05.09.2013. 00:05
Eiropas čempionāta cīņas D grupā sākās ar sensāciju. Somijas basketbolisti, pirmajā puslaikā ieguvuši 13 punktu pārsvaru, spraigā galotnē nosargāja vadību un pieveica pasaules vicečempioni Turciju. Savukārt pārējās divās spēlēs pie uzvarām tika Grieķija (79:51 pret Zviedriju) un Itālija (76:69 pret Krieviju).

Ziemeļnieki pirms diviem gadiem pārsteidza Eiropas basketbolu, Lietuvā finišējot devītajā vietā. Trešdien finālturnīrā atgriezās desmit Somijas spēlētāji, jau pirmajā cīņā pierādot, ka 2011. gadā gūtajiem panākumiem nebija gadījuma raksturs.

Pirmajā puslaikā teicami strādāja “Susijengi” (vilku bars – somu val.) aizsardzība, atļaujot turkiem gūt tikai deviņpadsmit punktus. Pēc divdesmit nospēlētām minūtēm somiem bija trīspadsmit punktu pārsvars (19:32), bet pusstundā viņu atrāviens joprojām bija rakstāms ar divciparu skaitli – 38:49. Turki izmisīgi centās atspēlēties, pēdējā minūtē pēc Turkoglu, Arslana un Preldžica punktu sērijas samazinot starpību līdz minimumam – 55:57, taču galotnē aukstasinīgāki un precīzāki no jauna bija Somijas basketbolisti.

Somija: Salin 12, Koponen 12 (9ab, 3rp), Haanpaa 9, Huff 8 (5ab), Mottola 6, Muurinen 6 (5ab), Lee 3, Rannikko 3, Kotti 2 (5ab), Koivisto, Ahonen; Nikkila.Turcija: Arslan 12, Gonlum 11, Erden 8, Turkoglu 8, Preldžič 7 (6ab), Asik 4 (6ab), Ilyasova 3 (6ab), Cetin 2, Balbay, Guler, Savas; Batuk.

Ne tikai šī mača, bet arī vieni no visa turnīra favorītiem grieķi šo maču sāka ar lielmeistara pauzi, pie pirmajiem punktiem tiekot vien pēc trim minūtēm, kad zviedri jau divas reizes bija trāpījuši no tālās distances. Tomēr nekādam maisam neviens gals vaļā ar to nebija - grieķi pauzēja līdz pat ceturtdaļas pēdējām divām minūtēm. Zviedru problēmas sākās brīdī, kad treneri ķērās pie pirmajām maiņām, jo laukumā nākušie spēlētāji netika galā ar saviem pienākumiem nevienā no laukuma galiem. Grieķijai īsā laikā no 6:11 izdevās panākt 15:11 (tālmetieni no Spanuļa un Perperoglu), bet pirmo ceturtdaļu noslēgt savā labā 15:13.

Otrās ceturtdaļas sākumā pauzi jau ieturēja zviedri, netiekot pie punktiem gandrīz trīs minūtes un šajā laikā nonākot zaudētājos 13:23. Skandināvos no miega atmodināja komandas pirmā vijole Jūnass Jerebko, realizējot divus soda metienus, taču pakaļdzīšanās ar to nesākās. Tiesa, grieķiem drīz vien atkal sāka pietrūkt asuma un viņi par to parūpējās paši. Pēc kādas epizodes, kurā Vasilim Sapunulim tika fiksēta piezīme uzbrukumā, grieķu aizsargs uzsāka kašķi ar zviedru uzbrucēju Džefu Teiloru, kurā iesaistījās cits zviedru amerikānis Ēriks Rašs. Viss beidzās ar tehnisko piezīmi Rašam un Spanulim, kuram tā turklāt bija jau trešā piezīme. Grieķu soliņš bija nemierīgās arī puslaika atlikušajās pāris minūtēs, bet spēlētāji, kas atradās laukumā, kontroli pār notiekošu nezaudēja.

Puslaiku grieķi noslēdza ar 18 punktu pārsvaru 39:21, bet lielākās zviedru problēmas ļoti uzskatāmi bija redzamas spēles protokolā. Grieķijas basketbolisti bija izcīnījuši 26 atlēkušās bumbas, no kurām 11 tika savāktas pie pretinieku groza, kamēr Zviedrijas spēlētāji abos galos pie bumbas tikuši vien septiņas reizes. Ja vēl pieskaita klāt grieķu krietni labāko bumbas kustību uzbrukumā (6 piespēles pret 1) un tīri fiziski vairāk izdarītos metienus, tad bija skaidrs, ka skandināviem ir par ko padomāt pārtraukumā.

