31.05.2015. 09:00
"French Open" tenisa turnīrā sasniegts Top 16 posms, kas nozīmē tikai vienu – mači kļūst arvien labāki. Šodienas galvenā intriga – vai Gaels Monfīss gūs trešo uzvaru pēc kārtas pret Rodžeru Federeru? Jāpiebilst, ka šodien Parīzē gaidāms lietus, kas varētu ieviest korekcijas dienas programmā.

Federers savstarpējos mačos vēl ir stabilā vadībā ar 8-4, taču Monfīsam zaudējis pēdējās divas spēles – decembrī Deivisa kausa finālā Lillē un šopavasar Montekarlo "Masters 1000" turnīrā. Varēja būt pat trīs zaudējumi pēc kārtas, ja vien Monfīss augustā "US Open" ceturtdaļfinālā prastu realizēt divas mačbumbas.

Monfīss trīs no četrām uzvarām pret Federeru guvis šajā pasaules malā – 2010. gadā uzvarēts mačs Parīzes "Masters 1000" turnīrā, pērn izlases sastāvā Lillē, bet šogad Montekarlo. Vēl viena uzvara gūta 2013. gadā Šanhajas "māsterī". Federera labā svarīgākā statistika: 4-0 "Grand Slam" turnīros, ieskaitot 3-0 "French Open".

Ja Parīzes "Masters 1000" turnīrā Monfīss Rodžeru ir uzveicis, tad šeit pat "Grand Slam" līmenī trīs mačos viņam izdevies uzvarēt tikai vienā setā, kas bija 2008. gadā pusfinālā. Nākamajos divos mačos – 2009. gadā ceturtdaļfinālā un divus gadus vēlāk tajā pašā stadijā – Federers bija pārāks trijos setos.

Kas būs šoreiz? Federers pirms gaidāmās cīņas spiests secināt, ka francūzis pret viņu pēdējos 2-3 gados spēlē labāk nekā to darīja abu sāncensības ievadā. Monfīss šveicietim zaudēja pirmos piecus mačus, bet kopš 2013. gada ir vadībā ar 3-2. Viens gan ir skaidrs – Monfīss savās mājās un it īpaši "French Open" fanu klātbūtnē spēlē savu labāko tenisu. Tieši fani viņam palīdzēja uzvarēt iepriekšējā kārtā, kad viņš bija iedzinējos ar 1-2 un dubultbreiku 4. setā pret Pablo Kuevasu.

Lai arī kā beigtos šodienas mačs, gaidāma lieliska izrāda, jo abi tenisisti ir meistarīgi. Federers pirms gada zaudēja 4. kārtā, toreiz piecos setos piekāpjoties Ernestam Gulbim. Ja šodienas mačā būs pieci seti, tad Monfīsam, domājams, būs lieliskas izredzes. Viņam pieder "French Open" rekords ar 13 piecu setu mačiem. Gaels uzvarējis 10 no 13 pecu setu spēlēm, divas uzvaras tādā veidā gūstot arī šāgada turnīrā.

Šodien vīriešu turnīrā vēl viens Šveices un Francijas duelis – Stens Vavrinka pret Žilu Simonu. Savstarpējos mačos neizšķirts 2-2. Abi "French Open" tikās 2012. gadā, un toreiz pārāks piecos setos bija Vavrinka.

Tomāšs Berdihs šogad visos turnīros ticis vismaz līdz ceturtdaļfinālam. Lai šo sēriju turpinātu, jāapliecina favorīta statuss mačā pret Žo-Vilfrīdu Tsongu. Čeham ir iespaidīgs 7-2 pārsvars savstarpējās cīņās, Tsonga pavisam nesen uzveikts Madridē ar rezultātu 7:5, 6:2. Tā arī ir abu vienīgā tikšanās uz māla seguma. Tsonga vienu no divām uzvarām pret Berdihu guvis Marseļā, tātad – Francijā. Mājas sienas var būt svarīgs faktors arī šoreiz.

