-2), taču var nepietikt ar diviem panākumiem (ja pirmās trīs komandas grupu turnīru pabeidz ar uzvaru un zaudējumu attiecību 2-1).

Pirmdiena, 7. aprīlis11:00 Fenerbahce – Kayseri Kaski 64:5813:30 Sparta&K – Galatasaray 61:6816:00 UGMKNadežda 80:4718:30 USK Prague – Bourges Basket

Otrdiena, 8. aprīlis11:00 Kayseri Kaski – Sparta&K13:30 Nadežda – USK Prague16:00 Bourges Basket – UGMK18:30 Galatasaray – Fenerbahce

Trešdiena, 9. aprīlis11:00 Bourges Basket – Nadežda13:30 Fenerbahce – Sparta&K16:00 UGMK – USK Prague18:30 Galatasaray – Kayseri Kaski

Piektdiena, 11. aprīlis16:00 Pirmais pusfināls A1 – B218:30 Otrais pusfināls B1 – A2

Svētdiena, 13. aprīlis13:30 Spēle par trešo vietu16:00 Fināls

2009. gada sezonā labāko sešpadsmitniekā vietu nopelnīja Ieva Kubliņa (“USK Prague”, sezonu sāka “TTT Rīga” sastāvā, palīdzot sasniegt līdz šim labāko rezultātu ar bilanci 4-6), Liene Jansone (“Gambrinus Brno”) un Gunta Baško-Melnbārde, turklāt pēdējā kopā ar Salamankas “Perfumerias Avenida” spēlēja turnīra finālā.

2010. gada sezonā Anete Jēkabsone-Žogota Maskavas apgabala komandas “Sparta&K” sastāvā Spānijas pilsētā Valensijā pirmo reizi kļuva par Eirolīgas čempioni. Ieva Kubliņa un Zane Tamane “USK Prague” sastāvā iekļuva “play-off”.

2011. gada sezonā izslēgšanas spēlēs sacentās Gunta Baško-Melnbārde (Krakovas “Wisla Can-Pack”), Zane Tamane (Šopronas “MKB Euroleasing”) un Anete Jēkabsone-Žogota (“Fenerbahce”, sezonu sāka “Sparta&K” sastāvā, Atēnās nopelnot otro Eiropas Superkausu). Visus trīs gadus “Četru Finālā” spēlēja Gundara Vētras trenētā Jekaterinburgas UGMK vienība.

2012. gada sezonā Eirolīgas izslēgšanas spēles sasniedza piecu Latvijas spēlētaju pārstāvētie klubi. “Astoņu Finālā” iekļuva Anetes Jēkabsones-Žogotas pārstāvētais UGMK (Anete nevarēja spēlēt, jo janvārī pārrāva priekšējās krusteniskās saites), Aijas Brumermanes klubs “Famila Schio”, kā arī Zanes Tamanes un Elīnas Babkinas pārstāvētās Turcijas čempiones “Fenerbahce”. Ārpus labāko astoņnieka palika Ieva Kubliņa un “Bourges Basket”, kas astotdaļfinālā zaudēja nākamajām finālistēm “Rivas Ecopolis”.

2013. gada sezonā Jekaterinburgas UGMK ar Aneti Jēkabsoni-Žogotu sastāvā uzvarēja Eirolīgā pēc desmit gadu pārtraukuma. Finālā “Urālu lapsas” pieveica Ievas Kubliņas pārstāvēto “Fenerbahce” vienību, kura zelta spēlē piedalījās pirmo reizi. Zanei Tamanei (Orenburgas “Nadežda”) un Elīnai Babkinai (USK Prague) nācās izstāties astotdaļfinālos. Grupu turnīra barjeru nepārvarēja Lienes Jansones pārstāvētais Turcijas klubs “Tarsus”.