16.08.2015. 00:12
Bosnijas un Hercegovinas kadetu izlase sestdien, 15. augustā, Eiropas U16 čempionāta pusfinālā otrajā pagarinājumā uzvarēja Spāniju ar rezultātu 86:78, pirmo reizi valsts vēsturē sasniedzot FIBA turnīra finālu. Izšķirošajā spēlē Kauņā bosniešu basketbolisti spēlēs pret laukuma saimniekiem lietuviešiem.

2015. gada vasara sportiskajā ziņā ir labākā Bosnijas jaunatnes basketbola vēsturē. Bosniešu juniori 31. jūlijā kļuva par pirmo valsts komandu, kura spēja iekļūt Eiropas čempionāta pusfinālā. Viņiem neizdevās izcīnīt medaļas, taču divas nedēļas vēlāk līdz pjedestālam aizsniedzās kadeti.

Bosnijas 1999. gadā dzimušo spēlētāju paaudze par sevi lika manīt jau 2014. gada vasarā Ogrē un Rīgā. Saspēles vadītājs Sani Čampara, uzbrūkošais aizsargs Džanans Musa, uzbrucējs Emirs Čerkizovičs un spēka uzbrucējs Ņegoss Sikirašs kopā ar gadu vecākiem partneriem pirmo reizi iekļuva Eiropas astoņniekā.

Gadu vēlāk bosnieši atgriezās stiprāki un apņēmīgāki. Sestdien, 1. augustā, viņi triumfēja Eiropas jaunatnes Olimpiskajā festivālā Tbilisi, bet nedēļu vēlāk sāka izcilu kampaņu Lietuvā. Pa ceļam uz ceturtdaļfinālu no bosniešu rokas krita Serbija, Itālija, Francija un Horvātija.

Cīņā par vietu pusfinālā Bosnija pārliecinoši uzvarēja Vāciju (70:54), bet pusfinālā stājās pretī Spānijai. Titulētie pretinieki 19 sekundes pirms pamatlaika beigām izvirzījās vadībā ar 60:63, bet Čamparas tālmetiens panāca neizšķirtu un dāvāja piecas minūtes "bezmaksas" basketbola – 63:63!

Pirmajā pagarinājumā Sikirašs palīdzēja savai komandai atspēlēties un izvirzīja Bosniju vadībā – 73:70. Karasko tālmetiens atjaunoja neizšķirtu, bet Bosnijas pēdējais uzbrukums noslēdzās bez punktu guvuma – 73:73.

Gonsalesa tālmetiens vēlreiz izlīdzināja rezultātu (76:76), taču pēdējās četras minūtes piederēja Bosnijai. Čampara iemeta trīspunktnieku, bet pēdējās minūtēs laukumā valdīja Sikirašs un Musa, pirms spāņu pēdējā uzbrukuma panākot plus astoņi – 86:78. Spāņi padevās, Musa nokrita zemē un raudāja no prieka!

Musa un Čampara pabeidza spēli ar 24 punktiem katrs, bet Sikirašs leģendārajā Kauņas sporta hallē izcēlās ar 23 punktiem. Visi trīs laukumā pavadīja ilgāk par 40 minūtēm, kopā sametot 71 no 86 komandas punktiem.

Otrajā pusfinālā Lietuva uzvarēja Turciju ar 73:71.