18.01.2016. 20:00
Latvijas labākais tenisists Ernests Gulbis otrdienas naktī sāks sezonas pirmo "Grand Slam" turnīru, "Australian Open" 1. kārtā sacenšoties ar Francijas tenisistu Žeremī Šardī. Trijās no piecām iepriekšējām spēlēm uzvarējis Gulbis, bet šoreiz liels favorīts Šardī. Mača sākums plkst. 2:00.

Gulbis Austrālijā ir jau gandrīz mēnesi, taču gatavošanos janvāra svarīgākajam turnīram nevar nosaukt par labu ne kvalitātes, ne kvantitātes ziņā. Ernests šosezon nospēlējis trīs mačus, visi bijuši pret ranga otrā simta spēlētājiem, turklāt zaudēti divi šiem no trim mačiem.

"Australian Open" Gulbim veiksmi līdz šim nav nesis, Melburnā gūstot tikai divas uzvaras, turklāt abas izcīnītas pret māla seguma speciālistiem Albertu Montanjesu un Huanu Monako. Pagājušajā sezonā Ernests Austrālijā izstājās jau 1. kārtā, kad piecu setu drāmā ar četrām mačbumbām piekāpās mājinieku puikam Tanasi Kokinakim.

Kas mainījies 12 mēnešu laikā? Gulbis pirms gada bija 13. vietā rangā un izlikts ar 11. numuru (divi rangā augstāk esošie izlaida turnīru). Tagad Ernestam 79. pozīcija, kas vieglu izlozi negarantēja. Un tā arī notika piektdien, kad latvietim pretiniekos tika ar 30. numuru izliktais francūzis Šardī.

Kamēr Gulbim Melburnā ir tikai divas uzvaras, Šardī šeit sakrājis astoņas. Tieši "Australian Open" ir vienīgais "Grand Slam", kur francūzis sasniedzis ceturtdaļfinālu. Jāteic gan, ka izloze un turnīra attīstība 2013. gadā bija ļoti labvēlīga. Lai tiktu līdz ceturtdaļfinālam, kur viņš piekāpās Endijam Marejam, Šardī bija jāuzvar Adrians Menendess Maseirass, Marsels Granoljerss, Huans Martins Del Potro un Andreass Sepi. Tā kā četros mačos tikai viens patiešām ļoti spēcīgs pretinieks.

2015. 1. Tanasi Kokinakis 7:5 0:6 6:1 6:7(2) 6:8

Piezīme: 2007. gadā Gulbis kvalifikācijas 1. kārtā ar 3:6, 6:7(7) zaudēja Andrejam Golubevam.

Gulbis ar Šardī ticies piecas reizes un šajā sāncensībā ir vadībā ar 3-2, taču viņam zaudējis gan pēdējo maču (2015. gadā Marseļā), gan arī vienīgo cīņu "Grand Slam" līmenī (2010. gadā "US Open"). Šardī divi galvenie ieroči ir serve un "forehand" sitiens, bet izteikti vājā vietā ir "backhand". Gulbim ir ļoti līdzīgi. Proti, serve un viens sitiens – šajā gadījumā "backhand" – ir uzticamāks par otru. Tātad abi, domājams, centīsies spēlēt uz pretinieka vājo vietu – Šardī uz Gulbja "forehand" pusi, bet Ernests uz Žeremī "backhand".

Datums Rangs * Segums Turnīrs Rezultāts
28.10.2009. 100.-32. Hard telpās Sanktpēterburgas 2. kārta 7:6(7) 6:3
21.04.2010. 44.-46. Māls Barselonas 2. kārta 6:3 6:2
31.08.2010. 26.-64. Hard US Open 1. kārta 2:6 6:7(1) 4:6
15.10.2013. 26.-36. Hard telpās Stokholmas 1. kārta 6:3 3:6 7:6(3)
19.02.2015. 13.-35. Hard telpās Marseļas 2. kārta 3:6 4:6

* - vispirms norādīta Gulbja vieta rangā konkrētajā turnīrā, pēc tam Šardī tā brīža pozīcija.

Šardī šogad nospēlējis sešus mačus un visus ATP līmenī. Gan Dohā, gan Sidnejā viņam izdevās sasniegt ceturtdaļfinālu. Katarā zaudēts Iļjam Marčenko, bet Austrālijā Žilam Milleram. Lai arī Šardī ir sakrājis četras uzvaras, arī viņš ar grandiem šogad nav spēlējis – rangā augstāk esošais ir Millers (#38), bet no četrām uzvarām vislabākā bija pret 63. numuru Mihailu Kukuškinu.

Kopš 2014. gada "French Open" pusfināla sasniegšanas Gulbim "Grand Slam" turnīros ir 3-7 bilance, turklāt visas trīs uzvaras gūtas pret ārpus Top 100 bijušiem spēlētājiem – Jirgenu Zopu, Keniju De Šeperu un Igoru Saislingu. Gulbis "Grand Slam" līmenī sasniedzis trīs zaudējumu sēriju un ir guvis tikai vienu uzvaru pēdējās sešās spēlēs.

Gulbim "Grand Slam" turnīros vislabākās izredzes gūt uzvaru ir tad, kad tas tiek darīts trīs setos. Tiklīdz tiek zaudēts kāds sets, izredzes uz panākumu visā mačā sarūk. Protams, ja vien nav gadījums, kad ir uzvarēti pirmie divi seti. Tādās spēlēs Ernestam karjerā ir tikai viens zaudējums – 2014. gadā "US Open" pret Dominiku Tīmu. Savukārt Šardī tikai vienreiz spējis atspēlēties no 0-2, to izdarot ļoti sen – 2008. gadā "French Open" pret Davidu Nalbandjanu.

Gulbim ir negatīva garo spēļu bilance. Četru setu spēlēs 10-15, bet piecu setu spēlēs 4-8. Šardī var lepoties ar krietni labāku statistiku. Četru setu spēlēs viņam 16-10 rādītājs, kā arī uzvarēti 80% piecu setu spēļu (8-2). Divi zaudējumi piedzīvoti pret Grigoru Dimitrovu un Davidu Fereru.

Melburnā šoreiz tieši turnīra pirmajās trīs dienās gaidāmi karstākie apstākļi, kas nozīmē spēlēšanu 30 grādu karstumā. Gulbim šajā pasaules malā esošie apstākļi nav patīkami. Tāpat nevienam nav noslēpums, ka viņam labāk patīk vakara spēles. 1. kārtā tas nav iespējams, tāpēc kortā būs jādodas agri, turklāt spēle pret Šardī ieplānota jau plkst. 11:00 pēc vietējā laika jeb 2 naktī pie mums. Skatīšanās iespējas var meklēt internetā.

Gulbja vēsture Melburnā, turienes apstākļi, agrais spēles laiks un apziņa, ka jāuzvar trīs setos (tātad grūtos apstākļos jāspēlē vismaz trīs, bet varbūt pat vairāk) uz šīs nakts spēli pret Šardī liek raudzīties ar piesardzīgām cerībām. Ja izdosies pozitīvi pārsteigt, 2. kārtā jātiekas ar Raienu Herisonu vai Andreju Kuzņecovu.