14.09.2012. 08:50
Sportacentrs.com jau vēstīja par rezultātiem PK2014 kvalifikācijas turnīra Eiropas zonā, tomēr vairāk tikai par rezultātiem. Šoreiz mazliet plašāks ieskats, saites uz ievērības cienīgākajiem video un spriedumi par izlašu cerībām 2014. gadā aizbraukt uz Brazīliju.

A grupa: Horvātija, Serbija, Beļģija, Skotija, Maķedonija, Velsa..Pirms turnīra sākuma prognozes bija tādas, ka par TOP2 cīnīsies Horvātija, Serbija un Beļģija, un visas trīs pirmajās divās spēļu dienās uzrādīja identisko 1-1-0 bilanci, vismaz pagaidām apstiprinot paredzējumus. Beļģi un horvāti savā starpā izspēlēja neizšķirtu 1:1 (ļoti skaistus izlīdzinošos vārtus beļģu labā iesita Žilē - video), bet serbi punktus zaudēja pirmajā mačā Skotijā (0:0), vēlāk reabilitējoties mājās ar 6:1(!) pret citu Lielbritānijas pārstāvi Velsu. Pirmos divus vārtus Serbijai nokārtoja „Manchester City” aizsargs(!) Kolarovs – realizēts soda sitiens un neticams reids, kura noslēgumā iesita partneris. 12. oktobrī Belgradā Serbija pret Beļģiju. Diez vai horvātu, serbu un beļģu cīņā par TOP2 spēs iesaistīties Skotija, kas sākusi ar diviem mājas neizšķirtiem, bet viesos tradicionāli spēlē slikti.

B grupa: Itālija, Dānija, Čehija, Bulgārija, Armēnija, Malta.Tika lēsts, ka grupu varētu uzvarēt Itālija, bet dāņi ar čehiem cīnītos par 2. vietu. Izskatās, ka šādas prognozes piepildīsies, taču ar vienu būtisku piezīmi – dāņu un čehu konkurencē nopietni varētu ielīst arī Bulgārija, kuras futbols pēdējos gados piedzīvo smagus laikus (FIFA rangā 89. vieta, pagājušajā ciklā pēdējā vieta!). Bulgāri pirmajā mačā izspēlēja neizšķirtu ar Itāliju (2:2), bet pēc tam emocijām (bet ne momentiem) bagātā spēlē pārspēja Armēniju ar 1:0. Otrdienas spēlē komandas izpelnījās abpusēju noraidījumu (masu grūstīšanās), bet armēņus pie 0:1, kad 10 pret 10 vēl varēja izraut vismaz neizšķirtu, iegāza Gazarjana noraidījums 77. minūtē par to, ka viņš, sānu iemetiena izpildīšanai saņēmis divas bumbas, vienu no tām dusmīgi spēra bumbu padevēja virzienā… Armēņi pabeidza cīņu deviņu vīru sastāvā, bet Bulgārija guva svarīgus trīs punktus (video). Itālija pēc neizšķirta Sofijā paņēma trīs punktus pret Maltu (tiesa, tikai 2:0, otros gūstot vien kompensācijas laikā), bet Dānija un Čehija pagaidām aizvadījušas tikai vienu spēli, savā starpā nospēlējot 0:0. Itālijai 16. oktobrī jāuzņem Dānija.

C grupa: Vācija, Zviedrija, Īrija, Austrija, Fēru salas, Kazahstāna.Vācija, gluži tāpat kā iepriekšējā ciklā, uzvarēja Austriju izbraukumā ar 2:1. Jāsaka gan, ka uzvara nāca smagi – pirmie vārti tika gūti ar patālu Roisa sitienu īsi pirms pārtraukuma, un kopumā austrieši regulāri tika pie uzbrukumiem, par ko liecina arī kopējā sitienu attiecība (14:7 mājinieku labā, tiesa, vārtu rāmī 4:5). Vērtīgi punkti Vācijai, tomēr ar Austriju šai grupā viss nebeidzas – vēl ir Zviedrija un Īrija, kuras abas nospēlējušas tikai pa vienai spēlei, abām uzveicot Kazahstānu. Īrija viesos to izdarīja dramatiski, iesitot 89. un 90. minūtē (2:1), bet zviedri, kaut arī otros vārtus Rudņeva konkurents HSV Berjs guva pēdējās sekundēs (tas bija viegli - tukšos vārtos), mājās uzvarēja ar drošu 2:0 (sitieni 13:1, stūri 7:1), video. Vācijai izšķirošs (tādā ziņā, vai izdosies laicīgi iegūt komfortablu pārsvaru) būs oktobris – 12. datumā spēle Īrijā, bet pēc četrām dienām mājās ar Zviedriju. Lēvs pēc spēles Austrijā atzīmēja, ka viņa padotie pieļāvuši pārāk daudz kļūdu – ne tikai ielaistajos vārtos, bet arī citās epizodēs, kas novedušas pie ievērojama skaita momentu.

