ATLĒTU RELJEFA IEGUŠANĀ PIRMS SACENSĪBU SAGATAVOŠANĀS PERIODĀ

Кушнир Наталья, LATVIJAS SPORTA PEDAGOĢIJAS AKADĒMIJA (09.11.2010.)

Pētījuma objekts: Atlētu trenēšanas process pirms sacensību sagatavošanas periodā.

Pētījuma priekšmets: Speciāli izstrādātais vingrinājumu kompleks.

Pētījuma subjekts: Sieviešu dzimumu atlēti vecumā no 25 līdz 32 gadiem.

Darba mērķis: noteikt atlētu iespējas nepieciešama muskuļu reljefa sasniegšanā pirms sacensību periodā.

Hipotēze: Nepieciešama muskuļu reljefa sasniegšanai sportistiem atlētiem sacensību periodā

ir nepieciešams izmantot strikti reglamentētus trenēšanas vingrojumu kompleksus.

Darba uzdevumi:

1. Ar anketēšanas palīdzību uzzināt atletu viedoklis par kādā laika periodā un ar kādu līdzekļu palīdzību atlēti sasniedz vajadzīgu muskuļu reljefu sacensību periodā.

2. Izstrādāt vingrinājumu kompleksu ar mūsdienu trenažieru izmantošanu sportistiem-atlētiem vajadzīga muskuļu reljefa sasniegšanai sacensību periodā.

3. Eksperimentāli pārbaudīt izstrādāto kompleksu letderīgumu atlētiem, autoeksperimentā, vajadzīga muskuļu reljefa sasniegšanai sacensību periodā.

Pētīšanas metodes:

- Literatūras avotu analīze

- Anketēšana

- Antropometrija

- Testēšana Omron BF–306 aparātā

- Autoeksperimentā organizēšana

- Matemātiskās statistikas metodes

Aizstāvēšanai izvirzīts: strikti reglamentēts trenešanās vingrojumu komplekss laika periodā – 8 nedēļas.

Atslēgas vārdi: bodibildings, atlēts, slodze, treniņu process, muskuļi.

1. Anketēšanas rezultātā mēs secinājām, ka optimālākais sagatavošanas ilgums sacensībām sastāda 2-3 mēnešus. Šajā periodā tiek sasniegts nepieciešamais sacensībās muskuļu reljefs. Lai sasniegtu vajadzīgu reljefu, sportisti cenšas samazināt tauku daudzumu organismā. Pēc anketēšanas rezultātiem mēs noteicām, ka sievietes  treniņu biežums pirms sacensības sagatavošanās periodā bija: 3 reiz nedēļā – 30 %, 4 reiz nedēļā – 40 %, 5 reiz nedēļā – 30 %, ar ilgumu 1 st. – 30 %, 1.5 st. – 40 %, 2 st. – 30 % , pirms sacensību perioda ilgums 1 mēnesis – 10 %, 2 mēneši – 50 %, 3 mēneši – 40 %, ar trenažieru palīdzību – 50 %, ar aerobikas palīdzību – 10 % un ar kardio – trenažieru palīdzību – 40 % no anketēšanās rezultāta. Sākuma vidējais svars bija 67.5 kg un viņš samazinās līdz 54 kg, (starpība ir 13.5 kg.) vai 12 % mazāk. Sākuma krūšu apkārtmērs bija 96.5 cm un viņš samazinās līdz 85 cm, (starpība ir 11.5 cm) vai 6% mazāk. Sākuma vidukļa apkārtmērs bija 66 cm un viņš samazinās līdz 55.5 cm, (starpība ir 10.5 cm) vai 8% mazāk. Sākuma gurnu apkārtmērs bija 94 cm un viņš samazinās līdz 88.5 cm, (starpība ir 5.5 cm) vai 4% mazāk.

Parasti atlētu trenēšanās mērķis pirmssacensību periodā nav tikai muskuļu reljefa sasniegšana, bet arī proporcionāla attīstīšana un ķermeņa masas palielināšana, ķermeņa formu pilnveidošana un spēka attīstīšana.

Atlētu treniņu mūsdienu apstākļos vēlamais mērķis parasti tiek sasniegts ar visa kompleksa un metožu izmantošanu, tādu kā nodarbības trenažieros, aerobikas nodarbības, nodarbības kardio-trenažieros un sporta diētas uzturēšana.

2. Specializētās literatūras pētīšanas rezultātā un Eiropas un pasaules vadošo atlētu  progresīvās pieredzes pētīšanas rezultātā mēs izstrādājām veselu vingrinājumu kompleksu ar mūsdienīgu trenažieru izmantošanu, kurš sīki apraksts 3. nodaļā. Mēs veicām nelielas izmaiņas to izpildīšanas secībā, piegājienu biežumā un atkārtojumu skaitā, jo vingrinājumus piemeklēts individuāli katram atsevišķam sportistam un izstradājām treniņu kompleksu 5 dienām nedēļā, treniņa laikam veltot 2 stundas un pievēršot uzmanību katrai atcevīšķai muskuļa grupāi katrā nākamajā treniņā, ar to nodarbinot visu ķermeņa  muskulatūru 1 reizi nedēļā.

3. Pēc autoeksperimenta ar datu izmantošanu, kuri tika iegūti anketēšanas rezultātā un augstākās klases atlētu sagatavošanas pieredzes pētīšanu sacensībām, šī darba autore 8 nedēļu laikā samazināja ķermeņa masu par 10 kg (sākotnējs svars 70 kg, sasniegtais 60 kg), zaudēja 8 cm krūšu apkārtmērā (sākotnējs apkārtmērs – 95 cm, sasniegtais – 87 cm), mugura platumā – 4 cm (sākotnējs platums – 48 cm, sasniegtais – 44 cm), vidukļa apkārtmēra – 9 cm (sākotnējs apkārtmērs – 79 cm, sasniegtais – 70 cm), gurnu apkārtmēra – 10 cm (sākotnējs apkārtmērs – 101 cm, sasniegtais – 91 cm), kvadricepsa apkārtmēra – 4 cm (sākotnējs apkārtmērs – 56 cm, sasniegtais – 52 cm), ikru muskuļa apkārtmērā – 3 cm (sākotnējs apkārtmērs – 41 cm, sasniegtais – 38 cm), bicepsa apkārtmērā – 3 cm (sākotnējs apkārtmērs – 35 cm, sasniegtais – 32 cm). Tauku daudzums organismā samazinājās par 8,3% (sākotnējs tauku daudzums organismā bija 26,8%, sasniegtais tauku daudzums organismā 18,5%) un BMI indekss samazinājās par 3,5% (sākotnējs BMI indekss bija 24,8, sasniegtais 21,3).

Ķermeņa masas tauku daudzuma zaudēšanas rezultātā sportiste ieguva muskuļu vajadzīgu reljefu un uzvarēja Latvijas un Eiropas sacensībās.Dobeles Sporta klubu apvienība "Reķi", Dobeles p., Dobeles n., LV-3701
Рерих Янис Рерих ЯнисГреко-римская борьба, Борьба на поясах, Пляжная борьба
Регистрация