Nedz trešajā ceturtdaļā, ne vispār mača turpinājumā īsti labot kādu no šīm lietām zviedriem neizdevās. Precīzāk sakot, neko tādu nepieļāva Grieķijais basketbolisti, droši un pārliecinoši aizsoļojot līdz pirmajai uzvari Eirobasketā 2013.Trīs ceturtdaļās grieķi iekrāja jau vairāk nekā 20 punktu pārsvaru (59:35), bet nepilnas četras minūtes līdz spēles beigām bija vadībā 74:40. Visā spēlē uzvara 79:51.

Zviedrija: Teilors 16, Jerebko 8, Pita 7, Skjūldebrads 5, Hokansons 3, V. Gadefors 3, A. Gadefors 3, Kjelboms 2, B. Masamba, Grants 2, T. Masamba, RašsGrieķija: Spanulis 13, Borusis 12 (6ab), Sloukass 10, Perperoglu 9, Makrokefalidis 8 (9ab), Fociss 7, Zisiss 6, Kaimakoglu 4, Bramoss 3, Kavadas 3, Printezis 2, Papanikolau 2

Maču ar precīzu metienu sāka itāļi, kas turējās vadībā arī ceturtdaļas turpinājumā. Tās vidū krieviem izdevās piecu punktu deficītu (4:9) samazināt līdz vienam punktam (11:12), taču itāļi atbildēja krietni iespaidīgāk. Vispirms supertāls tālmetiens iekrita Marko Belineli, pēc tām pāri aizsarga rokām no tālmetienu līnijas precīzi meta Luidži Datome. Tūlīt sekoja arī kļūda, un Krievijas izlases trenerim Vasīlijam Karasjovam neatlika nekas cits, kā pieprasīt minūtes apspriedi. Pēc tās spēli it kā izdevās izlīdzināt, tomēr ceturtdaļas izskaņā itāļiem izdevās atjaunot septiņu punktu pārsvaru - 25:18.

Jau pirmajā otrās ceturtdaļas uzbrukumā Belineli realizēja tālmetienu, pirmo reizi panākot desmit punktu pārsvaru un kārtīgu uzvelkot tribīnēs sanākušos itāļus. Itālijas basketbolisti turpināja uzbrukt labāk un arī kontrolēja situāciju zem groziem. Karasjovs veica biežas spēlētāju maiņas, meklējot sastāvu, kas spētu lauzt mača gaitu - gan aizlāpīt caurumus zem groziem un aizsardzībā, gan produktīvi spēlēt uzbrukumā. Līdz pirmā puslaika beigām tas tā arī neizdevās. Itāļi 20 minūšu laikā sameta 42 punktus, ielaida 29 un bija pelnīti drošā vadībā.

Krievijas basketbolisti otro puslaiku sāka ar pamatīgu sāncenšu presēšanu un realizētu tālmetienu, taču itāļi apjukumā neiedzīvojās, atbildot ar sešiem punktiem pēc kārtas un panākot jau 48:32. Šāds atbildes trieciens Karasjova padotajiem laupīja pārliecību par saviem spēkiem un laiku pa laikam pieļautās neprecizitātes to, protams, nevairoja. Ceturtdaļas izskaņā krieviem gan izdevās skaista saspēle, kas beidzās ar Alekseja Šveda tālmetienu, tomēr punktu šīm desmit minūtēm pēc skaista caurgājiena pielika Belineli - 56:42.

Pie cerībām lauzt šo maču pēdējā ceturtdaļā Krievijas spēlētāji gan tika, ātri pievelkot līdz 49:59. Itāļi dāvināja iespējas, vēl vairāk samazināt rezultāta starpību, taču Karasjova padotie tās neizmantoja, saņemot pretī piecus punktus pēc kārtas no Datomes. Mača izskaņā itāļi sāka vairāk skatīties uz pulksteni un mazāk uztraukties par gūtajiem punktiem, tā vēlreiz dodot cerību sāncenšiem uz izglābšanos. Protams, to komandai sarūpēja arī Sergejs Moņa, gūstot astoņus punktus pēc kārtās un 24 sekundes līdz puslaika beigām pietuvinot savu komandu četru punktu attālumā - 72:68. Tomēr brīnumaina izglābšanās nenotika. Itālija izšķirošos mirkļus nospēlēja aukstasinīgāk un precīzāk, izcīnot uzvaru 76:69.

Krievija: Šveds 17, Moņa 13, Fridzons 12, antonovs 8, Pankrašovs 6, Voronovs 5, Karasjovs 3, Valijevs 3, Sokolovs 2, Hvostovs, Savrasenko, KulaginsItālija: Datome 25 (8ab), Belineli 16, Aradori 13, Džentile 8, Kuzins 6 (9ab), Diners 6, Melli 2, Roselli, Vitali, Poeta, Magro

Betsafe.com Patiesā viedokļa spēle
Somija - Zviedrija
11.24  24.05  Veic Betsafe likmi!
75% 0% 25%  
  Visas spēlesPārdaugava Pārdaugava Dammes iela 20, LV-1069 Футбол
Бояре Ольга Бояре ОльгаБокс, Аэробика
Регистрация