10.08.2016. 06:00
Šodien Riodežaneiro olimpiskajās spēlēs sadalīti vēl četri medaļu komplekti peldēšanā. Centrālais notikums - ASV peldētājs Maikls Felpss izcīnīja 20. un 21. zelta medaļu savā olimpisko spēļu karjerā, konkrēti Rio savācot jau trīs zelta medaļas. Šodien Felpss vispirms uzvarēja 200 metru tauriņstilā, revanšējoties par neveiksmi (sudrabu) pirms četriem gadiem, bet neilgi pēc apbalvošanas ceremonijas kopā ar partneriem uzvarēja 4x200 metru brīvā stila stafetē. Felpss aizēnoja ungārietes Katinkas Hosu iespēto - viņa uzvarēja 200 metru kompleksajā peldējumā un arī Dzelzs lēdijai Rio spēlēs ir jau trīs zelti. Visbeidzot 200 metru brīvajā stilā sievietēm triumfēja 19 gadus vecā Ketija Ledeki - viņa vēl vairāk akcentēja ASV dominanci peldēšanas baseinā, bet pati sev ieguva otro zelta medaļu Rio spēlēs.

200 metru peldējumā brīvajā stilā sievietēm 42 sportistes vispirms noskaidroja 16 pusfinālistes, bet pēc tam no viņām tika atlasītas astoņas finālistes. Pusfinālā divus labākos laikus uzrādīja peldētājas, kuras jau bija paguvušas iegūt zeltu Rio spēlēs, turklāt abas vienā dienā - aizvakar Sāra Sjostrēma triumfēja 100 metru tauriņstilā, bet Ketija Ledeki 400 metru brīvajā stilā. Tagad Sjostrēma un Ledeki tikās aci pret aci, un abas bija fināla favorītes. Londonas spēļu čempione Elisone Šmite caur ASV atlasi kvalificējās tikai stafetes komandai, bet ne individuālajām sacensībām.

Peldējums padevās aizraujošs un līdzvērtīgs. Sākumā pa priekšu peldēja austrāliete Emma Makeona (arī viņai zelts Rio jau ir - ar stafetes komandu), kura, lai gan vadību vēlāk atdeva, saglabāja pietiekami labu tempu, lai izcīnītu bronzas medaļu. Savukārt Ledeki un Sjostrēmas cīņā amerikāniete gandrīz visu distanci bija vadībā un, kaut arī zviedriete draudīgi tuvojās, Ledeki uzvarēja ar 0.35 sekunžu pārsvars. Ledeki otrais zelts Rio un arī ASV rekords.

200 metru peldējumā tauriņstilā vīriešiem 29 sportisti arī vispirms veica priekšpeldējumu, un tikai tad sekoja pusfināls. Priekšpeldējumā ātrākie bija ungāri Tamāss Kenderesi un Lāslo Čehs, kamēr Maikls Felpss uzrādīja tikai 5. labāko laiku. Pusfinālā atkal ātrākais bija Kenderesi, bet Felpss nu jau uzrādīja 2. laiku. Bukmeikeri finālā paredzēja milzu cīņu, nespējot īsti izšķirties starp Felpsu, Kenderesi, Čehu un Čadu le Klo, kaut arī Felpsa cerības tika nostādītas mazliet augstāk. Pirms četriem gadiem par čempionu kļuva le Klo, sensacionāli apsteidzot Felpsu, kurš piedzīvoja retu zaudējumu.

Šodienas finālā ātri vien vadībā izvirzījās Felpss, bet viņa tuvākie sekotāji mainījās - vispirms le Klo, tad Čehs. Beigās Felpss jūtami pagura, un viņam strauji tuvojās jau citi - Kenderesi un japānis Masato Sakai. Finišā Felpss tomēr vadību ar pūlēm nosargāja, revanšējās par neveiksmi šai distancē pirms četriem gadiem un izcīnīja 20. zelta medaļu olimpisko spēļu karjerā! Japānis Sakai leģendārajam Felpsam zaudēja tikai četras simtdaļas, bronza Kenderesi (ungāram pirmā olimpiskā medaļa), bet Londonas čempions le Klo palika 4. vietā. Cits favorīts Čehs, kurš ātri iesāka, finišēja septītais.

200 metru kompleksajā peldējumā sievietēm piedalījās 39 sportistes. Priekšpeldējumā ātrākā bija vienīgā (līdz šodienai) divkārtējā Rio spēļu čempione Katinka Hosu no Ungārijas, bet pusfinālā viņai 2. laiks, jo ātrāk nopeldēja angliete Šivona Marī O'Konora. Un tomēr neapstrīdama uzvara tika prognozēta tieši Hosu. Finālā piedalījās arī Londonas spēļu čempione Šivena Je, kura pēdējā laikā izcēlusies ar ļoti nestabiliem rezultātiem.

Hosu ātri vien kļuva par sacensību izteiktu līderi un sevišķi lielu pārsvaru viņa ieguva pēc otrajiem 50 metriem, kas bija jāveic ungārietes kroņa disciplīnā - peldējumā uz muguras. Tomēr pamazām, pamazām O'Konora sāka tuvoties un sevišķi acīmredzami angliete nāca klāt pēdējos 50 metros, kas tika veikti brīvajā stilā. Un tomēr Dzelzs lēdija no Ungārijas uzvaru nosargāja, apsteidzot O'Konoru par 0.30 sekundēm. Hosu olimpiskais rekords un jau 3. zelta medaļa Riodežaneiro olimpiskajās spēlēs. Bronza amerikānietei Maijai Dirado, bet Je finišēja pēdējā.

4x200 metru stafetē brīvajā stilā vīriešiem bija 16 komandas, un viss sākās ar pusfināliem, kuros tika atlasītas astoņas finālistes. Lai iekļūtu finālā, aptuveni septiņu minūšu peldējumā nieka tiesas jeb četru simtdaļu pietrūka Itālijai, kuru apsteidza Nīderlande. Tikmēr ātrākās bija Lielbritānijas, ASV un Krievijas stafetes komandas. Taču jāņem vērā, ka finālā sastāvi tiek uzlaboti (piemēram, ASV nomainīja trīs no četriem dalībniekiem), un reālais spēku samērs bija tāds, ka amerikāņi bija izteikti favorīti uz zeltu, tālāk sekoja Lielbritānijas un Austrālijas komandas, kamēr krieviem paredzēja palikšanu uzreiz aiz goda pjedestāla. ASV sastāvā pēdējā brīdī tika iekļauts arī Felpss, kurš uz startu ieradās aptuveni 15 minūtes pēc apbalvošanas ceremonijas saistībā ar savu uzvaru 200 metros tauriņstilā.

ASV, kas pēdējo reizi šo disciplīnu nespēja uzvarēt 2000. gadā (kad triumfēja Austrālija ar Janu Torpu priekšgalā), ar Konora Dvaijera pūlēm uzvarēja jau 1. posmā, tiesa, pavisam maz atpalika japāņi. Pēc 2. posma ASV pārsvars pār Austrāliju un Japānu, pateicoties Tounlija Hāsa peldējumam, pieauga jau līdz divām sekundēm, un Raiens Lohte 3. posmā aptuveni tādu pašu pārsvaru saglabāja. Un tad baseinā lēca Felpss. Viņš, protams, droši nosargāja milzīgo ASV pārsvaru. Felpsam 21. zelta medaļa! Cīņā par sudrabu labākā izrādījās Lielbritānija (milzu ieguldījumu pēdējā posmā veica Džeimss Gajs), bet bronzu visai negaidīti ieguva Japāna, kamēr ārpus trijnieka palika Austrālija.