07.02.2014. 20:41
Ar svinīgu ceremoniju piektdien tika atklātas 22.Ziemas olimpiskās spēles, kas šoreiz norisinās Krievijas Melnās jūras kūrortā Sočos. Spēles par atklātām pasludināja Krievijas prezidents Vladimirs Putins.

Pilna vērsija:

, Diena.lv, Sports

Olimpisko uguni iededza trīskārtējā olimpiskā čempione daiļslidošanā Irina Rodņina un trīskārtējais olimpiskais čempions hokejā Vladislavs Tretjaks.

Olimpisko karogu atklāšanas ceremonijā nesa aktrise Čulpana Hamatova, izcilā ātrslidotāja Lidija Skobļikova, žurnāliste Anastasija Popova, slavenā kosmonaute Valentīna Tereškova, izcilais hokejists Vjačeslavs Fetisovs, diriģents Valērijs Gergijevs, kibersportists Alans Jeņiļejevs un plaši atzītais kinorežisors Ņikita Mihalkovs.

Savukārt olimpisko uguni stadionā nogādāja Sočos dzimusī slavenā tenisiste Marija Šarapova, bet tālāk to nesa leģendārā kārtslēcēja Jeļena Isinbajeva, izcilais grieķu-romiešu stila cīkstonis Aleksandrs Kareļins un titulētā mākslas vingrotāja Alīna Kabajeva.

"Tas, kas citās valstīs prasa desmitiem gadu, Krievijā ir paveikts septiņu gadu laikā. Tas ir sasniegums, kas pelnījis lielu apbrīnu," ceremonijā izteicās Starptautiskās Olimpiskās komitejas (SOK) prezidents Tomass Bahs. "Krievija un krievi ir rādījuši skatuvi jums, pasaules labākie atlēti. Jūs ar savu olimpisko sniegumu mūs iedvesmojat, jo esat šeit ar saviem olimpiskajiem sapņiem."

Bahs savā uzrunā vērsa uzmanību un nepieciešamību pēc sapratnes un ieklausīšanās spējām starp tautām un valstīm, uzsverot, ka olimpiskā kustība allaž darbosies kā jaunu tiltu cēlāja starp dažādām rasēm, uzskatiem un politiskajām pārliecībām.

Latvijas delegācija Soču Ziemas olimpisko spēļu atklāšanas ceremonijā iesoļoja kā 39.valsts no 88, plkst. 18.54 pēc Latvijas laika. Valsts karogu nesa leģendārais hokejists un izlases kapteinis Sandis Ozoliņš. Dalībvalstu iesoļošanas secība Olimpiādes atklāšanā norisinājās pēc krievu alfabēta.

Atklāšanas ceremonijā no Sočos klātesošajiem Latvijas sportistiem nepiedalījās biatlonists Andrejs Rastorgujevs, kamaniņu braucēji Mārtiņš Rubenis, Inārs Kivlenieks un Kristaps Mauriņš, kā arī kalnu slēpotājs Renārs Rode, kuriem jau pirmajās Olimpiādes dienās paredzētas sacensības.

Latvijas delegācija atklāšanas ceremonijā iesoļoja siltajos dzeltenās krāsas tērpos. Kā pirmās delegācijas priekšgalā soļoja dāmas.

Atklāšanas ceremonijas tēma bija "Krievijas sapņi", demonstrējot ainas par valsts pagātni, tagadni un nākotni. Ceremonijas priekšnesumu galvenā varone bija maza meitene, bet pati ceremonija tika pasniegta kā tehniski sarežģītākā un ambiciozākā atklāšanas ceremonija olimpisko spēļu vēsturē.

Olimpiāde ilgs līdz pat 23.februārim, un tajā tiks sadalīti 98 medaļu komplekti.

Tiesa, olimpisko spēļu programma tika atklāta jau ceturtdien, kad kvalifikācijā uz starta stājās snovborda frīstaila sloupstaila disciplīnas sportisti, bet pēc tam sievietes sacentās frīstaila slēpošanas pirmajās kvalifikācijas sacensībās mogula disciplīnā. Savukārt vakara noslēgumā vīriešu un pāru daiļslidotāji sacentās komandu sacensībās.

Soči pie spēļu rīkošanas tiesībām tika 2007.gadā, izšķirošajā balsojumā vien par četriem punktiem apsteidzot Phjončhanu Dienvidkorejā, kas vēlāk ieguva tiesības rīkot 2018.gada Olimpiādi. Šī būs pirmā reize, kad Krievijā notiks Ziemas olimpiskās spēles, bet vasaras Olimpiādi pasaules lielākā valsts rīkojusi 1980.gadā. Soči ir olimpisko spēļu vēsturē dārgākās sacensības - to rīkošana izmaksājusi aptuveni 51 miljardu ASV dolāru.

