04.06.2015. 10:00
Šodien "French Open" tenisa turnīrā tiks noskaidrotas sieviešu vienspēļu sacensību finālistes, kā arī pirmie čempioni – jauktajās dubultspēlēs. Pirmajā vienspēļu mačā plkst. 16:00 Ana Ivanoviča tiksies ar Luciju Šafāržovu, bet pēc tam notiks Serēnas Viljamsas un Timejas Bačinskī spēle. Turnīru rāda Eurosport.

Serēnai Viljamsai pirms vakardienas vieglās 6:1, 6:3 uzvaras pār Sāru Erani bija trīs mači pēc kārtas, kuros viņai nācās spēlēt trīs setus, ik reizi zaudējot 1. setu. Izturot šīs grūtības, ranga līdere nokļuvusi vien divu uzvaru attālumā no 20. "Grand Slam" titula. Un viņai ir ļoti labas iespējas to iegūt, jo amerikānietei ir lieliska savstarpējo spēļu bilance pret pārējām trim turnīrā palikušajām tenisistēm: 18-1! Vienīgais zaudējums bijis pret Anu Ivanoviču.

Divkārtējā "French Open" uzvarētāja Viljamsa (2012, 2013) "Grand Slam" pusfinālos lepojas ar lielisku bilanci: 23-3. Serēna pusfinālu mačos nav zaudējusi kopš 2009. gada "US Open", kur piekāpās Kimai Klijstersai. Kopš tā laika viņa pusfinālos deviņas uzvaras pēc kārtas, turklāt visas bijušas divos setos.

Bačinskī tik iespaidīgas statistikas, protams, nav. Viņai būs karjeras pirmais "Grand Slam" pusfināls. Šveicei lielajos turnīros regulāri labi panākumi bijuši Rodžeram Federeram un dažos pēdējos gados arī Stenam Vavrinkam, bet dāmām neviena pārstāve pusfinālos nebija spēlējusi 11 gadus – kopš Petijas Šnīderes 2004. gadā Melburnā.

Timeja piecos mačos zaudējusi tikai vienu setu, kas notika pret Petru Kvitovu. Bačinskī toreiz prata atspēlēties. Bačinskī kortā pavadījusi par stundu un 16 minūtēm mazāk nekā Viljamsa, tāpēc vismaz nogurums nebūs problēma.

Lai arī Bačinskī pirmoreiz "Grand Slam" turnīros tikusi līdz otrajai nedēļai, viņa spēlējusi tā, it kā šeit jau bijusi iepriekš, proti, neizrādot nekādas uztraukuma pazīmes. Ir tenisistes, kuras, pirmoreiz nokļūstot tik tālu, "sasalst" un nevar nospēlēt savu labāko tenisu. Bačinskī nav šajā kategorijā.

Un pret Viljamsu viņai iepriekš veicies samērā labi. Uzvaru nav, bet nav arī bezcerīgu sagrāvju. Timeja pasaules pirmajai raketei šogad martā Indianvelsā uz "hard" seguma zaudēja ar 5:7, 3:6, bet pirms pieciem gadiem uz Romas māla piekāpās ar rezultātu 6:7(2), 1:6. Tātad abos mačos viens labs sets viņas izpildījumā ir bijis.

Kas būs izšķirošais šodien? Skaidrs, ka Viljamsas mačos viss atkarīgs no tā, ko dara viņa, nevis pretinieces. Serēna šajā turnīrā ar pārliecinošu sniegumu nevar lepoties. Kā jau minēju, no 2. līdz 4. kārtai trīs mačos pēc kārtas zaudēts 1. sets, turklāt pret Viktoriju Azarenku viņa bija iedzinējos ar setu un 2:4. Arī vakardienas spēle, kurā viņa zaudēja tikai četrus geimus, nemaz nebija tik spoža, kā varētu spriest pēc rezultāta. Bačinskī Viljamsai varēs likt pretī jaudīgāku tenisu nekā trauslā Erani, noteikti regulāri izmantos "dropšotus", kas viņai labi padevušies gan šajā turnīrā, gan arī iepriekšējā mačā pret Viljamsu. Tāpat var izcelt šveicietes lielisko "backhand" sitienu. Šveicei sava fināliste Parīzē pēdējo reizi bija 1999. gadā, kad Martina Hingisa piekāpās Štefijai Grāfai.

