28.02.2012. 00:40
Basketbola klubs "VEF Rīga" (bilance 3-2) otrdien, 28. februārī, plkst. 19:00 Eiropas kausa "Last 16" kārtas pēdējā mājas spēlē sacentīsies ar divkārtējiem turnīra uzvarētājiem, Riharda Kuksika pārstāvēto Spānijas klubu "Valencia Basket" (5-0), kas jau nodrošinājis pirmo vietu I grupā. Citā spēlē Francijas klubs "BCM Gravelines" (0-5) savā laukumā uzņems Čehijas čempionus "ČEZ Nymburk" (2-3).

Tik nozīmīga Eiropas kausu spēle basketbolā vīriešiem 21. gadsimtā Rīgā vēl nav bijusi. Tāpat bieži negadās situācija, kad abi vadošie Latvijas klubi vienlaikus cīnās par iekļūšanu Eiropas kausu “play-off” spēlēs. Īsumā - 28. februāris ir Latvijas klubu basketbola Superotrdiena.

Panākums ar jebkādu pārsvaru nodrošinās vefiešiem ceļazīmi uz ceturtdaļfinālu, kur I grupas otrās vietas ieguvējus gaida Jāņa Strēlnieka pārstāvētais Sanktpēterburgas klubs “Spartak”. Neveiksmes gadījumā pēdējā cerība būs “BCM Gravelines” uzvara pār ciemiņiem no Čehijas.

# Klubs U-Z Attiecība
1 Valencia Basket 5-0 381:316 (+65)
2 VEF Rīga 3-2 361:374 (-13)
3 CEZ Nymburk 2-3 393:380 (+13)
4 BCM Gravelines 0-5 309:374 (-65)

Eiropas kausa desmit sezonu vēsturē Rīgas klubs pirmo reizi cīnās par iekļūšanu ceturtdaļfinālā. Ieskaitot pārējās Latvijas komandas, aizvadītas 107 spēles, sakrājot bilanci 52-55. Divas reizes kontinenta plašumos viesojās “ASK Rīga” (6-10), pēc FIBA Eiropas kausa izcīnīšanas spēkus stiprākā turnīrā pārbaudīja “Barons/LMT” (1-5). Savukārt “VEF Rīga” jau šobrīd kļuvis par uzvarām bagātāko galvaspilsētas klubu Eiropas otrajās nozīmīgākajās sacensībās.

Rīgas sniegums uz kurzemnieku fona pagaidām izskatās pieticīgs. Basketbola kluba “Ventspils” rēķinā ir sešas ULEB kausa kampaņas (37-31). Tieši ventspilnieki 2005. gadā sasniedza labāko panākumu turnīrā, ar bilanci 11-3 sasniedzot sacensību ceturtdaļfinālu.

Kopš abu komandu iepriekšējās tikšanās aizritējušas 35 dienas. “VEF Rīga” pēc viesošanās Vidusjūras krastos izcīnījusi deviņas uzvaras pēc kārtas, savukārt valensieši tikuši pie bilances 6-1. “La Taronja” fani cerēja, ka klubs šajā laikā aizvadīs desmit spēles, taču janvārī komanda nekvalificējās Karaļa kausa izcīņai un februārī tika pie nelielas atelpas.

Pēc minētās neveiksmes Valensijā notika galvenā trenera maiņa. Vietējo speciālistu Pako Olmosu nomainīja horvātu treneris Veļimirs Perasovičs, kuram pagaidām lietas iet no rokas. ACB līgā komanda atgriezusies “play-off” zonā (bilance 11-10, #8), Eiropas kausā spēlēts bez zaudējumiem. Kluba prioritāte ir un paliek starts Spānijas čempionātā, taču vadība jau agrāk pauda, ka Eiropas kausā minimums ir dalība “Četru Finālā”. Ņemot vērā, ka Valensija divreiz ieguvusi kausu (2003, 2010) un pērn palikusi soļa attālumā no Eirolīgas “Final Four”, mazāku mērķi izvirzīt būtu nepieklājīgi.

Svētdienas vakaru valensieši sagaidīja pašos Eiropas dienvidos, “Costa Del Sol” piekrastē Andalūzijā, kur pieveica Kristapa Valtera pārstāvēto “Unicaja Malaga” vienību. Jau naktī komanda sasniedza Madridi, bet pirmdien veica pārlidojumus ar pieturvietām Prāgā un Rīgā. Treneri nolēma, ka komanda aizvadīs tikai vakara treniņu, bet rīts tiks veltīts spēku atgūšanai pēc nogurdinošā ceļojuma.

Eiropas kausā “Valencia” šosezon uzvarējusi visās sešās spēlēs, turpretī izbraukumos piedzīvoti divi zaudējumi. Pirmajā neveiksmē 15. novembrī Lionā valensiešus sarūgtināja Pjēra Vensāna trenētā ASVEL vienība ar Toniju Pārkeru priekšgalā. Saspēles vadītājs ciemiņu grozā sameta 34 punktus, nodrošinot savai komandai uzvaru ar 87:78. Mēnesi vēlāk, kad “La Taronja” jau bija nodrošinājusi vietu nākamajā kārtā, sekoja klupiens Ostendē ar 83:87.