22.07.2016. 22:36
Latvijas U20 izlase Eiropas čempionātā basketbolā piedzīvojusi zaudējumu ceturtdaļfinālā, atzīstot Spānijas vienaudžu pārākumu ar rezultātu 70:79. Tādējādi latvieši turpinās cīņu par 5. - 8. vietu.

Latvijas jaunie basketbolisti grupu turnīrā trīs spēlēs izcīnīja tikai vienu uzvaru. Pirmajā mačā galotnē ar 68:70 tika zaudēts Serbijai, otrajā spēlē ar 78:71 pieveikta Slovēnija, bet grupu turnīra pēdējā mačā latvieši ar 70:72 zaudēja Ukrainai. Latvijas U20 izlase C grupā ieņēma trešo vietu un astotdaļfinālā izgāja pret D grupas otrās vietas ieguvējiem Zviedrijas basketbolistiem, kurus izdevās pārspēt ar 66:53. Tikmēr Spānija turnīru sāka ar uzvaru pār Franciju (60:59), bet tad zaudēja mājiniecei Somijai (90:91). Grupu turnīru spāņi noslēdza ar uzvaru pār Izraēlu (90:71), bet astotdaļfinālā ar 87:66 sakāva Ungāriju. Spānija uzskatāma par šī mača favorīti, bet bija skaidrs, ka latvieši tik viegli pretinieki spāņiem nebūs.

Spānija: S.Garsija, Justa, Sima, Alonso, VilaLatvija: Birkāns, Lomažs, Hāzners, Strādnieks, Čavars

Jau pirmajā uzbrukumā trīs punktu gājiens varēja padoties Ramonam Vilam, bet soda metiens netika realizēts. Eduards Hāzners atbildēja ar samocītu metienu, kamēr otrā laukuma galā tālmetienu realizēja Francisko Alonso. Nākamos četrus punktus guva Latvijas garā gala spēlētāji, Klāvs Čavars un Rūdolfs Strādnieks, nepieļaujot tālāku izrāvienu. Latviešiem sagādāja problēmas pretinieka aizsardzības atspēlēšana, bet rezultāts ar pūlēm tika sasniegts. Ceturtdaļas vidū Rihards Lomažs trāpīja tālmetienu, panākot neizšķirtu (11:11).

Nākamajās minūtēs Latvijas izlasi piemeklēja neveiksmju sērija, te aizsardzībā paslīdot Renāram Birkānam, te Rihardam Lomažam. Abas epizodes pretinieks izmantoja, izvirzoties vadībā ar 18:13. Pēc minūtes pārtraukuma spāņi turpināja spēlēt rezultatīvi, kamēr Latvijas izlases basketbolistiem bija problēmas ar uzbrukuma situācijas izveidi. Pirmajā ceturtdaļā bija grūti saskatīt kādu cerību staru, redzot, cik grūti nāca katrs punkts. Ceturtdaļa noslēdzās ar nelabvēlīgu rezultātu 19:25.

Otro ceturtdaļu ar lielisku sadarbību noslēdza "Latvijas Universitātes" duets, Artūram Grīnbergam sagādājot divus vieglus punktus Mārcim Saulītim. Kopumā Latvijas izlasei ar bumbas kustību bija lielas problēmas, Arnim Vecvagaram nepārtraukti regulējot savas komandas spēli. Sākās pārāk liela paļaušanās uz tālmetieniem, kas nebija precīzi. Spāņi turpināja salīdzinoši regulāri gūt punktus, pēc trīs spēlētām minūtēm esot vadībā ar 31:21. Dāvis Gūtmanis līdzjutējus iepriecināja ar triecienu grozā no augšas pēc ātrā pretuzbrukuma, bet Rihards Lomažs ar precīzu tālmetienu, liekot Spānijai ņemt pārtraukumu (26:31).

