07.09.2014. 12:00
Šovakar plkst. 23:30 notiks "US Open" sieviešu vienspēļu turnīra fināls, kurā sacensību galvenā favorīte Serēna Viljamsa centīsies izcīnīt sesto trofeju Ņujorkā un kopumā 18. reizi uzvarēt "Grand Slam" sacensībās. Viņas pretiniece būs Karolīna Vozņacki, kurai mēģinājums beidzot iegūt pirmo "Grand Slam" titulu.

Viljamsai šodien 22. "Grand Slam" fināls, bilance: 17-4. Tikmēr Vozņacki tikai otrais, savu pirmo viņa 2009. gadā Ņujorkā zaudēja Kimai Klijstersai. Serēna "US Open" finālā spēlēs astoto reizi (5-2). Viņa par čempioni kļuva 1999., 2002., 2008. un pēdējos divos gados. Zaudējumi 2001. gadā māsai Venusai un 2011. gadā Samantai Stousurai.

Viljamsa šodien var kļūt par tikai otro tenisisti, kura Atklātās ēras laikā "US Open" uzvarējusi trīs reizes pēc kārtas. Krisai Evertai pagājušā gada 70. gados bija četri tituli pēc kārtas. Pēdējā tenisiste ar trim "Grand Slam" tituliem pēc kārtas jebkurā no četriem lielajiem turnīriem ir Žustīne Enāna ("French Open" 2005-07).

Vozņacki ne reizi nav uzveikusi ranga pirmo numuru (0-4). Viens zaudējums pret Dinaru Safinu, bet trīs neveiksmes piedzīvotas pret šodienas pretinieci. Vozņacki spēlē 31. "Grand Slam" turnīrā. Visilgākā gaidīšana bijusi Marionai Bartoli, kura pirmo titulu izcīnīja 47. turnīrā (pērn Vimbldonā).

Serēna šogad vēl nav zaudējusi nevienu finālā (5-0), arī Vozņacki perfekta bilance finālos, tiesa, 2014. gadā spēlēts tikai viens.

R. Viljamsas pretiniece Rezultāts R. Vozņacki pretiniece Rezultāts
1. Teilore Taunsenda 6:3 6:1 1. Magdalēna Ribarikova 6:1 3:6 2:0 izst.
2. Vanja Kinga 6:1 6:0 2. Aļaksandra Sasnoviča 6:3 6:4
3. Varvara Lepčenko 6:3 6:3 3. Andrea Petkoviča 6:3 6:2
4. Kaja Kanepi 6:3 6:3 4. Marija Šarapova 6:4 2:6 6:2
¼ Flāvija Penneta 6:3 6:2 ¼ Sāra Erani 6:0 6:1
½ Jekaterina Makarova 6:1 6:3 ½ Šuaja Punga 7:6(1) 4:3 izst.

Viljamsai savstarpējos mačos ar Vozņacki ir nospiedošs 8-1 pārsvars. Amerikāniete Karolīnai vienīgo zaudējumu piedzīvoja 2012. gadā Maiami ceturtdaļfinālā ar rezultātu 4:6, 4:6. Tas lielā mērā bija iespējams, pateicoties Viljamsas 38 nepiespiestajām kļūdām. Pusē no zaudētājiem astoņiem mačiem Vozņacki izdevies uzvarēt vienā setā un ik reizi tas bija 1. sets. Tādā veidā Vozņacki ranga līderei zaudēja arī abas šovasar notikušās spēles, kas augustā bija Monreālā un Sinsinati. Kanādā Viljamsa uzvarēja ar 4:7, 7:5, 7:5, esot iedzinējos ar setu un 2:4, bet nedēļu vēlāk Sinsinati Serēna bija pārāka ar rezultātu 2:6, 6:2, 6:4.

