28.01.2015. 21:00
"Australian Open" vienspēļu sacensībās atlikušas vairs tikai dažas spēles. Ceturtdien dāmu turnīrā noskaidros abas finālistes, bet kungu sacensībās uzzināsim pirmo tenisistu, kurš iekļūs svētdien gaidāmajā finālā. Turnīru tiešraidē rāda Eurosport.

Tomāša Berdiha 2015. gada versijā ir trīs jaunumi. Pirmais – viņš vairs nespēlē ar cepuri galvā. Otrais – Tomāšs kortā kļuvis maķenīt nosvērtāks, ar labāku koncentrēšanos. Un, šķiet, pats būtiskākais – viņam ir jauns treneris – Dani Valverdu. 28 gadus vecais venecuēlietis, kurš ir jaunāks par savu trenējamo, līdz pagājušā gada beigām bija Endija Mareja komandā. Endijs ar viņu iepazinās jau tīņa gados, kad abi trenējās akadēmijā Spānijā. Valverdu vairākus gadus bija Mareja treneru komandā, taču šo posteni pameta domstarpību dēļ, kas radās Amēlijas Moresmo režīma laikā.

Kamēr Berdihs pirms gaidāmā lielā mača centīsies izspiest maksimumu no apstākļa, ka viņa rīcībā ir pretinieka bijušais treneris, Marejs izmanto citu, runāšanas taktiku. Endijs paziņoja, ka Berdihs ir pusfināla favorīts. "Dani perfekti pārzina manu spēli, tāpēc būs izdomās lielisku plānu. Varbūt spēles dienā tas būs dīvaini, taču mans mērķis ir uzvarēt Berdihu, nevis Dani," pirms pusfināla pauda britu pirmais numurs.

Berdiham ir 6-4 bilance pret Mareju, uzvarot pēdējās divas cīņas. "Grand Slam" ietvaros ir 1-1. Berdihs uzvarēja 2010. gadā Parīzē notikušo maču, bet Marejs bija pārāks 2012. gada vējainajā "US Open" cīņā. Uz "hard" seguma notikušajās cīņās neizšķirts 3-3.

Čehijas pirmajam numuram "Grand Slam" pusfinālos ir negatīva 1-3 bilance. Vienīgo finālu Berdihs sasniedza 2010. gadā Vimbldonā, bet Austrālijā viņam otrais pusfināls pēc kārtas. Pērn neveiksme pret nākamo čempionu Stenu Vavrinku. Marejam "major" pusfinālos gan lielāka pieredze, gan arī vairāk uzvaru: 7-7.

Skaidrs, ka abi tenisisti viens otra spēli pārzina ļoti labi, pat bez treneru padomiem. Kas uzvarēt ļaus Berdiham? Ja serve būs tādā līmenī kā ceturtdaļfinālā pret Rafaelu Nadalu, izredzes būs labas. Par sliktu nenāks nodemonstrēt arī tikpat iespaidīgu spēli uzņemšanā. Palīdzēt var arī Mareja brīžiem pasīvais teniss. Savukārt Endijam pluss ir daudz labāka spēle uzņemšanā. Marejs arī zina, kā uzvarēt "Australian Open" pusfinālā, to izdarot trīs reizes četros pusfināla mačos.

Ir vairāki iemesli, kas Mariju Šarapovu liek uzskatīt par favorīti. Viņa zina ne tikai to, kā iekļūt "Grand Slam" finālā, bet arī tajā uzvarēt. Vienu no saviem pieciem "major" tituliem Šarapova 2008. gadā izcīnīja Austrālijā. Šarapovai ceturtdien būs 19. "Grand Slam" pusfināls, kamēr Jekaterinai Makarovai tikai otrais pusfināls šajā līmenī. Pirmais bija iepriekšējā "Grand Slam" turnīrā Ņujorkā, kur viņa spēja uzvarēt tikai četrus geimus pret Serēnu Viljamsu.