Arī šajā mačā ir viena tenisiste, kura iepriekš spēlējusi "Grand Slam" finālos un arī uzvarējusi Parīzē, bet otra tenisiste mēģinās sasniegt pirmo finālu. Ivanoviča Parīzē finālu sasniedza gan 2007., gan 2008. gadā. Pirmajā gadījumā zaudēts Žustīnei Enānai, bet gadu vēlāk uzvarēts, toreiz finālā pārspējot Dinaru Safinu. Anai 2008. gadā bija divi "Grand Slam" fināli, viņa Austrālijā zaudēja Marijai Šarapovai. Ivanovičai "Grand Slam" pusfinālos ir 3-1 bilance, vienīgo pusfinālu 2007. gadā zaudējot Vimbldonā Venusai Viljamsai. Tikmēr Šafāržovai šodien tikai otrais pusfināls. Pirmais bija pērn Vimbldonā, toreiz zaudējot Petrai Kvitovai.

Lai arī Šafāržova piecos mačos nav zaudējusi nevienu setu (Anai trīs zaudēti seti), čehiete kortā pavadījusi stundu vairāk nekā Ivanoviča. Tam iemesls ir nospēlētie pieci taibreiki. Un minētais laiks (8.5 stundas) ir tikai vienspēlēs. Jāuzsver, ka Šafāržova pusfinālu sasniegusi arī dubultspēlēs, tātad viņai mazāk brīvdienu. Turnīra izšķirošajā posmā tādas nianses mēdz būt ļoti svarīgas.

Šafāržova pirms gada Ivanoviču "French Open" sagrāva ar 6:3, 6:3. Tā Lucijai bija piektā uzvara pēc kārtas pār Ivanoviču. Ana septembrī čehieti ar 6:3, 6:2 pārspēja Tokijā, pārtraucot ieilgušo neveiksmju sēriju. Ivanovičai tā bija pirmā uzvara pār Šafāržovu kopš 2008. gada "French Open". Ana toreiz Parīzē bija pārāka ar 6:1, 6:2. Tātad "French Open" mačos vienai pret otru ir 1-1 rādītājs, bet visos mačos Šafāržova priekšā ar 5-3.

Šafāržova, kura pēc turnīra debitēs reitinga pirmajā desmitniekā, ir šodienas mača favorīte, lai gan pavisam neliela. Viņai ir labāka un stabilāka serve, "forehand" sitiena sakarā priekšroka jāatdod Ivanovičai, taču Šafāržovai šis sitiens arī ir iespaidīgs, turklāt viņa ir kreile. Šafāržova ceturtdaļfinālā pret Garbinji Mugurusu vairākas reizes fantastiski nospēlēja arī ar "backhand", kas savā ziņā bija pārsteigums, jo tik labi viņu sitot no neērtās puses bieži nevar redzēt. Čehijai sava pārstāve "French Open" finālā pēdējoreiz bija 1981. gadā, kad par čempioni kļuva Hana Mandlīkova.

Ivanovičai plusi pirms gaidāmas cīņas ir pieredze "Grand Slam" pusfinālos: trīs uzvaras, ieskaitot 2-0 Parīzē. Ivanoviča šogad uzvarējusi abus mačus pret kreilēm. Brisbenā pieveikta Varvara Lepčenko, bet Parīzē Jekaterina Makarova. Ana "Grand Slam" turnīros kreilēm zaudējusi tikai trīs reizes – 2011. gadā Austrālijā Makarovai, gadu vēlāk turpat Kvitovai un pērn "French Open" savai šodienas pretiniecei. Anas negatīvā statistika ir šogad tikai viena uzvara (1-4) pret Top 20 tenisistēm, kas tika gūta pret Makarovu.