17.02.2014. 08:14

Šajā rakstā apkopoti desmit vēsturiski ziemas olimpisko spēļu notikumi, kas sporta pasaules atmiņā atstās neizdzēšamas pēdas. Arī 2014. gada ziemas Olimpiāde ir jau pāri pusei un neapšaubāmi leģendāro notikumu apskatos drīz vien tiks iekļauts arī kāds stāsts no Sočiem. 

Nelaime Vankūverā

Pirms 2010. gada ziemas Olimpiādes Vankūverā sporta pasauli pāršalca traģiska ziņa. Treniņbraucienā Gruzijas kamaniņbraucējs Nodars Kumaritašvili zaudēja kontroli pār kamanām un piedzīvoja nāvējošu kritienu. Trases pašās beigās ar ātrumu 140km/h sportists kļūdījās, izlidoja no trases un milzīgā ātrumā ietriecās konstrukcijās. Viņš kļuva par ceturto atlētu, kurš miris olimpisko spēļu laikā.

Aizmirstais brīnums

Pirmais «Brīnums uz ledus» notika jau 1960. gada Olimpiādē Skvoveli (ASV), kad amerikāņu komanda pirmo reizi olimpisko spēļu vēsturē savai valstij izcīnīja zelta medaļas vīriešu hokeja turnīrā. ASV sportisti izrādījās spēcīgāki pat par dominējošajām hokeja lielvalstīm – PSRS, Kanādu un Čehoslovākiju. Šis notikums plašāk zināms kā «Aizmirstais brīnums».

Tiesnešu skandāls

2002. gada Soltleiksitijas olimpiskās spēles aizēnoja tiesnešu skandāls pāru daiļslidošanas sacensībās. Vēl pirms sacensību uzsākšanas tiesneši savā starpā vienojušies, ka uzvara tiks piešķirta Krievijas pārim Jeļenai Berežnajai un Antonam Siharulidzem. Abi slidotāji savā priekšnesumā pieļāva acīmredzamas kļūdas, bet tāpat ieguva zelta medaļas. Kanādas pāris Džeimija Seila un Deivids Peletjē, kuri ieguva otro vietu, iesniedza protestu un ilgstoši cīnījās par savu taisnību. Vēlāk franču tiesnesis atzina pieļauto netaisnību tiesāšanā un zelta medaļas tika piešķirtas pārim no Kanādas.

Sešas medaļas trīs Olimpiādēs

ASV ātrslidotājas Bonijas Blēras uzvaras stāsts tika radīts nevis vienā, bet trijās ziemas Olimpiādēs. Viņa ir kļuvusi par vienu no visu laiku panākumiem bagātākajām olimpietēm. Blēra izcīnīja zelta un bronzas medaļu 1988. gada Kalgarī Olimpiādē Kanādā, uzstādot jaunu debitantes rekordu olimpiskajās spēlēs. Tāpat viņa ieguva divas zelta godalgas Albērvilā 1992. gadā un pēc diviem gadiem Lillehammeres Olimpiādē vēl divas reizes stājās uz olimpiskā pjedestāla augstākā pakāpiena.

Viena Olimpiāde - piecas zelta medaļas

Leikplesidas olimpiskajās spēlēs 1980. gadā amerikāņu ātrslidotājs Ēriks Heidens izdarīja ko tādu, kas līdz tam brīdim nebija izdevies nevienam sportistam nedz ziemas, nedz vasaras Olimpiādēs – individuālajās sacensībās viņš izcīnīja piecas zelta medaļas. Deviņu dienu laikā 21 gadus vecais Heidens uzstādīja četrus olimpiskos un vienu pasaules rekordu.

Herminators

Pēc smaga un sāpīga kritiena vienā no olimpiskajām disciplīnām, austriešu kalnu slēpotājs Hermans Maijers jeb Herminators, izstājās no sacensībām, bet jau pāris dienas vēlāk izcīnīja zelta medaļu gan milzu slaloma, gan supergiganta sacīkstēs. Sportista negadījums un pēc tā izcīnītās godalgas Maijeru padarīja atpazīstamu visā pasaulē.