Olimpisko spēļu lāpa tika iedegta pagājušā gada 29.septembrī. Nākamās septiņas dienas tā ceļoja pa Grieķiju, bet 7.oktobrī uzsāka ceļojumu pa visu plašo Krieviju, kuras laikā pirmoreiz bija Ziemeļpolā un arī atklātā kosmosā.

Soči atrodas subtropu zonā, kur laikapstākļi mēdz būt ļoti mainīgi. Šādā klimatiskajā zonā Ziemas olimpiskās spēles līdz šim vēl nav notikušas. Pašos Sočos šajā laikā temperatūra var sasniegt pat +20 grādus pēc Celsija skalas, tomēr šajā pilsētā visi pasākumi notiks telpās. Savukārt slēpošanas kūrortā "Krasnaja Poļana", kur notiks sacensības trasēs, temperatūra ir zem nulle grādiem.

Soči būs trešās Ziemas olimpiskās spēles pēc kārtas, kurās Latviju pārstāvēs tieši 58 sportisti. Pirms četriem gadiem Vankūverā Latvija bija pussoļa attālumā no 59 dalībniekiem, tomēr toreiz pēdējā brīdī dalībai sacensībās tomēr netika apstiprināts snovbordists Toms Vasins.

Ja pirmajās četrās ziemas Olimpiādēs pēc neatkarības atgūšanas Latvija palika bez godalgām, iepriekšējās divās jau gūtas trīs medaļas, kas visas izcīnītas ledus renē - pirms astoņiem gadiem Turīnā Mārtiņš Rubenis ieguva bronzu kamaniņu braukšanā, bet iepriekšējā Olimpiādē Vankūverā Martins Dukurs tika pie sudraba skeletonā, tāpat pie sudraba tika kamaniņu sporta divnieks Andris un Juris Šici.

Sočos Latvijas sportistiem starti plānoti deviņos sporta veidos - ātrslidošanā, biatlonā, bobslejā, distanču slēpošanā, hokejā, kalnu slēpošanā, kamaniņu sportā, skeletonā un šorttrekā.

Jau pirmajā sacensību dienā, 8.februārī, sacensības uzsāks kamaniņu braucēji Mārtiņš Rubenis, Inārs Kivlenieks un Kristaps Mauriņš, kuri aizvadīs pirmos divus no četriem braucieniem, bet biatlonists Andrejs Rastorgujevs startēs desmit kilometru sprintā vīriešiem. Paredzams, ka Latvijas sportisti sacensību arēnās dosies katru dienu.

No latviešiem lielākie panākumi tiek gaidīti no skeletonistiem Martina un Tomasa Dukuriem, kuri šosezon otro gadu pēc kārtas izcīnīja dubultuzvaru Pasaules kausā, kā arī bobsleja pilota Oskara Melbārža. Dukuri trasē dosies 14. un 15.februārī, bet Melbārdis četriniekos startēs 22. un 23.februārī.

Latvijas komandā pieredzējušākais olimpietis būs kamaniņu braucējs Rubenis, kurš startēs jau piektajās spēlēs, bet vecākais - 41 gadu vecais hokejists Sandis Ozoliņš.

Komandas vidējais vecums ir samazinājies līdz 26,8 gadiem, kas ir nedaudz mazāk kā Vankūverā - 27 gadi. "Visjaunākā" komanda bija 1992.gada Albervillas spēlēs, kad sportistu vidējais vecums sasniedza 25 gadus.

Komandas jaunākā atlēte būs kalnu slēpotāja Agnese Āboltiņa, kura atklāšanas dienā 7.februārī svinēs savu astoņpadsmito dzimšanas dienu. Interesantii, ka pirms četriem gadiem Vankūverā pilngadību Spēļu laikā svinēja cits kalnu slēpotājs Kristaps Zvejnieks.

Tāpat šajā Olimpiādē jau ceturto reizi startēs arī Latvijas hokeja izlase, kas pirmo spēli aizvadīs 12.februārī, kad plkst.19 tiksies ar Šveici, bet pēc tam apakšgrupā tiksies arī ar Čehiju un Zviedriju.

Olimpiskajās spēles Sočos startēs 2500 sportisti no 88 pasaules valstīm, kas ir par sešām vairāk nekā pirms četriem gadiem. Olimpiskās debijas Olimpiādē Sočos piedzīvos Dominika, Malta, Paragvaja, Austrumtimora, Togo, Tonga un Zimbabve.Kumite, sporta klubs Spīķeru 5, Rīga, LV-1050
Lucenko Jekaterina Lucenko JekaterinaAerobika, Aerobika ūdenī
FTA
Reģistrēties