Šarapova "Grand Slam" turnīros citām Krievijas tenisistēm nav zaudējusi astoņus mačus. Pēdējā neveiksme bija pirms pieciem gadiem Austrālijā, kad viņu jau 1. kārtā apturēja Marija Kiriļenko. Savai rītdienas pretiniecei viņa nav zaudējusi ne reizi (5-0), turklāt piecās cīņās Katjai no Mašas izdevies paņemt tikai vienu setu. Melburnā abu ceļi krustojas trešo reizi. 2012. gadā ceturtdaļfinālā Šarapova bija pārāka ar 6:2, 6:3, bet gadu vēlāk tajā pašā posmā uzvarēja ar 6:2, 6:2.

Tiktāl par statistiku, kas, protams, ir ļoti svarīga, bet ne vienmēr izšķiroša. Kam jānotiek, lai Makarova pirmo reizi uzvarētu Šarapovu? Pirmkārt, jāservē labi, ko viņa prot darīt, it īpaši Melburnā. Otrkārt, jāgaida pretinieces kļūdas (gan ar servi, gan izspēlēs) un iespējas uzņemšanā jācenšas izmantot ar augstu procentu. Šarapovai turnīra pirmajās piecās cīņās bijusi tikai viena slikta spēle – 2. kārtā pret Aleksandru Panovu (6:1, 4:6, 7:5). Toreiz Šarapova iespaidīgi izglābās, atspēlējot divas mačbumbas.

Makarova par pārliecības trūkumu šoreiz nevar sūdzēties, jo pati aizvada spilgtu turnīru, visus mačus uzvarot divos setos un nevienā no tiem nezaudējot vairāk par četriem geimiem. Makarova turnīrā labi izmantojusi savu kreiles servi, ar to pretinieces "izstumjot no korta", tādā veidā izkārtojot uzbrukuma iespēju korta tukšā pretējā pusē. Vai tāda taktika tiks izvēlēta un arī darbosies pret Šarapovu, uzzināsim dāmu turnīra pirmajā pusfinālā.

Abām tenisistēm trešdien izdevās uzvarēt, neskatoties uz veselības problēmām. Apslimusī Serēna Viljamsa katrā setā zaudēja tikai divus geimus Dominikai Cibulkovai, bet Medisona Kīsa, spītējot kājas savainojumam, trīs setos apspēlēja Viljamsas māsu Venusu. Abām pusfinālistēm atkal jāspēlē jau nākamajā dienā, tāpēc svarīgs būs atjaunošanās un atveseļošanās jautājums. Katrā ziņā Viljamsa vakar ceturtdaļfinālā izskatījās daudz labāk par Kīsu, kurai kreisās kājas problēma pamatīgi ierobežoja kustēšanos. Pirmo "Grand Slam pusfinālu sasniegušajai Kīsai 3. setā izdevās divreiz atspēlēt breiku, "aizbēgot no zaudējuma". Viens ir skaidrs – Serēna tādas atlaides kā viņas vecākā māsa noteikti nedos.

Abas mājas Viljamsas viena turnīra laikā spējušas uzvarēt tikai septiņas tenisistes, bet tikai trīs no viņām – Martina Hingisa, Žustīne Enāna un Kima Klijstersa – to paveikušas "Grand Slam" turnīrā. Pēdējā bija Klijstersa, 2009. gadā "US Open", toreiz Venusu apspēlējot 4. kārtā, bet Serēnu pusfinālā. Kīsai pat optimālā stāvoklī būtu grūti uzvarēt Viljamsu, kura pēc trim nepārliecinošām spēlēm beidzot izskatījās pēc pasaules pirmās raketes. Tagad ar savainojumu Medisonas izredzes, protams, samazinājušās.

Čerņavskis Vladislavs Čerņavskis VladislavsDžudo, Sambo, Džiu-džitsu, Kaujas sambo, MMA