23.06.2014. 08:30
Futbola Pasaules kausa izcīņas ēnā šodien startēs sezonas trešais tenisa "Grand Slam" turnīrs – Vimbldona. Pagājušā gada titulu centīsies aizstāvēt Endijs Marejs, bet starp vīriešu turnīra favorītiem ir arī Latvijas tenisa līderis Ernests Gulbis. Tikmēr dāmu sacensības šoreiz noritēs bez iepriekšējā gada čempiones, jo Mariona Bartoli karjeru beigusi.

Par prestižākajām tenisam sacensībām uzskatītā Vimbldona debiju piedzīvoja 1877. gadā. Togad turnīrā piedalījās tikai 22 tenisisti, visi vīriešu sacensībās. Kungu dubultspēļu turnīrs tika ieviests divus gadus vēlāk, bet sieviešu turnīrs pirmo reizi notika 1884. gadā. Sieviešu dubultspēles un jauktās dubultspēles debitēja vien nākamā gadsimta ievadā.

Vimbldona ir slavena ne vien ar turnīra prestižu, bet arī ar vairākām tradīcijām. Kā svarīgāko var minēt apģērba ierobežojumus – kopš 1963. gada tenisistiem apģērbā pārsvarā bija jābūt baltajai krāsai, bet kopš 1995. gada gandrīz visam formas tērpam jābūt baltā – tiesneši sportistu ekipējumam pievērš pastiprinātu uzmanību. Piemēram, netrūkst gadījumu, kad tenisistiem liek nomainīt apavus, kas neatbilst noteikumiem.

Gandrīz neatņemama turnīra sastāvdaļa ir lietus. Kopš 2009. gada problēma daļēji mazināta, jo galvenajai arēnai ir iebīdāmais jumts. Pērn tika paziņots par plāniem tādu pašu jumtu ierīkot arī 1. kortam, kas Vimbldonas kompleksā ir pēc nozīmes otrais korts. Tas gan būšot gatavs tikai 2019. gada turnīram. Neskatoties uz opciju spēlēt lietus vai tumsas laikā (zem jumta ir apgaismojums) nakts tenisa Vimbldonā nav, jo ilgāk par plkst. 23:00 pēc vietējā laika spēlēt nedrīkst.

Vimbldonas turnīrā notikusi tenisa vēsturē ilgākā spēle. 2010. gadā trīs dienas uzvarētāju noskaidroja Džons Isners un Nikolā Maū. Runājot par spēlēšanu vairākas dienas, kritiska ir pirmā nedēļa, jo vēl viena no Vimbldonas īpatnībām ir brīva pirmā svētdiena. Vimbldona ir ne tikai vienīgais "Grand Slam", kas notiek uz zāliena seguma, bet arī vienīgais, kas ilgst 13 dienas.

Pērn Vimbldonā pirmo reizi triumfēja Endijs Marejs, pārtraucot britu 77(!) gadus ilgo gaidīšanu – tieši tik ilgi viņiem nebija sava čempiona vīriešu turnīrā. Marejs turnīru sāks pret beļģi Davidu Gofānu. Vēl viena no Vimbldonas tradīcijām ir čempionam aizvadīt turnīra pirmo maču norises vietas galvenajā arēnā pirmdienā plkst. 13:00 pēc vietējā laika. Endijam Vimbldona būs tikai otrais turnīrs jaunās treneres Amēlijas Moresmo (2006. gada čempione) vadībā. Abu sadarbība sākās pēc "French Open", vienīgajā turnīrā, kas bija Londonā, gūstot vienu uzvaru.

