09.06.2015. 07:59
Latvijas sieviešu basketbola izlase darīs visu, lai Eiropas čempionāta finālturnīrā noslēptu savus mīnusus un censtos apturēt pretinieku spēku, sarunā ar aģentūru LETA pauda Latvijas valstsvienības galvenais treneris Ainars Zvirgzdiņš.

Pilna vērsija:

, Diena.lv, Sports

Latvijas basketbolistes otrdienas rītā izlidoja uz Eiropas čempionātu, kas no ceturtdienas risināsies Ungārijā un Rumānijā.

Latvijas izlase ielozēta C apakšgrupā un aizvadīs četras spēles četrās dienās. Pirmajā mačā tā 11.jūnijā plkst.17.30 pēc Latvijas laika sacentīsies ar Serbiju, nākamajās divās dienās tajos pat laikos gaidāmas cīņas arī ar Horvātiju un Lielbritāniju, bet noslēdzošais mačs 14.jūnijā plkst.20 būs pret Krieviju.

"Vairāk skatos pretinieku spēku, jo mums pašiem savi mīnusi ir zināmi, tāpēc labāk uz tiem nelikt uzmanību un neizaicināt likteni," pēc pēdējā treniņa Rīgā pauda Zvirgzdiņš. "Savukārt, skatoties uz pretiniekiem, izpēte rāda, ka viņi ir ļoti labi sagatavoti, jo šis būs pirmsolimpiskais turnīrs. Visi ir gatavi izcīnīt augstākās vietas, lai tiktu uz Riodežaneiro."

"Mūsu pirmā pretiniece Serbija ir ļoti agresīva, individuāli spēcīga komanda. Tā kā šī būs atklāšanas spēle, ļoti svarīgi to aizvadīt labā līmenī," stāstīja treneris. "Galvenais uzsvars būt neļaut pretiniecēm gūt vieglos punktus un spēlēt savu spēli - mums jādedzina uzbrukuma sekundes, jāspēlē pacietīgi, nedrīkstam aizrauties ar avantūrām, jo viņi vidēji met ap 80-90 punktiem spēlē. Ja izdosies apturēt viņu uzbrukumu, centīsimies uzspiest savu spēli."

Gatavojoties Eiropas čempionātam, Latvijas izlase aizvadīja 12 pārbaudes spēles, kurās guva piecus panākumus. Pēdējos divos mačos Latvija ceturtdien un piektdien divreiz piekāpās Zviedrijai, tomēr otrajā duelī tā sacentās bez visām piecām pamatsastāva basketbolistēm.

"Zviedrija spēlēja līdzīgi Serbijas un Horvātijas izlasēm, tāpēc bija ļoti svarīgi redzēt, ko mēs varam un vai uz agresīva spēles fona mums palielinās kļūdu skaits," stāstīja Zvirgzdiņš. "Labi, ka parādījām līdzīgu sniegumu un pirmajā mačā zināmos brīžos pat bijām pārāki. Tomēr, tā kā tas notika uz traumu robežas, pasaudzēju vadošās spēlētājas un izpausties varēja pārējās, kas cīnījās par vietu sastāvā."

"Jau no sākuma teicu, ka 12 spēles nav pašmērķis - galvenais bija saspēlēt komandu, minimalizējot traumu risku un pārslodzes. Tāpēc īpaši nepievērsu uzmanību rezultātam, jo nav māksla pārdzīt vai notraumēt savu līderi, bet pēc tam teikt, ka viņa nebija sportiskajā formā," teica treneris. "Uzskatu, ka šobrīd visas meitenes ir labā formā, un otrā spēle pierādīja, ka jaunās meitenes, pat cīnoties bez līderēm, līdz pēdējam brīdim turēja Zviedriju sasprindzinājumā."

Latvijas izlase visu sagatavošanās ciklu aizvadīja 15 basketbolistu sastāvā, bet pēc pēdējās pārbaudes spēles tika atskaitītas Ieva Krastiņa, Liene Priede un Rūta Veidere. Zvirgzdiņš nenoliedza, ka visgrūtāk bijis pieņemt lēmumu par Krastiņas likteni.

"Ieva bija viena no līderēm pārbaudes spēlēs aizvadīto minūšu skaita ziņā. Treneru kolektīvs uzticējās, bet viņa nespēja realizēt savus metienus un nebija pietiekami pārliecinoša uzbrukuma darbībās. Tāpēc lēmums nosvērās par labu citām spēlētājām," Zvirzdiņš teica par Krastiņu, kura 2014.gada Eiropas čempionāta kvalifikācijas ciklā bija Latvijas valstsvienības kapteine.