Ceturtdaļas otrajā pusē Spānijas izlase atguva iniciatīvu un arī deviņu punktu pārsvaru. Latvieši centās spēlēt uz Klāvu Čavaru, bet viņš bija pilnībā izslēgts no spēles, izceļoties vien ar kļūdām. Latvijas deficīts pieauga līdz 13 punktiem, bet tad brīvu tālmetienu realizēja Verners Kohs. Pirmā puslaika izskaņā rezultāta starpība turpināja būt ap 10 punktiem. Savā pēdējā uzbrukumā trīs punktu gājiens padevās Lomažam, uzstādot gala rezultātu - 46:39.

Otro puslaiku ievadīja Klāva Čavara trieciens grozā no augšas. Pāris minūtes cīņa ritēja punkts punktā, bet tad Jankuba Sima groza apakšā nodemonstrēja savas prasmes, pēc skaista trieciena grozā no augšas atjaunojot septiņu punktu pārsvaru (55:48). Ceturtdaļas vidū bija vērojams Alonso un Hāznera duelis. Uzvaru svinēja spānis, realizējot divus tālmetienus, bet Hāzners vienu. Viņam gan palīgā nāca Lomažs, kurš arī bija precīzs no tālās distances (54:61). Trešās ceturtdaļas beigās spāņi vairākkārt uzlauza Latvijas izlases aizsardzību, iegūstot 12 punktu pārsvaru. Pēdējā minūtē izlieto sasmelt neizdevās, pēc 30 spēlētām minūtēm atrodoties iedzinējos ar rezultātu 56:68.

Latvieši nezaudēja cīņassparu, cīnījās par katru bumbu, bet nespēja raidīt to grozā. Tādējādi ar katru minūti saruka cerības uz izglābšanos šajā mačā. Lai arī spāņi vairs netika uz priekšu, viņi piespieda latviešus regulāri kļūdīties, kontrolējot spēles gaitu. Tā piecas minūtes līdz pamatlaika beigām rezultāts Latvijai bija tikpat nelabvēlīgs kā ceturtdaļas sākumā - 62:74. Latvijas izlase centās lauzt cīņas gaitu ar ātru pāreju uzbrukumā, bet tas nedeva vēlamo rezultātu. Sajūtot nelielu apdraudējumu, spāņi atkal ieslēdza dzelžainu aizsardzību, kas neļāva latviešiem padarīt spēles galotni krietni aizraujošāku. Spāņi noturēja pārsvaru, Latvijas izlasei piedzīvojot neveiksmi ar rezultātu 70:79.

Spānijas izlases rindās ar 26 punktiem izcēlās Francisko Alonso. Latvijas izlases labā 31 punkts un sešas rezultatīvas piespēles Riharda Lomaža rēķinā, bet attiecīgi 12 un 10 punkti Verneram Koham un Klāvam Čavaram, kurš savāca arī 10 atlēkušās bumbas.

Līdz ar to Latvijas U20 izlasei būs jācīnās par 5. - 8. vietu šajā Eiropas čempionātā. Pirmie pretinieki būs Ukrainas basketbolisti, kuri šodien ceturtdaļfinālā ar 52:64 piekāpās Vācijai. Atceroties abu komandu pirmo tikšanos, latviešiem lieku motivāciju uzvarai nebūs jāmeklē. Spēle paredzēta sestdien, plkst. 16:15.

Spānija – Latvija 79:70 (25:19, 21:20, 22:17, 11:14)

Spānija: Alonso 26 (2pts 5/6, 3pts 5/8), M.Garsija 14, Vila 10 (6 ab), S.Garsija 9 (6 rp), Justa 8 (7 ab), Sima 5, Sorolla 4, Marti 2, De La Rua 1, Orozs, Amo, Bareiro.Latvija: Lomažs 31 (6 rp), Kohs 12, Čavars 10 (10 ab), Saulītis 4, Strādnieks 4, Birkāns 3 (7 rp), Hāzners 3, Gūtmanis 2, Raimo 1, Feikners, Grīnbergs, Krūmiņš.