Ranga līderis Rafaels Nadals iespaidīgi dominē uz māla, kad ir formā, bieži ir grūti uzvarams arī uz "hard". Zāliens pēdējo divu gadu laikā ir pavisam cits stāsts. Rafa zaudējis pēdējos trīs mačus uz šī seguma, neviens no pretiniekiem nebija rangā augstāk par 85. vietu! Nadals uz zāliena nav uzvarējis kopš 2012. gada Vimbldonas 1. kārtas, kurā apspēlēja Tomasu Beluči. Pēc tam sekoja zaudējums Lukašam Rosolam. Spānis pērn 1. kārtā zaudēja Stīvam Darsī, bet šogad vienīgo maču uz zāliena bezcerīgi Hallē zaudēja Dastinam Braunam. Divkārtējais čempions (2008, 2010) arī šogad var tikties ar Rosolu (2. kārta).

Nadals Rosolam Vimbldonā 2. kārtā zaudēja pirms diviem gadiem. Abi šogad atkal var tiksies 2. kārtā.

Ar pirmo numuru izlikts ranga vicelīderis Novaks Džokovičs, kurš šeit uzvarēja 2011. gadā, bet pērn zaudēja finālā. Borisa Bekera piesaistīšana treneru korpusam vēlam efektu nav devusi. Džokovičs šogad ir uzvarējis tŗīs "Masters 1000" turnīros, taču "Grand Slam" finālos uzvaru nav. Džokovičam pavasarī bija plaukstas locītavas savainojums, kas par sevi atkal lika manīt pēdējā nedēļā pirms Vimbldonas. Novaks piesardzības nolūkā atsauca dalību no paraugturnīra "The Boodles".

Rodžera Federera sakarā pastāv uzskats, kuram piekrītu. Proti, viņa vislabākā iespēja vēl uzvarēt kādā "Grand Slam" turnīrā ir tieši Vimbldonā. Viņš šeit triumfējis septiņas reizes, no kurām pēdējā bija pirms diviem gadiem. Toreiz Federeram talkā nāca lietus, un, spēlējot zem jumta jeb telpu apstākļos Federers jutās kā zivs ūdenī. Federers vienīgais no titula pretendentiem šogad ir uzvarējis zāliena seguma turnīrā, titulu izcīnot Hallē.

Bez jau pieminētā t.s. lielā četrinieka Vimbldonā startēs vēl viens bijušo gadu čempions – Leitons Hjuits šeit uzvarēja savos ziedu laikos, par čempionu kļūstot 2002. gadā. Leitons Vimbldonā piedalīsies 16. reizi! Bez jau pieminētajiem pieciem iepriekšējo sezonu čempioniem līdz Vimbldonas finālam no aktīvajiem tenisistiem spējis tikt vēl tikai Tomāšs |Berdihs, kurš 2010. gada finālā zaudēja Nadalam.

Pirms turnīra veselības problēmas skārušas ne tikai Džokoviču, bet arī Stanu Vavrinku un Davidu Fereru. Abi pagājušajā nedēļā kļuva par slimības upuriem. Vavrinka Vimbldonā nekad nav ticis tālāk par 4. kārtu, bet pēdējos divos turnīros zaudējis jau pirmajā mačā. Savukārt Ferers pēdējos divos gados ticis līdz ceturtdaļfinālam, kas ir Spānijas otrā numura labākais rezultāts sezonas trešajā "major" turnīrā.

Vairāki labi zināmi un titulēti tenisisti Vimbldonā šogad nespēlēs. Huans Martins Del Potro turpina atgūties no plaukstas locītavas operācijas, Tomijam Hāsam otrdien tika veikta sezonu beidzoša pleca operācija. Pēdas savainojuma dēļ Vimbldona ies secen Nikolasam Almagro. Tāpat tuvāko divu nedēļu laikā prestižajā turnīrā neredzēsim arī Florianu Maijeru, Janko Tipsareviču, Huanu Monako un Nikolaju Davidenko.