Krastiņas un Priedes atskaitīšana nozīmē, ka brīžiem saspēle būs jāvada arī pieredzējušajām Guntai Baško-Melnbārdei un Anetei Jēkabsonei-Žogotai, kuras gan to valstsvienībā darījušas arī iepriekš. "Visas mūsu sistēmas veidotas ar domu, ka būs universāla spēle, kurā daudz ar bumbu būs ne tikai Gunta un Anete, bet arī pārējās meitenes. Redzēsim kā tas realizēsies."

Latvijas izlasei ir ļoti neparocīgs kalendārs, jo nāksies aizvadīt četras spēles četrās dienās, kas sliktākajā gadījumā var nozīmēt, ka ar šiem mačiem arī turnīrs būs noslēdzies.

"Stratēģiju par četrām spēlēm četrās dienās vēl apsveram. Protams, visas meitenes nav vienādā fiziskajā kondīcijā, bet ticu, ka spēsim izmantot sistēmas, kuras nes rezultātu, bet tajās var arī atpūsties, kā arī spēsim rotēt spēlētājas, lai viņas būtu gatavas visām četrām dienām. Kalendārs mums ir nepateicīgs, bet neko darīt," pauda treneris. "Uzskatu, ka esam pietiekami gatavi. Varbūt nedaudz vairāk būtu bijis vajadzīgs tīrais treniņu darbs bez spēlēm, bet kopumā nešaubos, ka esam labā kondīcijā."

No 12 sastāvā iekļautajām spēlētājām piecām (Katei Aizsilai, Ditai Rozenbergai, Kristīnei Vītolai, Ievai Kūlītei un Zentai Meļņikai) šis bija pirmais Eiropas čempionāts, bet pieredzes bagātākā ar sesto finālturnīru būs Gunta Baško-Melnbārde. Zīmīgi, ka Kūlīte Eiropas čempionātos debitēs 26 gadu vecumā.

"Debitanšu izvairīšanās no stresa būs liela problēma, jo pretim nāks individuāli klasi augstākas spēlētājas. Šis būs viens no mūsu mīnusiem, tomēr darīsim visu, lai to noslēptu, kā arī lai šīs spēlētājas iegūtu pārliecību un bērnišķīgi nekļūdītos," stāstīja treneris.

LETA jau vēstīja, ka pēc Latvijas un Zviedrijas otrās pārbaudes spēles mājinieču vadība pauda nepatīkamu pārsteigumu, ka Latvija spēlēja bez piecām pamatsastāva spēlētājām. Zvirzdiņš to uztver bez stresa.

"Zviedrijai par līderu nespēlēšanu teicu jau martā. Pieļauju, ka šādi izteikumi seko tāpēc, ka atlikušās mūsu desmit meitenes labi nospēlēja un viņām līdz pēdējam brīdim bija problēmas uzvarēt," stāstīja treneris. "Ja mēs nebūtu plaši manevrējuši ar sastāvu, iespējams, pat uzvarētu. Tas varbūt bija zem viņu goda, un tāpēc meklēja citus attaisnojumus. Tās ir viņu problēmas, mēs tam nepievēršam uzmanību."

Zvirgzdiņam šis būs trešais Eiropas čempionāts kā Latvijas izlases galvenajam trenerim, un speciālists stāsta, ka viņam pirms sacensībām ir svētku sajūta.

"Patīkami, ka sastāvā atgriezušās Gunta ar Aneti, patīkami, ka ir ļoti labs mikroklimats, meitenēm ir mērķis un viņas vēlas pierādīt, ka kaut ko var sasniegt Eiropā - tas motivē mūs visus, arī trenerus un apkalpojošo personālu. Centīsimies izdarīt tā, lai sacensībās būtu ilgāk par četrām dienām," uzsvēra Zvirgzdiņš.

Eiropas čempionāts risināsies no 11. līdz 28.jūnijam. Apakšgrupu turnīrā komandas sacentīsies Sombathejā, Šopronā (abas - Ungārija), Timišoarā un Oradja (abas - Rumānija), bet izšķirošie mači notiks tikai Ungārijā. Otrajā posmā komandas tiksies Debrecenā un Ģērā, bet cīņas par medaļām tiks aizvadītas Budapeštā.

Apakšgrupas divām vājākajām komandām turnīrs būs noslēdzies jau pēc četrām spēlēm, bet labākās trīs vienības iekļūs otrajā posmā, kurā tiksies ar D grupas (Zviedrija, Slovākija, Lietuva, Spānija un Ungārija) trim spēcīgākajām vienībām.

Izslēgšanas spēlēs kvalificēsies abu otrā posma grupu četras labākās komandas. Eiropas čempiones izcīnīs tiesības spēlēt 2016.gada Riodežaneiro olimpiskajās spēlēs, kamēr 2.-5.vietas ieguvējas piedalīsies kvalifikācijas turnīrā.Kušnira Natālija Kušnira NatālijaFitness, Aerobika, Body-Bike
FTA
Reģistrēties