Ar ceturto reizi «noķer» olimpiskā čempiona titulu

Amerikāņu ātrslidotājs Dens Džensens nespēja iegūt olimpisko zeltu savā pirmajā Olimpiādē 1984. gadā Sarajevo, Dienvidslāvijā, bet četrus gadus vēlāk Kalgarī bija viens no galvenajiem favorītiem uz augstāko sasniegumu. Diemžēl tieši 1988. gada olimpisko spēļu laikā Džensena māsa Džeina zaudēja cīņu ar leikēmiju, kas negatīvi ietekmēja arī sportista rezultātus un viņš krita abās disciplīnās, kurās sacentās. Arī Albērvilas olimpiskajās spēlēs talantīgajam ātrslidotājam neizdevās aizsniegt olimpiskā čempiona titulu, tāpēc 1994. gada Lillehammeres Olimpiāde kļuva par viņa pēdējo iespēju. Arī toreiz pirmajā disciplīnā Džensenam nepaveicās, bet jau 1000 metru sacensībās viņa sapnis beidzot piepildījās un amerikāņu ātrslidotājs beidzot kļuva par olimpisko čempionu.

Nežēlīgā sāncensība

Daiļslidotāja Nensija Kerigana no ASV bija galvenā pretendente uz zelta medaļu 1994. gada olimpiskajās spēlēs Lillehammerē. To apzinājās arī Keriganas sīvā konkurence amerikāniete Toja Hārdinga, kura pirms Olimpiādes noorganizējusi uzbrukumu savai konkurentei, kā rezultātā Nensija Keringa guva smagu kājas traumu. Līdz olimpisko spēļu atklāšanai Keriganai izdevās atveseļoties un izcīnīt olimpisko sudrabu. Neskatoties uz uzbrukuma skandālu, arī Hārdinga piedalījās daiļslidošanas sacensībās, kuras noslēdza astotajā pozīcijā.

Tropiskais bobslejs

1988. gada ziemas olimpiskajās spēlēs pirmo reizi startēja Jamaikas bobsleja komanda. Šī izlase sastāvēja no sprinteriem, kuri nekad agrāk nebija sacentušies bobsleja sacensībās. Ar citu valstu bobsleja komandu palīdzību ar ekipējumu un padomiem, jamaikiešiem izdevās kvalificēties Olimpiādei. Vienā no četriem olimpiskajiem braucieniem, Jamaikas bobslejisti piedzīvoja kritienu un, lai gan oficiāli nepabeidza sacensību, puiši piecēlās un kopīgiem spēkiem aizstūma savu bobu līdz finiša līnijai.

Brīnums uz ledus

1980. gada «Brīnums uz ledus» neapšaubāmi ir zināmākā ziemas olimpisko spēļu leģenda un viens no lieliskākajiem stāstiem Olimpiādes vēsturē. ASV hokeja izlase, kura sastāvā bija amatieri un koledžas studenti, olimpiskā hokeja turnīra pusfināla sacensībās ar rezultātu 4:3 spēja pieveikt spēcīgo PSRS komandu. Abus uzvaru nesošos vārtus amerikāņi guva trešajā periodā. Vēlāk ASV izlase pieveica arī somus un sensacionāli izcīnīja zelta godalgas. Žurnāls «Sports Illustrated» par 20. gadsimta lieliskāko sporta momentu atzina tieši «Brīnumu uz ledus». 



Jūras zirgi, Saulkrastu jātnieku skola Zvejniekciems, Upes 6, Saulkrastu p., Saulkrastu n., LV-2161
Rērihs Jānis Rērihs JānisGrieķu-romiešu cīņa, Jostu cīņa, Pludmales cīņa
FTA
Reģistrēties