03.06.2014. 08:00
Ernests Gulbis (ATP 17.) šodien aizvadīs karjeras otro "French Open" ceturtdaļfinālu, Parīzē sacenšoties ar Čehijas labāko tenisistu Tomāšu Berdihu (ATP 6.). Cīņas sākums ap plkst. 17:00, to varēs redzēt Eurosport 2 tiešraidē.

Gulbis ar Berdihu līdz šim ticies sešas reizes, uzvarot tikai divas cīņas. Šajā sakarā ne viss ir negatīvs. Piemēram, Gulbis uzvarējis abu vienīgo maču "Grand Slam" līmenī, čehu 2012. gadā Vimbldonā aspēlējot trīs taibreikos. Berdiham uzvara divos setos vienīgajā spēlē uz māla.

Abi pēdējo reizi tikās februārī, sacenšoties Roterdamas pusfinālā. Tas mačs Gulbim bija bezcerīgs. Ne vien tāpēc, ka Ernests uzvarēja tikai piecos geimos (3:6, 2:6), bet arī tāpēc, ka uzņemšanā variantu faktiski nebija. Gulbim visā mačā bija tikai viena breikbumba, kuru neizdevās realizēt.

Breikbumbu iegūšanas ziņā tas Latvijas pirmajam numuram ir sezonas otrais sliktākais mačs. Nevienas breikbumbas viņam nebija Barselonā pret Kei Nišikori, bet tikai viena iegūta Romā pret Davidu Fereru. Toreiz vienīgo breikbumbu izdevās realizēt.

Berdihs nākamajā mačā pēc Gulbja uzveikšanas kļuva par Roterdamas čempionu, finālā apspēlējot Marinu Čiliču. Tas Berdiham bija pirmais tituls kopš 2012. gada rudens. Tomāšs 2013. gadā bija vienīgais no Top 10 tenisistiem, kurš sezonu pabeidza bez izcīnītiem tituliem.

Datums Rangs* Turnīrs Segums Rezultāts
04.08.2009 101-18 Vašingtonas 2. kārta Hard 2:6 6:7(6)
19.02.2010 99-23 Memfisas ¼fināls Hard telpās 3:6 6:3 7:6(3)
19.05.2011 85-6 Nicas ¼fināls Māls 1:6 4:6
25.06.2012 87-7 Vimbldonas 1. kārta Zāliens 7:6(5) 7:6(4) 7:6(4)
20.02.2013 118-6 Marseļas 2. kārta Hard telpās 4:6 7:6(10) 4:6
15.02.2014 24-7 Roterdamas pusfināls Hard telpās 3:6 2:6

* - vispirms norādīta Gulbja vieta rangā, pēc tam Berdiha pozīcija

Kad Gulbis ar Berdihu ziemā spēlēja Roterdamā, Berdihs tobrīd bija sezonas līderis atspēlēto breikbumbu kategorijā, novēršot 83% pretinieku breika iespējas, konkrēti uz to brīdi atspēlētas 24/29 breikbumbām. Tagad spēlējot uz māla, situācija ievērojami pasliktinājusies. Berdihs četros mačos Parīzē savu servi zaudējis sešas reizes. Vienreiz tas notika pret Pīteru Polanski (uzvarēts trīs setos) un Aleksandru Ņedovjesovu (četri seti), bet pret Roberto Bautistu Agutu pat četras reizes. Arī spāni čehs uzveica četros setos. Pēdējais mačs pret Džonu Isneru (trīs reizes 6:4) Berdiham bija vienīgais turnīrā, kad Tomāšs nezaudēja savu servi. Berdihs pirms divām dienām atspēlēja abas breikbumbas. Berdihs šosezon slikti spēlē taibreikos (4-7). Turnīrā abi seti zaudēti taibreikā. Starp citu, Gulbim pret Berdihu taibreikos iespaidīga 5-1 bilance.

Arī Berdiham šodien karjeras otrais "French Open" ceturtdaļfināls. Čehijas pirmais numurs pirms četriem gadiem ar 6:3, 6:1, 6:2 sagrāva Mihailu Južniju, pēc tam pusfinālā piecos setos piekāpjoties Robinam Sēderlingam. Ja Gulbis "Grand Slam" ceturtdaļfināla barjeru vēl ne reizi nav pārvarējis, tad Berdiham tas ir bijis pa spēkam četras reizes deviņos mēģinājumos. Tomāšs "major" pusfinālā iekļuvis un zaudējis arī 2012. gadā "US Open" un šogad "Australian Open". 2011. gadā Berdihs tika līdz Vimbldonas finālam, kurā piekāpās Rafaelam Nadalam.

Janvārī Melburnā tikšana līdz pusfinālam Berdiham ļāva kļūt par 23. tenisistu Atklātās ēras laikā, kurš visos četros "Grand Slam" turnīros ticis vismaz līdz pusfinālam. Viņš ir otrais čehs pēc Ivana Lendla ar tādu sasniegumu.

