04.11.2014. 17:13
Kolorado "Avalanche" ir komanda, kas līdzšinējā regulārajā sezonā vislielāko spēles laiku ir aizvadījusi atrodoties mazākumā. Tajā pašā laikā viņi ir vieni no labākajiem šādu nepatīkamo momentu neitralizētājiem. Kas tam ir pamatā?

Kolorado komanda līdzšinējās 2014./2015. gada sezonas 13 spēlēs ir saņēmusi 53 noraidījumus, kopā mazākumā aizvadot 92 minūtes un 12 sekundes. Abi šie rādītāji ir pārliecinoši sliktākie visā NHL. Tajā pat laikā viņi ir viena no trim komandām, kas ir izturējusi vairāk kā 90% mazākumu, noturot savus vārtus neskartus 92.4% gadījumu, jeb pretinieki tikai četras reizes ir spējuši realizēt vairākumu. Kas ir tie atslēgas punkti, kas "Avalanche" komandai, kuri šosezon noteikti nav starp līgas līderiem kopumā, ļauj tik veiksmīgi spēlēt nevienādos sastāvos.

Vispirms ir jāapskatās mazākuma spēles laika struktūra. Vislielāko mazākuma daļu, protams, komanda spēlē formātā "4 pret 5", kas sastāda 98.6% no visa mazākuma laika. Pārējo laiku, kas ir jāpavada nepilnā sastāvā "Avalanche" arī iztur ar viena vīra deficītu, t.i., spēlējot "3 pret 4". Līdz ar to kā vienu no iemesliem komandas labajai spēlei mazākumā var minēt nosacīti apdomīgo spēli, jo, lai arī mazākumā spēlēts ir daudz, komanda tikai 6 sekundes atradusies triju vīru sastāvā pret pieciem oponentiem.

Otrs aspekts, kas saistīts ar spēles laiku ir tas, ka komanda mazākumus pelna vienādi visa mača garumā, t.i., līdz šim pirmajā periodā komandai ir 19 mazākumi, otrajā -18, bet trešajā – 15. Tas nozīmē, ka komanda, lai arī spēles ritms no mazākumiem kļūst saraustīts, tas nav tik saraustīts kā būtu, ja kādā no periodiem būtu izteikta "bedre", kas liktu komandai ilgu laiku spēlēt mazākumā (kā tas ir, piemēram, Tampabejas "Lightning", kuriem otrajā trešdaļā ir 19 mazākumi, lai gan abās pārējās pa 7 katrā) un tādējādi nevienmērīgi tērējot spēkus. Klāt vēl var piebilst, ka arī vērtējot sodu pelnīšanu no aspekta mājas-izbraukums, Kolorado komandai viss ir aptuveni vienādi, kas zināmā mērā arī dod ritumu.

Pievēršoties katrai situācijai atsevišķi ir jāsaka, ka spēlējot mazākumu četru vīru sastāvā "Avalanche" neizjūt nekādu diskomfortu, jo atvaira 96.7% no metieniem un, lai arī šādā formātā viņi ir zaudējuši trīs vārtus, tajā pat laikā viņi ir arī ir guvuši divus panākumus, kas kopumā nav nemaz slikts rādītājs (otrā vieta mazākumā gūto vārtu ziņā, pirmā vieta – atvairīto metienu ziņā).Spēlējot trijiem pret četriem gan ir klājies plānāk, jo atvairīti tiek tikai katrs otrais metiens un ir zaudēti vieni vārti.

Tāpat ir jāpieskaras iemetienu jautājumam, jo iegūta ripa nozīmē samazinātas iespējas pretiniekiem uzbrukt. Spēlējot mazākumā, savā zonā "Avalanche" uzvar 75.9% no iemetieniem, kas ir 20. rādītājs līgā, bet neitrālajā zonā – 17.9%, kas ir rezultāts virs vidējā un dod 10. vietu visā līgā. Uzbrukuma zonā gan tiek uzvarēti 6.2% no visiem iemetieniem, kas dod 11. vietu 30 komandu konkurencē.

Kas tad ir tie Kolorado "Avalanche" mazākuma speciālisti? Kopumā uz ledus ir devies 41 uzbrucēju variācija un 22 aizsargu kombinācijas. Tomēr, protams, arī šeit ir līderi katru trešo mazākuma maiņu laukumā ir gājis aizsargu pāris Breds Stjuarts un Niks Holdens, bet lielākie mazākuma speciālisti starp uzbrucējiem ir Marks-Andrē Klišē un Maksims Talbots, kuri aizsargāties nāk vēl biežāk kā aizsargi – 38.4% gadījumu. Otrā komandas mazākuma maiņa ir Koudijs Maklauds-Alekss Tengejs, bet aizsardzībā strādā Jans Hejda-Eriks Džonsons.

Tāpat ir jāpiebilst, ka tieši Breds Stjuarts ir tas, kurš komandā visvairāk laika pavada uz ledus, kad komanda ir spiesta spēlēt mazākumā, jo vidēji mačā šādā formātā viņš spēlē 3:43 minūtes, kas ir arī 11. rādītājs visā līgā.