Kopš 2005. gada 35 no pēdējiem 37 "Grand Slam" tituliem savā starpā sadalījuši Federers, Nadals, Džokovičs un Marejs. Viņu iespaidīgās dominances laikā tikai diviem tenisistiem izdevies uzvarēt "Grand Slam" sacensībās – Del Potro 2009. gadā "US Open" un Vavrinkam šogad "Australian Open". Vai kāds cits ir gatavs atkārtot Del Potro un Stana iespēto?

2008. gada Vimbldonas junioru Grigors Dimitrovs čempions turpina iespaidīgo progresu Rodžera Rašīda vadībā un ir viens no reālākajiem kandidātiem tuvākajā laikā izšaut arī pieaugušo "Grand Slam" sacensībās. Zāliens viņam esot ļoti piemērots segums. Uzvara Londonas turnīrā divas nedēļas pirms Vimbldonas bulgāra noskaņojumu un pārliecību tika uzlabos.

Grigors Dimitrovs pēc uzvaras 2008. gada junioru turnīrā.

Nepieklājīgi būtu ignorēt Kei Nišikori, taču japāņa sakarā vecais stāsts. Proti, vai viņš var "major" turnīru izturēt bez savainojumiem. Ernests Gulbis Top 10 pavada trešo nedēļu. Lai arī zāliens nav viņa segums, izsētā statuss pirmajā nedēļā ļauj izvairīties no lielajiem un varenajiem. Fernando Verdasko 3. kārtā (pagājušā gada atkārtojums) varētu būt ļoti ciets rieksts. 3. kārta ir Gulbja labākais rezultāts Vimbldonas kortos, šeit tik tālu tiekot pirms 12 mēnešiem. Gulbis bukmeikeru vērtējumā ir astotais reālākais kandidāts uz uzvaru Vimbldonā!

Pieminēšanas vērts ir arī Felisiano Lopess. Arī viņam zāliens ļoti patīk, Feli pēdējos divos turnīros pirms Vimbldonas – Londonā un Īstbornā – spēlēja finālā, pirmajā neizmantojot mačbumbu, bet otrā spējot uzvarēt. Vimbldona ir viņa labākais "Grand Slam" turnīrs, šeit trīs reizes tiekot līdz ceturtdaļfinālam. Tas notika 2005., 2008. un 2011. gadā. Tātad ik pēc trim gadiem. Sērijai būtu ļoģiski turpināties ar ceturtdaļfinālu arī 2014. gadā. Spāņa izredzes gan var iedragāt pēdējo divu nedēļu laikā uzkrātais nogurums. Ne tikai fiziskais, bet arī psiholoģiskais.

Ko iespējs Ježijs Janovičs? Polis šogad ir ļoti sliktā formā, bet Vimbldonā viņam ir nepieciešams ļoti labs starts, jo jāaizstāv pusfināla punkti. Vēl viens tenisists sliktā formā, kurš var nospēlēt labi Vimbldonā, ir 2011. un 2012. gada pusfinālists Žo-Vilfrīds Tsonga.

Gads Čempions Finālists Rezultāts
2013. Endijs Marejs Novaks Džokovičs 6:4 7:5 6:4
2012. Rodžers Federers Endijs Marejs 4:6 7:5 6:3 6:4
2011. Novaks Džokovičs Rafaels Nadals 6:4 6:1 1:6 6:3
2010. Rafaels Nadals Tomāšs Berdihs 6:3 7:5 6:4
2009. Rodžers Federers Endijs Rodiks 5:7 7:6(6) 7:6(5) 3:6 16:14
2008. Rafaels Nadals Rodžers Federers 6:4 6:4 6:7(5) 6:7(8) 9:7
2007. Rodžers Federers Rafaels Nadals 7:6(7) 4:6 7:6(3) 2:6 6:2
2006. Rodžers Federers Rafaels Nadals 6:0 7:6(5) 6:7(2) 6:4
2005. Rodžers Federers Endijs Rodiks 6:2 7:6(2) 6:4
2004. Rodžers Federers Endijs Rodiks 4:6 7:5 7:6(3) 6:4
Tenisists Koef.
Novaks Džokovičs 2.70
Endijs Marejs 4.00
Rafaels Nadals 5.00
Rodžers Federers 6.00
Stanislass Vavrinka 15.00
Grigors Dimitrovs 20.00
Tomāšs Berdihs 35.00
Ernests Gulbis 40.00
Ježijs Janovičs 40.00
Žo-Vilfrīds Tsonga 40.00
Milošs Raoničs 40.00
Kei Nišikori 50.00

