09.06.2015. 14:24
33 gadus vecais latviešu šķēpmetējs Ainārs Kovals portālam Sportacentrs.com norāda - iekšējā balss joprojām saka priekšā, ka vēl nav pienācis laiks beigt karjeru un sapnis par Riodežaneiro olimpiskajām spēlēm ir dzīvs.

Kovals tāpat kā pērn trenējas Ulbrokā un šovasar ir apņēmības pilns piedalīties vairāk sacensībās nekā pagājušajā sezonā. "Šovakar startēšu Tartu, nedēļas nogalē, iespējams, piedalīšos sacensībās Rabātā, tāpat šovasar paredzēti divi mači Itālijā. Četri starti sezonā, kā tas bija pērn, ir daudz par maz. To, vai veselība ļaus startēt visos plānotajos mačos, mēs vēl redzēsim, bet pagaidām jūtos normāli. Pēc "Rīgas kausiem" dienu nokliboju, bet tad pārgāja. Jāpieradina savs ķermenis pie ritma. Tad vajadzētu aiziet."

Sezonai Ainārs gatavojies Igaunijā, kur aizvadījis divas treniņnometnes. "Jā, Portugālē ir siltāks un vari trenēties ārā, taču tam nebija nepieciešamā finansējuma. No otras puses - treniņnometnes galvenā ideja jau ir tāda, lai vienkārši pamainītu vidi. Ievilktu elpu, satiktu citus cilvēkus. Tas palīdz atgūt enerģiju. Tādēļ vietai nav tik izšķirošas nozīmes."

"Rīgas kausos" Kovals šķēpu raidīja 78,90 metrus tālu, ieņemot ceturto vietu. Pats sportists atzīst, ka bijis gatavs nedaudz labāk rezultātam. "Varēju mest pāri 80 metriem, taču kaut kas nesalikās kopā, nedabūju ieskrējienu. Viens metiens bija pāri 80 metriem, taču pārkāpu līniju. Treniņos esmu metis tālāk, taču tagad atkal jāpierod pie stadioniem un skatītājiem, jo iepriekšējās divas sezonas man principā izkrita. Doma par Riodežaneiro olimpiskajām spēlēm vēl ir prātā. Daru, ko varu."

"Eksistēju tikai pateicoties saviem atbalstītājiem, kuriem saku lielu paldies," norāda šķēpmetējs, kura krekla mugurpusi "Rīgas kausos" rotāja rokeru klubam līdzīgs logo - "Bruno moto skola". "Pats vēl jūtu, ka varu. Ja nevarētu, tad mestu mieru, bet iekšējā balss saka, ka vēl nav laiks. "Rīgas kausos" jau varēja redzēt, ka varu mest pāri 80 metriem. Jāturpina strādāt."

Riodežaneiro olimpisko spēļu normatīvs vīriešu šķēpmešanā ir 83 metri. Kovals izvirza savu teoriju, kādēļ visās disciplīnās olimpiskie normatīvi ir pacelti. "Eiropā ir ļoti daudz sportistu, bet uz olimpiskajām spēlēm viņu nogādāšanas izdevumus jāsedz Starptautiskajai Olimpiskajai komitejai (SOK), kas nav diez ko finansiāli izdevīgi. Viņus interesē, lai būtu 32 sportisti. Skaidrs, ka ne jau visi 32 šķēpmetēji sametīs 83 metrus. Tagad 83 metrus met 15 līdz 20 sportisti, bet pārējos 12 nāksies pielasīt klāt pēc rezultātiem, tādējādi domāju, ka uz olimpiādi varēs tikt arī ar 82,50 metrus tāliem metieniem."

Lai gan normatīva paaugstināšana Kovalu attālina no Riodežaneiro, viņš to pilnībā atbalsta. "Esmu par to. Tādā gadījumā katrā kvalifikācijas grupā olimpiskajās spēlēs būs pa 15-16 šķēpmetējiem. Tas ir normāli. Turpretī Pekinā un Londonā katrā kvalifikācijas grupā bija pat vairāk par 20 sportistiem. Tas nozīmēja - ja pirmais metiens nesanāk, tad līdz nākamajam ir ļoti liela pauze. Jau gadus desmit pasaules šķēpmešanā rezultāti ir nemainīgi. Ar 79-81 metra tāliem metieniem lielajās sacensībās var iekļūt finālā. Neskatoties uz to, ka sezonas gaitā daudzi met 88-90 metru robežās."

Pēdējoreiz 83 metru robežu Aināram izdevies sasniegt 2012. gada jūnijā, kad viņš ar 83,99 metrus tālu raidījumu Jāņa Lūša kausos Bauskā izpildīja Londonas olimpisko normatīvu (82 metri). "Norma ir augsta, bet es nebaidos. Jā, treniņos nu jau sen kā vairs nav bijuši metieni 85-90 metru robežās. Bija brīdis, kad to baudīju, taču mačos neizdevās uzmest. Uzskatu, ka Rio normatīvs man ir pa spēkam, bet, vai izdosies to sasniegt, tas ir cits jautājums. Saglabāju optimismu, lai gan šajā vecumā gribēšana ir, bet varēšana iet mazumā. Ziemā gatavošanās posmā parādās dažādas mikrotraumas. Vairs nevari trakot. Saproti, ka jāpaļaujas uz to fizisko bāze, kas jau ir ielikta. Un tā nav slikta."

Tikmēr vaicāts par kenijieša Džūliusa Jego supermetienu (91,39 metri) Dimanta līgas posmā Birmingemā, Ainārs saka, ka viņam ļoti patīkot Jego metiena tehnika. "Mačus skatījos tiešraidē. Var just, ka viņā iekšā mājo zvērs. Cik sapratu, tad viņš sadarbojas ar somiem, tā ka somi paši sev radījuši konkurentu. Katrā ziņā pāri 90 metriem sen neviens nebija metis. Kad mēs bijām Jego vecumā, tad pāri 90 metru atzīmei meta četri šķēpmetēji - Andrēass Tūrkildsens, Tero Pitkemeki, amerikānis Bro Grīrs un Vadims Vasiļevskis. Arī pašam sanāca metieni pāri 90 metriem, taču diemžēl tikai treniņos."



Lux Logi Lux Logi Ruses 6 k.1, Rīga, LV-1029
Лапа Дмитрий Греко-римская борьба, Борьба на поясах, Пляжная борьба
Регистрация