Lai arī Berdihs titulus nevāc tik bieži kā vairāki citi pirmā desmitnieka spēlētāji (Berdiham karjerā "tikai" deviņi ATP vienspēļu tituli), viņš gana stabili spēlē visas sezonas garumā un desmitniekā atrodas kopš 2010. gada vasaras. Berdihs izliktā tenisista statusā ir visos "Grand Slam" turnīros kopš 2005. gada "US Open". Kopš savas "Grand Slam" debijas 2003. gadā Ņujorkā Berdihs nav izlaidis nevienu "Grand Slam" turnīru. Sacensības Parīzē viņam ir jau 43. "major" turnīrs pēc kārtas.

Kādus izaicinājumus piedāvās Gulbja šodienas pretinieks? Salīdzinot ar iepriekšējo maču pret Federeru, jāgatavojas spēlētājam, kuram ir labāka serve. Tāpat Berdiham nav tik trausla "bekhenda", kuru Gulbis ļoti veiksmīgi izmantoja. Sitiens no neērtās puses, kuru Tomāšs izpilda ar abām rokām, nav viņa galvenais uzbrukuma veids, taču noteikti nav ignorējams. Berdiha spēle balstās uz labu pirmo servi, kurai pakārtots viss pārējais. "Forehand" bez šaubām ir sitiens, no kura jābaidās. Berdihs bumbiņu sit spēcīgi, izmantojot plakanos sitienus. Tomāšs pārsvarā darbojas uz gala līnijas, taču iespēju robežās arī dodas pie tīkla, tiesa, ar to pārāk neaizraujoties.

Arī Gulbim ir iespaidīga serve, bet justies pārāk komfortabli nevajadzētu. Berdihs uzņemšanā nav gluži Rafaela Nadala, Davida Ferera vai Novaka Džokoviča līmenī, taču ignorējams arī nav. Par to varēja pārliecināties viņa iepriekšējā mačā pret Isneru, kad Berdihs ar amerikāņa slaveno servi galā tika ļoti labi – pa breikam katrā setā, bez tam 1. setā viņam pat izdevās "sausais" breiks. Berdihs pret Isneru nopelnīja astoņas breika iespējas, realizējot trīs. Gulbis tik daudz breikbumbu šajā turnīrā devis tikai savā pirmajā mačā Lukašam Kubotam (arī polim bija 3/8). Aizvakar Rodžeram Federeram bija 5/7 realizācija.

Berdihs iepriekšējā kārtā uzvaru nokārtoja ātri trīs setos, ar Isneru galā tiekot 111 minūtēs. Gulbis spēlēja piecus setus, kortā pavadot precīzi divreiz vairāk laikā nekā Berdihs – 222 minūtes. Bez Ernests tam vēlāk atklāja, ka viņam ir neliels savainojums. Nedrīkst aizmirst to, ka Gulbis pirms ierašanās Parīzē nospēlēja četrus mačus Nicā. Berdiham pēdējā nedēļa pirms "French Open" bija brīva. Ņemot vērā, ka abu tenisistu spēle ļoti atkarīga no pirmās serves, noguruma faktors var spēlēt nozīmīgu lomu serves kvalitātē.

Gulbis tikai otro reizi karjerā "Grand Slam" turnīrā uzvarēja piecu setu mačā, tātad arī tikai otro reizi viņam jau tajā pašā turnīrā būs jāaizvada spēle pēc nogurdinošas piecu setu cīņas. Gulbis savu vienīgo iepriekšējo maču tādos apstākļos zaudēja – 2012. gadā "US Open" piecos setos pārspēts Tomijs Hāss, bet pēc tam zaudēts Stīvam Džonsonam. Viņš nav pirmā desmitnieka tenisists ar iespaidīgu "Grand Slam" pieredzi un augstākās klases tenisu.

Berdiham ir pieredze pārvarēt "Grand Slam" ceturtdaļfināla barjeru, lielajos turnīros aizvadot gana daudz ilgu maču, pēc tiem spējot atjaunoties. Gulbim, ja ne gluži pavisam jauna teritorija, tad piemirsts pārbaudījums gan – Ernests "Grand Slam" turnīra otrajā nedēļā spēlē tikai trešo reizi karjerā un pirmo reizi sešu gadu laikā. Šie faktori, kā arī pozīcija reitingā un savstarpējo spēļu rezultāti piešķir Berdiham favorīta statusu gaidāmajā mačā.

Latvijas un Čehijas tenisistu mačs notiks "Roland Garros" kompleksa otrajā nozīmīgākajā arēnā, Suzannas Lenglēnas vārdā nosauktajā kortā ap plkst. 17:00. Tur pirms tam no plkst. 15:00 jāizspēlē Juženijas Bušāras un Karlas Svaresas Navarro spēle. Tiešraide būs Eurosport 2. Gulbja un Berdiha cīņas uzvarētājs pusfinālā sacentīsies ar Džokoviču vai Milošu Raoniču.

10:20 Laiks kortā 9:26

Piezīmes: norādīta informācija tikai par ATP pamatturnīru, "Grand Slam" un Deivisa kausa spēlēm. 4 un 5 setu maču statistikā iekļauti gan "Grand Slam", gan Deivisa kausa rezultāti. Tas pats attiecas uz kategoriju "atspēlēšanās no 0-2". Savukārt informācija par spēlēm, kurās zaudēts 1. sets, ir tikai "Grand Slam" ietvaros. Laiks kortā – šajā turnīrā četros mačos nospēlētais laiks.