D grupa: Nīderlande, Turcija, Ungārija, Rumānija, Igaunija, Andora.Ar igauņiem viss skaidrs jau pašā sākumā (divi zaudējumi pret rumāņiem un turkiem), bet par 1. vietu cīnīsies Nīderlande, Turcija un Rumānija. Holandieši pirmajā mačā uzveica turkus ar 2:0, taču spēle bijusi ļoti līdzīga un smaga, un oranžajiem nākamgad būs jādodas atbildes vizītē… Līdzīgi kā bulgāri, arī viņu kaimiņi rumāņi pēc skumjiem gadiem šobrīd mēģina atgriezties apritē. Vēl gan pāragri Rumāniju slavēt, jo uzvaras Igaunijā un mājās pret Andoru bija obligātas, ja ir doma konkurēt ar Nīderlandi un Turciju. Jāpiebilst, ka Igaunijai Turcijā sitienu attiecība bija 1:19… Ziemeļu kaimiņiem no 20. minūtes bija jācīnās mazākumā, jo par pēdējās cerības sodu tika noraidīts Jāgers (notrieca pretinieku pirms sava soda laukuma, video).

E grupa: Norvēģija, Slovēnija, Šveice, Albānija, Kipra, Islande.Šo grupu nenosauksi par to spēcīgāko, un Šveicei tajā padevies sapņu sākums – ne vien pati uzvarējusi Slovēnijā (2:0) un mājās pret Albāniju (2:0 pie sitienu attiecības 8:8, stūri 3:3, video), bet arī sagaidījusi konkurentes Norvēģijas klupienu Islandē. Salinieki, uzveicot norvēģus, šķiet, paveica brīnumu – sitienu attiecība bija 10:5, stūri 9:4 Norvēģijas labā, bet vēl labāk Islandes (ne)spēku raksturo tās spēle Kiprā. Kiprieši uzvarēja ar 1:0, bet sitienu attiecība pret Islandi bija… 17:4 dienvidnieku labā. Lai gan Norvēģijai nepaveicās Islandē, tā atguva fortūnu otrajā spēļu dienā, uzvaru 2:1 pār Slovēniju izraujot kompensācijas laika 4. minūtē – pēc tāla izsitiena no savas laukuma puses norvēģi uzvarēja gaisa divcīņu un soda laukumā tika notriekts 90. minūtē uzlaistais Kelhars, bet Rīse realizēja pendeli (2:1). Domājams, ka Hicfelda Šveice šobrīd ir pārliecinoša favorīte uz 1. vietu, bet cīņā par 2. vietu var notikt jebkas, nelielu priekšroku gan tomēr dodot Norvēģijai. 12. oktobrī tieši Šveice un Norvēģija duelēsies savā starpā Bernē.

F grupa: Portugāle, Krievija, Izraēla, Ziemeļīrija, Azerbaidžāna, Luksemburga.Var kaut vai 10 reizes pārbraukt pāri izlašu sarakstam šai grupā, bet vairāk par divām kandidātēm uz TOP2 nu nekādi neatrast. Īpaši tagad, kad Izraēla nospēlēja 1:1 Azerbaidžānā un mājās ar 0:4(!) zaudēja Krievijai (video). Var droši apgalvot, ka Portugāle un Krievija dalīs 1. vietu, noskaidrojot, kurai būs jācīnās riskantajā „play-off”. Pagaidām neklātienes cīņā krievi izskatās pārliecinošāk, kuri uzvarēja Ziemeļīriju ar 2:0 (sitieni 10:2) un Izraēlu ar 4:0 (sitieni 13:6, vārtu rāmī 7:0). Portugāle savās abās spēlēs ne pret stiprākajiem pretiniekiem lika nervozēt – pret Luksemburgu pēc 1. puslaika 1:1, beigās 2:1, savukārt pret Azerbaidžānu mājās 0:0 līdz pat 64. minūtei. Tiesa, šai otrajā mačā portugāļi apdraudēja Azerbaidžānas vārtus ne pa jokam – sitieni rāmī 13:0, garām 12:2 (tātad kopā sitieni 25:2), stūra sitienu attiecība 22:2… Beigās 3:0 (video). Tagad vien atliek gaidīt 12. oktobri un pirmo Krievijas un Portugāles savstarpējo spēli (Maskavā), kurā varēs redzēt, kas ir kas.

