22.09.2017. 00:06

„Situācija sanāk šāda: kāds strādā pie tevis un saņem algu, bet tu kā darbadevējs pēkšņi viņam paziņo, ka tagad vari nestrādāt, ej savās darīšanās uz divām nedēļām, bet mēs tikmēr uzspēlēsim Eirolīgā,” Lietuvas medijam „15min” izteicās Pauļus Motejūns, skaidrojot savu nostāju nelaist spēlētājus uz izlases spēlēm FIBA jaunajā skandalozajā kalendārā, kas paredz kvalifikācijas spēles klubu sezonas gaitā.

„Kā gan mēs Eirolīgā izskatītos ar sešiem leģionāriem un dublieriem?” retoriski vaicāja Motejūns. „Šeit pat nav, par ko runāt. Ja mēs laistu spēlētājus uz izlasēm, tad paliktu ar mazāk nekā pusi komandas, bet mums taču jāspēlē ar Eirolīgas grandiem.”

„Žalgira” lēmums iespaidos ne tikai Lietuvas izlasi, kurai būs jāiztiek bez Artūra Milakņa, Pauļus Jankūna, Antana Kavaļauska un Edgara Ulanova, bet arī Serbiju (Vasilje Mičičs) un Franciju (Aksels Tupāns).

Motejūns turklāt piesauca arī savu līdzšinējo pieredzi spēlētāju nonākšanā konfliktsituācijā starp izlasi un klubu, minot Mičiču kā piemēru.

„Klubs maksā spēlētājam algu desmit mēnešus, sākot ar septembri. Taču Eiropas čempionāta dēļ Mičičs joprojām nav Kauņā, jo tika līdz EČ finālam un tagad palūdzis pāris brīvas dienas,” sacīja Motejūns. „Mēs maksājam naudu, un viņš spēlē Serbijas izlasē. Tā ir bezjēdzība. Mēs esam kļuvuši par situācijas ķīlniekiem, un gaidām te vienu spēlētāju, te otru. Mums ir paredzēti treniņi, taču normāla pirmssezonas darba nav. Nevaram to atļauties, jo mums ir savi pienākumi pret sponsoriem un līdzjutējiem.”

Spānijas Basketbola federācijas vadītājs Horhe Garbahosa tikmēr publiski izteicies, ka uz Spānijas izlasi tāpat kā iepriekš tiks izsaukti arī Eirolīgas klubu spēlētāji, un viņš cer, ka klubi ļaus tiem piedalīties izlases spēlēs. Spānijas klubu pozitīva atbilde gan ir mazticama pat Spānijas izlases spēlētāju gadījumā (par leģionāriem, Jāni Timmu „Baskonia” sastāvā ieskaitot, nemaz nerunājot), tiesa, Spānijas basketbolistiem šeit var rasties legālas problēmas, jo Spānijas likumi paredz, ka spēlētājam jāierodas izlasē, ja viņš oficiāli tiek izsaukts uz to.

Spānijas grands "Barcelona" savu nostāju jau paudis publiski, aicinot federāciju neizvēlēties šādu soli, kas funkcionāru strīdu padarītu basketbolistiem vēl smagāku, liekot viņiem izjust sekas. "Mēs uz Eirolīgas spēlēm vēlamies visu savu spēlētāju klātbūtni," pavēstīja "Barcelona" ģenerāldirektors Alberts Solers. "Esam teikuši federācijai, lai neizsauc mūsu spēlētājus, kuri par nedošanos uz izlasi var saņemt sankcijas. Tas nebūs godīgi pret viņiem. Ja šādi izsaukumi netiek doti NBA spēlētājiem, tad arī Eirolīgas spēlētājiem tos nevajadzētu saņemt."

Itālijas basketbola vadība savukārt ir pozitīvi noskaņota par vienošanās panākšanu ar Milānas „Olimpia”, taču jau atkal – Eirolīgas klubs, ja arī atlaidīs savus spēlētājus, tad tikai uz Itālijas izlasi, kamēr Dairis Bertāns un lietuvieši Mants Kalnietis un Artūrs Gudaitis šādu iespēju diez vai sagaidīs, vēsta Itālijas un Lietuvas mediji. Cita situācija Krievijā, kur šādi lēmumi ir krietni politiskāki, un tiek paredzēts, ka klubi būs spiesti vismaz daļēji piekāpties federācijas prezidenta Andreja Kiriļenko prasībām par spēlētāju palaišanu uz izlasi.

Šajā juceklī Motejūns nepārprotami vaino FIBA: „Viņi ņirgājas par līdzjutējiem. Vispirms viņi paņirgājās par līdzjutējiem, kad uz Eiropas čempionātu neaicināja mūsu tiesnešus. Turklāt vēl viens svarīgs punkts ir tas, ka NBA spēlētāji arī nevarēs spēlēt izlasē.” Ja Eirolīgas klubu sakarā FIBA bijusi ļoti aktīva, cenšoties panākt savu, tad Ziemeļamerikas basketbola giganta sakarā nekas tāds nav novērojams, proti, neviens pat neiztēlojas, ka NBA varētu atbrīvot savus spēlētājus sezonas gaitā FIBA spēļu dēļ.

„Beigu beigās FIBA rada zaudējums pati sev, jo rada zaudējumus skatītājam, kurš nāk uz basketbolu un maksā par biļetēm,” sacīja Motejūns. Motejūns uzskata, ka šādi tiek mākslīgi palielināta konkurence, jo mazākajām basketbola valstīm, kurām spēlētāju Eirolīgā un NBA tāpat nav, tagad būs lielākas iespējas pieveikt lielvalstis. „Mazās valstis tāpēc varbūt arī atbalsta FIBA lēmumus, jo redz, ka lielās valstis tiek pagrūstas zem tanka. Savukārt Eirolīgā mēs visi esam kopā un paliksim kopā ar skaidru vīziju par savu nākotni.”

2019. gada Pasaules kausa kvalifikācijas pirmās kārtas spēles, kurās 32 komandas sadalītas astoņās grupās, notiks šī gada novembrī, nākamā gada februārī, jūnijā un jūlijā. Latviju 23. novembrī sagaida spēle ar Turciju un 26. novembrī ar Zviedriju (vēl Latvijas grupā ir arī Ukraina). Savukārt Lietuva spēlēs vienā grupā ar Kosovu, Poliju un Ungāriju.

Lai iekļūtu nākamajā kārtā, jābūt starp trim labākajām savā grupā, un pēc tam spēles tiks aizvadītas 2018. gada septembrī un novembrī, kā arī 2019. gada februārī.

Izmantotie resursi:https://www.15min.lt/24sek/naujiena...https://as.com/baloncesto/2017/09/2...Ikšķiles novada pašvaldība Ikšķiles novada pašvaldība Peldu 22, Ikšķile, Ikšķiles n., LV-5052
Solomins Aleksandrs Akadēmiskā airēšana, Kanoe airēšana, Smaiļošana
FTA
Reģistrēties