Kopumā par šīm maiņām jāsaka, ka gan Klišē, gan Talbots ir gana pieredzējuši hokejisti, kas pašlaik atrodas "hokejista labākajos gados" (27-32), turklāt savā iepriekšējā NHL karjerā sevi arī ir pierādījuši kā ļoti labi mazākuma speciālisti. Talbots, piemēram, bija pirmās maiņas mazākuma speciālists Pitsburgas "Penguins" čempionu komandā, bet pirms nonākšanas Denverā spēlēja Filadelfijas "Flyers" mazākumā. Turklāt, kas nav mazsvarīgi, Maksims arī labs enerģijas spēlētājs, ar līdera īpašībām, t.i., tieši tas, kas ir nepieciešams mazākuma līderim.

Abi divi uzbrucēji kopā ir vadošā "Avs" mazākuma maiņa jau otro sezonu, t.i., viņiem nav jāmeklē kādi saspēles momenti šogad, jo viņi viens otru labi pazīst. Arī pārējiem mazākuma virknējumiem ir tieši šāda pat situācija, jo arī Koudijs Maklauds un Džons Mičels spēlēja aizvadītajā sezonā kopā. No uzbrucējiem vienīgais jaunpienācējs ir Tangejs, taču šajā situācijā par vājo punktu nez vai viņu var saukt, jo 34 gadus vecais Alekss NHL spēlē jau 14. sezonu un ir zināms kā viens no labākajiem ripas pieturētājiem, kas, jāsaka atkal, mazākumā ir ļoti noderīgi.

Aizsardzībā gan no pagājušā gada mazākuma komandas palika tikai viens Jans Hejda, taču šajā gadījumā tas ir jāuztver kā uzlabojums, jo Breds Stjuarts ir lielisks "izslēdzošais aizsargs" ar labu slidotprasmi, kuram aizsardzība vienmēr ir pirmajā vietā. Niks Holdens, lai arī ne vienmēr prot vislabākajā veidā izmantot savus gabarītus, ir liels un spēcīgs virspusējs aizsargs, tāds pats ir arī Eriks Džonsons, taču viņa kopējās prasmes ir vismaz līmeni vai divus augstākas.

Kopumā, vērtējot individuāli, var teikt, ka pa pozīcijām Kolorado komandas treneris Patrik Ruā spēlētājus ir salicis ļoti meistarīgi, jo viņi visi prot spēlēt mazākumā, turklāt, katrs no viņiem dod savu unikālo prasmi, kas krietni atvieglo variēšanu ar spēles taktiku mazākuma situācijās.Visbeidzot, protams, runājot par mazākumu nevar nepieminēt vārtsargus, jo, ja visos mazākumos kopā uz "Avalanche" vārtiem ir izdarīti 163 metienu mēģinājumi, bet ielaisti ir vien 4 vārti, tad droši vien arī vārtsargiem šeit būs ko teikt.Kā Semjons Varlamovs, tā Reto Berra šo sezonu aizvada individuāli labu sezonu. Protams, ka 35.4 metieni vidēji spēlē, ko laukuma spēlētāji viņiem nodrošina, šo darbu neatvieglo, taču Varlamovs tiek galā ar 93.1% metienu (2.49 vārti vid. spēlē), bet Berra atvaira 93.2% un ielaiž 2.07 vārtus.

Protams, ka Ruā vadītajai komandai ar vienu vien mazākumu būs par īsu, lai cerētu uz kaut ko vairāk kā tikai mazām lokāluzvarām, tāpēc ir nepieciešami uzlabojumi. Viens no klupšanas akmeņiem ir komandas nespēja "nospiest" pretinieku un saglabāt pārsvaru , jo viņi ir pirmspēdējā vietā visā līgā kā uzvarās, ja ir pirmie guvuši vārtus, tā uzvarās, ja pirmo periodu ir noslēguši vadībā. Savukārt dalītā pēdējā vietā viņi ir uzvarās, ja atrodas vadībā pēc otrā perioda, svinot panākumu vien katrā otrajā gadījumā. Komanda ļauj samērā daudz mest pa vārtiem, paši neizceļoties ar ārkārtēju aktivitāti uzbrukumā. Tāpat komandai ir viens no zemākajiem iemetienu uzvaru procentiem līgā un tikai 11% gadījumu viņi ir spējuši uzvarēt mačus, kur pretinieki ir izdarījuši vairāk metienu. Kopumā var teikt, ka tie vairāk vai mazāk, bet ir psiholoģiskas dabas sīkumi. Ja tos izdosies pārvarēt, tad "Avalanche" sezonas turpinājumā var pacīnīties arī par pavasara hokeja sezonu.LATVIJAS PIRMĀS PALĪDZĪBAS VIENĪBA, biedrība LATVIJAS PIRMĀS PALĪDZĪBAS VIENĪBA, biedrība Uliha 35/37, Liepāja, LV-3401
Bojāre Olga Bojāre OlgaBokss, Aerobika
FTA
Reģistrēties