G grupa: Grieķija, Slovākija, Bosnija un Hercegovina, Lietuva, Latvija, Lihtenšteina.Protams, pāragri spriest par Bosnijas un Hercegovinas izredzēm iegūt 1. vietu pēc divām graujošām uzvarām pār otrā ešelona komandām Lihtenšteinu (8:1) un Latviju (4:1), taču sasist tik daudz vārtu jāprot arī šīm izlasēm. Divos mačos bosniešiem 12 iesisti vārti, kamēr tuvākajai sekotājai visā Eiropas zonā Melnkalnei „tikai” astoņi (seši pret Sanmarīno, divi pret Poliju). Katrā ziņā Bosnijas galvenā konkurente Grieķija ir uzvarama – abas tiksies Pirejā 12. oktobrī. Šobrīd izskatās, ka vēl tikai Slovākija reāli var iesaistīties cīņā par TOP2 – „nomesti” divi punkti Lietuvā, bet galvenās cīņas (ar grieķiem un bosniešiem) vēl tikai priekšā. Slovākijai oktobrī divas mājas spēles – 12. datumā pret Latviju, bet četras dienas vēlāk pret Grieķiju. Portugāļa Santuša vadītajiem grieķiem oktobra mači būs izšķiroši. Grieķi nule pārspēja Lietuvu ar 2:0 (video), ievērojami esot pārākiem statistikas rādītājos – sitieni 14:4, stūri 6:0. Vārtsargs Karčemarsks vairakkārt glāba leišus, bet ar to bija par maz. Slovāki pa Lihtenšteinas vārtiem sita 22 reizes, taču bosniešu iespētajam (astoņiem vārtiem) pat tuvumā nebija, uzvarot ar 2:0.

H grupa: Anglija, Melnkalne, Ukraina, Polija, Moldova, Sanmarīno.Ukraiņu trenera Blohina pirmsspēles teiktais, ka viņa komanda neprot spēlēt citādi, kā vien uzbrukt, nebija tikai vārdi – zili dzeltenie pie 0:0 spēlēja ar Angliju tās laukumā kā līdzīgs ar līdzīgu un arī pie 1:0 nekautrējās pie iespējas uzbrukt. Fantastiskus vārtus (video) guva Konopļanka, bet Anglija izglābās pašās beigās. Tikmēr vēl divas TOP2 kārotājas Polija un Melnkalne paņēma plānotus trīs punktus (poļi pret Moldovu 2:0, melnkalnieši pret Sanmarīno 6:0), pamazām veidojot ļoti saspringtu situāciju grupā. 12. oktobrī ar pastarītēm spēlēs Anglija un Ukraina, bet 16. oktobris šai grupā būs lielā diena – Varšavā Polija pret Angliju, bet Kijevā Ukraina pret Melnkalni. Katras spēles nozīme būs milzīga.

I grupa: Spānija, Francija, Baltkrievija, Gruzija, Somija.Līdzīgi kā F grupā ar Portugāli un Krieviju, arī šajā I grupā uz TOP2 reāli pretendē tikai divas izlases, īstas futbola lielvalstis Spānija un Francija. Spāņi savā pirmajā spēlē pamatīgi nomocījās, izraujot uzvaru vien 86. minūtē. Kecbajas padotie lielāko spēles daļu sekmīgi spēlēja vienkārši atsitoties (sitieni 10:1, stūri arī 10:1 viesu labā), bet Soldado beigās tomēr atrada iespēju uzsist no soda laukuma robežām (video). Arī Francijai neklājās viegli, atkal sastopoties ar Baltkrievijas sīksto pretestību – rezultātu izdevās atklāt vienīgi pēc pārtraukuma, ļoti veiksmīgu raidījumu izdarot Kapū. Beigās 3:1 (video). Spānijai 12. oktobrī vizīte Baltkrievijā, bet 16. oktobrī savā laukumā cīņa ar Franciju. Tur būs, ko redzēt!