13.09.2013. 23:48
Latvijas vīriešu basketbola izlase Slovēnijā notiekošā Eiropas čempionāta finālturnīra otrā posma otrajā mačā ar rezultātu 91:102 piektdien piekāpās Francijas izlasei, tomēr saglabājot izredzes kvalificēties ceturtdaļfinālam. Panākums Francijai nodrošināja vietu ceturtdaļfinālā, kuram jau kvalificējušās arī Serbija un Lietuva. Svētdien izšķirošajā mačā Latvijai jāuzveic Beļģija, kā arī jāsagaida Lietuvas uzvara pār galvenajiem konkurentiem ukraiņiem - tad vieta ceturtdaļfinālā mūsējiem būs rokā.

Pārliecinoši rezultatīvākais Latvijai bija Dairis Bertāns, kura rēķinā 28 punkti, bet 14 Jānim Strēlniekam. No pieteiktajiem 12 basketbolistiem Latvijai punktus neguva tikai Jānis Bērziņš. Francijai ar 25 punktiem atzīmējās Aleksis Andžikā, 23 Tonijam Pārkeram, bet 19 un 10 atlēkušās Nikolā Batumam.

Pirmos punktus Francijai ar iespaidīgu triecinu no augšas guva Nikolā Batums, bet Latvija atbildēja ar Kaspara Bērziņa diviem punktiem. Pretinieki spēlēja ļoti atlētisku basketbolu, panākot nelielu pārsvaru, bet Dairis Bertāns ar triecienu grozā no augšas un trīspunktnieku pietuvināja Latviju līdz 7:8. Sākums padevās ārkārtīgi rezultatīvs - jau pēc trim minūtēm uz tablo 10:10. Laukumā turpinājās aktīva bezkompromisa cīņa, Francijai gan gūstot vēl astoņus punktus pēc kārtas, bet Ainars Bagatskis bija spiests ņemt minūtes pārtraukumu. Pēc tam sekoja ļoti neveiksmīgs uzbrukums Latvijai, kura laikā tā arī neizdevās kaut cik nopietns metiens pa grozu. Jau nākamajā mēģinājumā ieilgušo klusumu pārtrauca Blūms no trīspunktu līnijas, tomēr kopumā pret Francijas aizsardzību īstu pretargumentu pirmajā ceturtdaļā nebija - Francijai 21:3 izrāviens un milzu pārsvars uz tablo - 31:15.

Otro ceturtdaļu abas komandas sāka ar neprecīzu uzbrukumu sēriju, taču pirmos punktus atkal guva Francija. Pēc tam sekoja mūsējo atbilde - Šķēle un K.Bērziņš divatā guva četrus punktus. Atpūtā dodoties Tonijam Pārkeram, Francijas varenais uzbrukums nedaudz pajuka un Latvija pēc Kuksika precīzā tālmetiena pietuvojās līdz 23:37. Bertāna rezultativitāte vēl ļāva turēties daudzmaz pieklājīgā attālumā, bet jau otrās ceturtdaļas vidū laukumā devās jaunais Jānis Bērziņš. 15-17 punktu attālumā izdevās noturēties līdz pat puslaika beigām - Strēlnieks pēdējā sekundē ar tālmetienu panāca 35:52. Tikmēr Francija sekmīgi atpūtināja līderi Pārkeru - kamēr basketbolists atradās uz rezervistu soliņa, no pārsvara netika zaudēts praktiski nekas.

Nekas nemainījās arī trešajā ceturtdaļā un drīz vien Francijas pārsvars jau pārsniedza 20 punktu atzīmi (65:43). Regulāri punktus Latvijas izlasē guva Bertāns un Rihards Kuksiks, nedaudz samazinot deficītu - pēc diviem Riharda soda metieniem un Strēlnieka caurgājiena vairs tikai -13 (55:68), vēl brīdi vēlāk arī 60:72. Pašā ceturtdaļas izskaņā Blūms un Freimanis gūst piecus punktus un vairs tikai -9 - 65:74. Tiesa, Latvijas soliņš saņēma tehnisko piezīmi, ļaujot Pārkeram gūt vieglus punktus, bet ceturtdaļa uzvarēta ar 30:24, atgriežot cerības cīnīties par uzvaru!

Arī izšķirošās 10 minūtes Latvija sāka cerīgi, pēc Freimaņa tālmetiena pietuvojoties līdz astoņiem punktiem (73:81), bet turpmākajās minūtēs Francija jau atkal atjaunoja padsmit punktu pārsvaru. Fantastiski rezultatīvā spēlē abas komandas strauji tuvojās 100 punktu atzīmei uz tablo - pusotru minūti pirms pamatlaika beigām 98:91 Francijas labā. Francija beigās svinēja panākumu ar 102:91, bet Latvijai viss izšķirsies svētdien mačā ar Beļģiju. tiesa, jāuzvar pašiem un jāsagaida arī ukraiņu klupiens pret lietuviešiem.

Vēl citos E grupas mačos šodien Lietuva ar 86:67 uzveica Beļģiju, bet Ukraina negaidīti ar 82:75 pārspēja Serbiju.

Šobrīd E grupā Serbijai, Lietuvai un Francijai ir pa trim uzvarām, Ukrainai divas, bet Latvijai viena. Tikmēr Beļģija otrajā posmā cīnās bez uzvarām. Vietu 1/4 finālā nodrošinājušas pirmās trīs komandas, bet Beļģijai izredžu vairs nav.

Eiropas čempionāts basketbolā. E grupa. Ļubļana, Slovēnija. 2013.gada 13.septembris

Francija - Latvija 102:91 (31:15, 21:20, 24:30, 26:26)

Latvijas sākumsastāvs: Bertāns, Janičenoks, Strēlnieks, K.Bērziņš, Šeļakovs

Rezervē: Meiers, Mejeris, Freimanis, Blūms, J.Bērziņš, Kuksiks, Šķēle