01.12.2015. 20:42
Latvijas vicečempione basketbolā «Ventspils» jaunizveidotā FIBA Eiropas kausa pirmā posma noslēdzošajā, sestajā, mačā otrdien ar rezultātu 96:73 (34:24, 15:17, 24:16, 23:16) savā laukumā droši pieveica Polijas vienību Zgoželecas «PGE Turow».

Статья целиком:

«Ventspils» jau pirms pēdējā mača bija garantējusi pirmo vietu apakšgrupā un tā noslēgumā tika pie sešām uzvarām, bet otro ceļazīmi grupā otrdien izcīnīja Laura Blaua pārstāvētā Lietuvas vienība Pasvāles «Pieno žvaigzdes».

Rezultatīvākais aizvadītajā mačā «Ventspils» komandā ar 15 punktiem bijusi Demjers Pitss, ar 13 punktiem atzīmējās Andrejs Šeļakovs, bet vismaz desmit punktus guva septiņi Latvijas vicečempionu spēlētāji.

Aizvadīto maču ventspilnieki iesāka ļoti rezultatīvā cīņā un jau astotajā minūtē pirmoreiz panāca desmit punktu pārsvaru (27:17), ar tādu noslēdzot arī pirmo ceturtdaļu (34:24). Otrajā ceturtdaļā «Ventspils» sestajā minūtē panāca jau 45:31, tomēr puslaika beigās septiņus bezatbildes punktus pamanījās iemest Polijas klubs un mājinieku pārsvars tika samazināts līdz 49:41.

Trešajā ceturtdaļā «Ventspils» jau pirmajā minūtē atjaunoja desmit punktu pārsvaru. Kaut tās vidū «PGE Turow» vēl samazināja deficītu līdz 59:52, pēdējās divās minūtēs «Ventspils» iemeta astoņus bezatbildes punktus, kas pirms ceturtās ceturtdaļas jau ļāva atrasties priekšā ar 73:57. Kaut Polijas klubs iemeta pirmos septiņus punktus ceturtajā ceturtdaļā, turpinājumā ar sešiem bezatbildes punktiem atbildēja «Ventspils» un neļāva pretiniekiem reāli iesaistīties cīņā par uzvaru.

Šajā mačā pēc pusotru mēnesi ilgas traumas ārstēšanas laukumā atgriezās Rihards Lomažs.

Jau tagad zināmas divas no trim «Ventspils» pretiniecēm otrajā posmā - tā būs B apakšgrupā uzvarējusī Beļģijas komanda Antverpenes «Giants» un Latvijā labi zināmā Čehijas spēcīgākā komanda Nimburkas ČEZ, kas jau garantējusi otro vietu F grupā. Ceturtā Latvijas vicečempionu pretiniece būs kāda no grupu labākajām trešajām komandām, kas noskaidrosies vien pēc trešdien gaidāmajiem noslēdzošajiem mačiem.

Kā ziņots, pirmajā posmā vispirms «Ventspils», aizvadot sekmīgu ceturto ceturtdaļu, savā laukumā ar rezultātu 67:62 uzvarēja Slovēnijas vienību Domžales «Helios Suns», ko vada ventspilniekiem labi zināmais Gašpers Okorns. Turpinājumā Latvijas vicečempioni ar 100:96 rezultatīvā mačā uzvarēja sava bijušā spēlētāja Laura Blaua pārstāvēto Pasvāles «Pieno žvaigzdes», pēc tam ar 92:76 izbraukumā pārliecinoši pieveica arī «PGE Turow». Pirms divām nedēļām ventspilnieki ar 81:72 atkārtoti uzveica «Helios Suns», bet pagājušajā trešdienā viņi ar 86:67 vēlreiz pieveica «Pieno žvaigzdes».

I apakšgrupā pārliecinoši triumfēja «Ventspils» komanda, bet otro vietu ar trim uzvarām pēdējā kārtā nodrošināja «Pieno žvaigzdes» ar Blauu ierindā. Tikmēr divus panākumus guva Polijas klubs, bet «Helios Suns» basketbolisti izcīnīja vienu uzvaru.

Otrā pēdējās kārtas spēlē otrdien Blaus sameta 12 punktus, bet «Pieno žvaigzdes» ar 86:77 (28:22, 14:21, 20:12, 24:22) savā laukumā apspēlēja «Helios Suns».

Kā zināms, sākumā viens no ventspilnieku pretiniekiem bija Rumānijas klubs «Timisoara», taču tas finansiālu apsvērumu dēļ oktobra sākumā atsauca dalību turnīrā, bet rumāņu komandas vietā nāca «Helios Suns» vienība.

«Ventspils» šosezon «Aldaris» Latvijas Basketbola līgā (LBL) aizvadījusi 11 mačus, desmit no tiem svinot uzvaras. Iepriekšējā mačā «Ventspils» ar 107:67 uzveica «Barons»/LDz.

Savukārt «PGE Turow» ar trim uzvarām astoņās spēlēs ir tikai 11.pozīcijā Polijas čempionātā. Iepriekšējo maču Zgoželecas basketbolisti aizvadīja piektdien, kad savā laukumā ar 85:78 uzveica Košalinas AZS.

Jaunajā turnīrā piedalās 56 komandas no visas Eiropas, kas sadalītas divās konferencēs. Katrā konferencē izveidotas septiņas apakšgrupas ar četrām komandām, kas aizvadīs divu apļu turnīru. Pēc tā katru grupu pirmo divu vietu ieguvējas un četras no 14 labākajām trešajām komandām iekļūs otrajā posmā, kurā 32 komandas, kas būs sadalītas astoņās grupās, vēlreiz izspēlēs divu apļu turnīru.

Pēc tam gaidāmi astotdaļfināli un ceturtdaļfināli, bet sacensību finālčetrinieka izspēle plānota 2016.gadā no 29.aprīļa līdz 1.maijam.

Jau gandrīz 15 gadus Eiropas basketbola divus spēcīgākos turnīrus organizē Eiropas Basketbola līgu savienība (ULEB), tomēr šovasar šajā hierarhijā radās neskaidrība, jo salīdzinoši negaidīti nopietnas pretenzijas uz konkurentu vājināšanu izvirzījusi Starptautiskās Basketbola federācijas Eiropas nodaļas («FIBA Europe»), kas izveidoja FIBA Eiropas kausu un cerēja nokļūt arī starp ULEB Eirolīgas organizatoriem. Tomēr paredzams, ka nākamajā sezonā paralēli ULEB Eirolīgai tiks izveidota basketbola Čempionu līga.

Kā zināms, dalība kontinenta otrajā spēcīgākajā basketbola turnīrā - ULEB Eiropas kausā - pienācās Latvijas čempionvienībai «VEF Rīga», tomēr tā jau jūlija sākumā pavēstīja, ka šajā sezonā turnīrā nepiedalīsies. Tāpat rīdzinieku vietu neaizņēma arī «Ventspils», līdz ar to pirmoreiz kopš 2002./2003.gada sezonas Latvija nav pārstāvēta Eiropas otrajā spēcīgākajā basketbola turnīrā.

ULEB Eiropas kausā basketbolā (agrāk ULEB kausā) Latvija līdz šim nebija pārstāvēta vien pašā pirmajā sezonā 2002./2003.gadā, bet dažbrīd, ieskaitot arī pagājušajā sezonā, sacensībās piedalījās pat pa divām vienībām.