Vīriešu vienspēļu siets

Šogad Vimbldonā neredzēsim pagājušā gada čempioni, jo Mariona Bartoli neilgi pēc karjeras nozīmīgākās trofejas izcīnīšanas pārsteidzoši beidza karjeru. Tādējādi šogad Vimbmldonā spēlēs tikai četras iepriekšējo gadu čempiones – kopš 2000. gada 10 titulus sakrājušās māsas Viljamsas (katrai pieci), 2004. gada čempione Marija Šarapova un 2011. gada uzvarētāja Petra Kvitova. No Aktīvajām tenisistēm finālā zaudējušas trīs – Vera Zvonarjova (šoreiz startēs ar "wild card"), Agņeška Radvaņska un Sabīne Liziki.

Kā ierasts, galvenā favorīte ir S. Viljamsa, kura Vimbldonā centīsies reabilitēties par "French Open" neveiksmi. Tādos gadījumos viņa ir īpašai bīstama. Ranga līdere Parīzē zaudēja jau 2. kārtā, ciešot "Grand Slam" turnīros lielāko sagrāvi (tikai četri uzvarēti geimi pret Garbinji Mugurusu). Pēdējo no saviem pieciem Vimbldonas tituliem 2012. gadā izcīnījusī Serēna pērn Vimbldonā izstājās 4. kārtā, trīs setos zaudējot Sabīnei Liziki. Starp citu, vāciete ceturtdaļfinālu savā mīļākajā turnīrā sasniegusi četros turnīros pēc kārtas. Pirms gada pirmajā "Grand Slam" finālā viņa netika galā ar nerviem. Vimbldonas kortos viņa, pateicoties servei, vienmēr ir bīstama.

Vimbldona Sabīni Liziki iedvesmo labākajam tenisam.

Kas ar pārējām? Venusa Viljamsa ir karjeras norietā un labākajā gadījumā pārvarēs dažas kārtas. Šarapovai triumfs "French Open" bez šaubām dod milzīgu pārliecības devu. Ja kāda izslēgs Serēnu, Šarapova var cerēt uz panākumu arī Vimbldonā. Mašas stāsts Serēnas sakarā ir sekojošs: Šarapova viņu šeit apspēlēja 2004. gada finālā, togad uzvarēja arī sezonas finālturnīrā, bet kopš tā laika pret amerikānieti ir bezspēcīga – 15 zaudējumi pēc kārtas. Šajos 15 mačos Šarapova uzvarējusi tikai trīs setus. Šarapova ar Viljamsu šogad var tikties ceturtdaļfinālā. Tāds pats variants bija arī "French Open", taču Viljamsa līdz ceturtdaļfinālam netika, bet Šarapova brīvo ceļu izmantoja, kļūstot par čempioni.

Kad Kvitova ir izcilā formā, ar viņu sacensties var tikai retā. Tādas formas čehietei nav jau vairākus gadus, faktiski savu karjeras labāko gadu (2011) viņa vairs nav spējusi atkārtot, bez tam uztraukumu čehietes faniem rada Petras gūtais kājas savainojums pagājušajā nedēļā Īstbornā.