Ne Kei Nišikori, nedz arī Teimurazs Gabašvili pirmajos trīs mačos nav zaudējuši setus. Krievijas tenisista tikšana līdz 4. kārtai ir neliels pārsteigums, taču ne sensācija, zinot, ko viņš pārspējis – uz māla uzvarēt Felisiano Lopesu nav grūti. Pēc tam pieveikts arī nestabilais Huans Monako un arī Lukašs Rosols. Japānis Gabašvili aprīlī Barselonā pārspēja divos setos ar rezultātu 6:3, 6:4. Arī šodien Nišikori uzvara bez setu zaudēšanas būtu loģiska notikumu attīstība.

Čempione Marija Šarapova pirmajos trīs mačos uzvarējusi ar 2-0, lielas grūtības neizjūtot. Šodien varētu būt pirmais patiesi grūtais mačs. Maša uzvarējusi četras no piecām spēlēm pret Šafāržovu, taču pēdējās trīs uzvaras nākušas ļoti smagā cīņā, allaž spēlējot trīs setus. Īpaši saspringta bija abu pēdējā tikšanās pērn Štutgartē, kur Šarapovai izdevās uzvarēt trīs taibreiku mačā – 7:6(5), 6:7(5), 7:6(2). Trīs seti Šarapovai bija nepieciešami arī pirms gada Maiami un 2013. gadā vēl vienā Štutgartes mačā. Pēdējos četros mačos starp šīm tenisistēm bijis vismaz viens taibreiks! Šarapovai pret Šafāržovu taibreikos ir 3-3 bilance. Šafāržovai ir lieliska serve un labs "forehand" sitiens, turklāt viņa ir kreile, kas spēlēšanu pret viņu mazliet apgrūtina.

2008. gada čempione Ana Ivanoviča ir favorīte mačā pret Jekaterinu Makarovu, serbietei jācenšas izmantot labākas prasmes spēlēšanā uz māla. Katjai ērtākie segumi ir zālājs un "hard". 4. kārtas sasniegšana Parīzē ir viņas atkārtots labākais rezultāts "French Open". Makarova 2011. gadā Ivanoviču abu pēdējā tikšanās reizē savā mīļākajā turnīrā Melburnā pieveica ar 3:6, 6:4, 10:8, taču tas bija uz "hard" seguma. Uz māla priekšrocības Ivanovičai, kura gan šogad nav spožā formā, tāpēc jau domāt par ceturtdaļfinālu nevar atļauties. Makarovai ir laba serve, kas sieviešu tenisā nozīmē daudz.

2007. gada junioru čempione Alizē Kornē sacentīsies ar 2010. gada junioru turnīru uzvarētāju Eļinu Svitoļinu. Neliela favorīte šodien ir Ukrainas tenisiste, bet Kornē ir divi plusi. Pirmkārt, viņai būs milzīgs fanu atbalsts. Otrkārt, viņa zina, kas nepieciešams, lai uzvarētu Svitoļinu, jo to ir paveikusi divreiz, Ukrainas tenisisti 2013. gadā divos setos uzveicot gan uz māla, gan uz "hard" seguma. Uzvaras cena šodienas mačam ir milzīga, jo vienai no spēlētājām būs karjeras pirmais "Grand Slam" ceturtdaļfināls. Svitoļina pirmoreizi tikusi līdz 4. kārtai, bet Kornē tā ir trešā reize. 2009. gadā Melburnā viņa zaudēja Dinarai Safinai, bet pērn Vimbldonā Džīnijai Bušārai.

Garbinje Mugurusa ir vienas uzvaras attālumā no pagājušā gada rezultāta atkārtošanas. Lai to paveiktu, jātiek galā ar pieredzējušo Itālijas tenisisti Flāviju Pennetu, kura iepriekšējā kārtā izslēdza Mugurusas dubultspēļu pārinieci Karlu Svaresu Navarro. Mugurusas un Pennetas abas iepriekšējās savstarpējās spēles beigušās ar WTA tūrei ļoti raksturīgiem rezultātiem. Spānijas tenisiste 2012. gadā Maiami uzvarēja ar rezultātu 6:2, 1:6, 7:6(6), bet pērn Sofijā ar amizantu 0:6, 6:1, 6:1.

"French Open" rāda abi Eurosport kanāli. Ir arī pieejamas ierastās un lielu popularitāti iemantojušās tiešraides internetā. Legālu straumēšanu piedāvā Eurosport Player, kas gan ir maksas pakalpojums. Šodienas spēļu plāns atrodams šeit.

CAPOEIRA A.Čaka iela 59-5a, Rīga