24.07.2015. 11:00
Pasaules Anti-dopinga aģentūras (WADA) ģenerāldirektors Deivids Haumens intervijā BBC norādīja, ka dopinta lietošana varētu tikt iekļauta kriminālpārkāpumu sarakstā tuvāko piecu gadu laikā, kā arī atklāja, ka profesionālajā sportā aizliegtās vielas izmanto vairāk nekā 10% sportistu.

"WADA ir noteikusi aptuvenās aplēses par dopinga lietošanu pasaulē, izmantojot pēdējo gadu pētījumus," sacīja Deivids Haumens. "Rādītāji ir daudz augstāki, nekā mēs būtu vēlējušies, proti, vairāk nekā 10% profesionālo sportistu. Tas ir iemesls satraukumam, jo pieķerto sportistu skaits ir daudz mazāks. Tas neattiecas uz visiem sporta veidiem, bet gan uz dažiem."

"Visvairāk mūs satrauc jaunie sportisti, kuri vēl nav ielauzušies elitē, taču cenšas to paveikt un šajā posmā pieņem dopinga lietošanu, jo tas saīsina ceļu uz lielo sportu," turpināja Haumens. "Jaunie sportisti ne tikai daudz pieņemamāk izturas pret aizliegtajām vieglām, bet arī ir daudz vieglāk iedrošināmi. To dara treneri, menedžeri, pat vecāki, jo tas ir veids, kā nopelnīt lielu naudu."

Haumens pauda arī savu satraukumu par to, ka arī šīs sezonas "Tour de France" riteņbraukšanas sacensībās varētu būt sportisti, kas lieto aizliegtās vielas. Vispopulārākais aizdomu mērķis šajās dienās ir tūres neapšaubītais līderis Kristofers Frūms, kurš rāda lielisku un, dažuprāt, godīgā ceļā nesasniedzamu sniegumu. Tiesa, Haumens norādīja, ka profesionālajā riteņbraukšanā "netīro" sportistu skaits ir krasi krities kopš Lensa Ārmstronga uzvaru gadiem gadsimta sākumā.

Uz jautājumu, vai Haumenam ir neoficiāla informācija par kāda pasaules elites sportista pārkāpumumiem, WADA priekšnieks atbildēja šādi: "Ne tādos apmēros un pārliecībā kā mums iepriekš bija par Ārmstrongu, taču varu apstiprināt, ka mums ir informācija par vairākiem sportistiem, kura šobrīd tiek pārbaudīta."

Haumens WADA ģenerāldirektora amatā pavadījis 11 gadus un 2016. gadā viņa pilnvaru termiņš izbeigsies. Lai arī Haumens novērtē šajā laikā paveikto, tomēr arī atzīst, ka labākus rezultātus sasniegt traucējis resursu trūkums: "Kad es sāku strādāt WADA, Veins Rūnijs Mančestras "United" saņēma četrus miljonus dolāru sezonā. Tagad viņš saņem ap 30 miljoniem. Mēs tobrīd saņēmām 20 miljonus, bet tagad 30. Sporta pasaule saka, ka mūsu resursi ir jāpalielina, taču tas netiek darīts pareizajās proporcijās. Nedomāju, ka tas ir labākais veids, kā cīnīties ar problēmu."

Izmantotie resursi:BBC Sport - More than one in 10 athletes could...Solomins Aleksandrs Akadēmiskā airēšana, Kanoe airēšana, Smaiļošana
FTA
Reģistrēties