Pleca savainojums ir vēl vienai no favorītēm – Simonai Halepai. Vimbldona cerīgākais "Grand Slam" turnīrs ir Radvaņskai. Poliete šeit uzvarējusi junioru sacensībās un spēlējusi arī pieaugušo finālā, spējot paņemt setu no Viljamsas. Agai zāliens patīk, bet bieži vien ir problēmas mačos pret fiziski spēcīgākām tenisistēm, ar kurām viņa nespēja sacensties spēka tenisā. Radvaņska pērn pusfinālā zaudēja Liziki, bet pēdējā turnīrā pirms Vimbldonas neatrada ieročus Anastasija Pavļučenkovas uzbrukumu apturēšanai.

Tumšo vai ne tik ļoti tumšo zirdziņu sakārā pieminēšanas vērtas ir Džīnija Bušāra, vienīgā tenisiste, kura šogad spēlējusi abu "Grand Slam" pusfinālos un ir 2012. gada Vimbldonas junioru čempione. Uz zāliena bīstama ir allaž agresīvā Kamila Džordži – pirms diviem gadiem no kvalifikācijas 4. kārta, pērn 3. kārta. Ja Džordži spēlēs mazliet prātīgāk, piemēram, necentīsies otro servi sist tikpat spēcīgi kā pirmo, var sacelt lielu troksni arī šogad. Zāliens ir piemērots vēl vairākām jaunajām un atlētiskajām – Mugurusai, Karolīnai Garsijai un Medisonai Kīsai (sestdien Īstbornā izcīnīja karjeras pirmo WTA titulu). Tāpat aizmirst nedrīkst Slounu Stīvensu, kura 100% koncentrēties spēj tikai četriem turnīriem gadā. Stīvensa ir vienīgā tenisiste, kura 4. kārtu sasniegusi pēdējos sešos "Grand Slam" turnīros.

No pieredzējušajām, bet vēl neizceltajām atzīmēšu Cvetanu Pironkovu – pusfināls 2010. gadā, ceturtdaļfināls gadu vēlāk un 4. kārta pērn. Pironkova uz zāles jūtas kā zivs ūdenī. 2011. gada pusfināliste Azarenka šogad piedalījusies tikai četros turnīros un nav ne tuvu savā labākajā formā. Vika pagājušajā nedēļā nospēlēja pirmo maču kopš marta, trīs setos zaudējot Džordži. Vimbldona nav Na Lī turnīrs, ķīniete šeit nav tikusi tālāk par ceturtdaļfinālu, bez tam Vimbldonā ir zaudējusi pat Soranai Kirstejai.

Džīnija Bušāra pirms diviem gadiem uzvarēja Vimbldonas junioru sacensībās.

Gads Čempione Fināliste Rezultāts
2013. Mariona Bartoli Sabīne Liziki 6:1 6:4
2012. Serēna Viljamsa Agņeška Radvaņska 6:1 5:7 6:2
2011. Petra Kvitova Marija Šarapova 6:3 6:4
2010. Serēna Viljamsa Vera Zvonarjova 6:3 6:2
2009. Serēna Viljamsa Venusa Viljamsa 7:6(3) 6:2
2008. Venusa Viljamsa Serēna Viljamsa 7:5 6:4
2007. Venusa Viljamsa Mariona Bartoli 6:4 6:1
2006. Amēlija Moresmo Žustīne Enāna 2:6 6:3 6:4
2005. Venusa Viljamsa Lindsija Devenporte 4:6 7:6(4) 9:7
2004. Marija Šarapova Serēna Viljamsa 6:1 6:4
Tenisiste Koef.
Serēna Viljamsa 2.30
Marija Šarapova 6.00
Petra Kvitova 12.00
Viktorija Azarenka 13.00
Juženija Bušāra 15.00
Simona Halepa 15.00
Na Lī 15.00
Agņeška Radvaņska 20.00
Sabīne Liziki 23.00
Garbinje Mugurusa 23.00

Sieviešu vienspēļu sietsNodens Aiviekstes 22, Rīga, LV-1019
Кушнир Наталья Кушнир НатальяФитнес, Аэробика, Боди-байк
Регистрация