02.12.2013. 14:49
"Sieviešu basketbolā ir pieaudzis konkurētspējīgo komandu skaits. Pirms pieciem gadiem Lielbritānija un Zviedrija finālturnīros nespēlēja, bet Nīderlandes vārds neko neizteica. Tagad Zviedrija un Lielbritānija izlozē tika izsētas no pirmā groza, savukārt Nīderlande tādas pašas pozīcijas ieguvusi U20 čempionātā," pirmdien, 2. decembrī, pārdomās par Eiropas čempionātu izlozes rezultātiem dalījās Latvijas U20 izlases un "RSU/Merks" galvenais treneris Aivars Vīnbergs.

Nav iemeslu sūdzēties. Francija un Spānija nevienam basketbola pazinējam komentārus neprasa, lai gan vienā grupā tās kopā neuzzīmētu pat trakākajā variantā. Tradicionāli abas nosauktās komandas tiek izlozētas no pirmā groza. Gan Francija, gan Spānija ir fināla cienīgas, tāpēc abu nokļūšana vienā grupā vairāk uzskatāma par pārpratumu nekā likumsakarību. Grieķiju mākušas ekonomiskas problēmas, taču dienvidnieki vienmēr ir neprognozējami.

Vērtējot izlozes kopējos rezultātus, labprāt spēlētu D grupā, kur sacentīsies Polija, Baltkrievija, Nīderlande un Itālija. Iespējams tur justos komfortablāk, taču pārējās grupas neizcelšu. Ņemot vērā Latvijas basketbola tradīcijas un panākumus, mums jāspēlē Eiropas augstākajā līmenī. Šī reize nebūs izņēmums.

Runājot par kaimiņos esošo A grupu, tās komandu sastāvi būs savādāki nekā šogad iepazītie. Beļģijas rindās pārsvarā spēlēja 1993. gadā dzimušās meitenes, kuras nākamvasar sacentīsies pieaugušo konkurencē. Var tikai minēt, kāda būs jaunā komanda. Čehietēm parasti ir laba atlase visās vecuma grupās.

Ieskrieties nebūs laika. Turnīra situāciju lielā mērā noteiks pirmā spēle pret Grieķiju. Jābūt gataviem parādīt labāko basketbolu. Priecē, ka finālturnīrs notiks Itālijā, kura saistās ar labām atmiņām. Jārīkojas, lai šoreiz gūtu līdzīgas sajūtas.

C grupa – Itālija, Latvija, Igaunija, Portugāle – ir visnotaļ pateicīga uzdevuma izpildei. Iespējams, ka tā domā visas komandas. No otras puses, pieaugot finālturnīra dalībnieku skaitam (2015. gadā Ungārijā un Rumānijā spēlēs 20 komandas, vīriešiem 24 komandas), čempionāta vērtība nedaudz devalvējas. Man savā laikā vajadzēja iekļūt starp 12 komandām un 1999. gadā to izdevās izdarīt. Šoreiz atrunu nevar būt.

Spēlējot grupā, kur pulcētas četras komandas, pastāv vairāk variantu kļūdu labojumam. Ja paklūpi trīs komandu turnīrā, viena neveiksme var izrādīties nāvējoša. Īpaši, ņemot vērā, ka tālāk tiks piecas no sešām otro vietu ieguvējām. Tādās situācijās rūpīgi jāskaita gūto un zaudēto punktu attiecība, turklāt savstarpējās cīņās visu var izšķirt neveiksme pat ar viena punkta starpību. Četru komandu turnīrs šķiet pieņemamāks. Pirmkārt, ir laiks ieskrieties, otrkārt, nav izslēgts, ka viena no komandām zaudēs visās spēlēs.

Spēku samēri sieviešu basketbolā ir izlīdzinājušies, pieaudzis konkurētspējīgo komandu skaits. Piecus gadus atpakaļ Lielbritānija un Zviedrijas nespēlēja finālturnīros, par Nīderlandi vispār nebiju daudz dzirdējis. Tagad Zviedrija un Lielbritānija izlozē tika izsētas no pirmā groza, bet Nīderlande tādas pašas pozīcijas ieguvusi U20 čempionātā. Šodien tās uzskatāmas par laba līmeņa komandām. Uz šī fona Latvija tikusi labā grupā.

Izskatās, ka savu iespēju esam palaiduši garām. Baltijas līgu uztvērām kā placdarmu startam Latvijas un Igaunijas čempionātā, lai pārliecinātos, kādā līmenī basketbolu spēlē citos reģionos. Žēl, ka esam ārpus četrinieka, taču... Zinot, ka turpinājumā pretī nāktu Eirokausu komandas, nebūtu milzu interese tērēt līdzekļus papildus izbraukumiem. Diez vai mēs šobrīd būtu konkurētspējīgi divos turnīros vienlaikus. Sākām turnīru ar domu iekļūt grupas spēcīgāko komandu četriniekā, tomēr neiekļūšanas gadījumā sev pelnus uz galvas kaisīt nevajadzētu. Īpaši saprotot labāko komandu pašreizējo līmeni.

Trīs spēles trīs dienās nav problēma. Pirmkārt, Eiropas čempionātos spēlējam līdzīgā režīmā. Otrkārt, labas spēlētāju aprites apstākļos tāda slodze nesagādā papildus grūtības. Tas nekādā gadījumā nav zaudējumu iemesls.Tatnaftas kausa cīņas mākslu Federācija Jaunciema gatve 322, Rīga, LV-1015
Solncevs Valērijs Solncevs ValērijsGrieķu-romiešu cīņa, Brīvā cīņa, Pludmales cīņa
FTA
Reģistrēties