Abu šodienas finālistu savstarpējās cīņās, ja ne gandrīz viss, tad ļoti daudz gan ir atkarīgs no tā, ko dara Viljamsa. Viņai ir labākā serve dāmu tenisā un ļoti fiziski spēcīgs uzbrukums. Abas lietas ir nepieciešamas, lai uzvarētu allaž ar iespaidīgu aizsardzību zināmo Vozņacki. Kāpēc Karolīna pagājušajā mēnesī bija tuvu otrajai uzvarai pret Viljamsu? Pirmajā mačā, kurā viņa nenosargāja seta un breika pārsvaru, Viljamsai bija nelāgs sākums – pusotrā setā 30 nepiespiestās kļūdas. Pasaules pirmā rakete paspēja saņemties, kamēr nebija pārāks vēls.

Jāizceļ ir ne tikai Viljamsas kļūdas, bet arī uzlabojumi Vozņacki spēlē. Par viņas aizsardzību komentāri nav nepieciešami, šogad ir patīkamas vēsmas uzbrukuma ziņā. Karolīna ir pielikusi gan servē, gan arī "forehand" sitienā, bez tam darbojas agresīvāk nekā viņu bija agrāk pierasts redzēt. Ir vēl viena nianse, kuru nedrīkst ignorēt, runājot par Viljamsas un Vozņacki darba attiecībām. Abas pēdējā laikā kļuvušas par lielām draudzenēm. Viljamsai parasti ir grūti spēlēt pret tām sāncensēm, kuras viņai ir tuvas.

Ja Karolīnai pašreiz ir ne tikai sezonas, bet arī dažu pēdējo gadu labākā forma, tad Viljamsa pēc neveiksmīgās sezonas pirmās daļas ir vareni saņēmusies, uzvarot 18 no pēdējiem 19 mačiem. Viņa kopš zaudējuma Alizē Kornē Vimbldonas 3. kārtā cietusi tikai vienu neveiksmi, Monreālas pusfinālā lielā mērā noguruma dēļ trīs setos zaudējot māsai Venusai. Viņai tas bija astotais mačs pusotras nedēļas laikā. Serēna pēdējo četru turnīru laikā zaudējusi tikai četrus setus – Venusai, Anai Ivanovičai un diveiz Vozņacki. Pēdējo divu nedēļu laikā Ņujorkā viņa bijusi iespaidīga – sešas uzvaras divos setos un nevienā no setiem nav zaudēts vairāk par trim geimiem.

Ko pirms fināla saka statistika? Jau minēju Serēnas viņas servi. Tā patiešām ir bijusi iespaidīga – 28 eisi, 80% uzvarēto izspēļu ar pirmo servi, 38% gadījumu pretinieces viņas servi nav spējušas atsist laukumā. Serēnas sakarā nav jārunā tikai par servi – viņa uzvarējusi arī 59% geimus uzņemšanā, pretinieces sešos mačos kopumā breikojot 29 reizes. Pieckārtējai čempionei ir sabalansēts uzbrukums, teju vienlīdz bīstami uzbrūkot gan ar "forehand", gan "backhand" sitieniem.

Viljamsa noteikti lūkos apdraudēt Vozņacki otro servi, kas turnīrā nav bijusi stabila – Vozņacki 20 dubultkļūdas un uzvarēti tikai 48% otrās serves punktu. Dānijas labākajai tenisistei svarīgi nodrošināt augstu pirmās serves procentu, pretējā gadījumā ar vāju otro servi pret Viljamsas agresīvo spēli var būt lielas problēmas. Vozņacki ir daudzveidīga un stabila spēle uzņemšanā, taču šodien tas var nebūt ļoti aktuāli, apzinoties, kāda līmeņa serve stāsties pretī.

6:34 Laiks kortā 10:02

Dāmu fināls notiks plkst. 23:30, bet četras stundas agrāk sāksies vīriešu dubultspēļu sacensību pēdējais mačs, kurā 100. titulu kopā lūkos izcīnīt brāļi Braieni. Viņiem pretī stāsies spāņu pāris Marsels Granoljerss un Marks Lopess. Abas spēles varēs redzēt Eurosport tiešraidē.

Izmantotie resursi:Official Site of the 2014 US Open Tennis...IBM - United States

Jēkabpils Lūši, sporta klubs Zīlāni, "Dārzupītes" 4, Kūku p., Krustpils n., LV-5222
Solncevs Valērijs Solncevs ValērijsGrieķu-romiešu cīņa, Brīvā cīņa, Pludmales cīņa