01.10.2016. 19:23
Latvijas volejbola izlase 2017.gada Eiropas čempionāta kvalifikācijas turnīra izšķirošās, trešās, kārtas pirmajā spēlē Jelgavā ar rezultātu 2-3 (17:25, 25:16, 19:25, 25:22, 12:15) piekāpās Igaunijai.

Līdz ar to Latvijas izlase tikusi pie viena punkta, bet igauņi nopelnījuši divus punktus.

Divu spēļu summā uzvarētājs tiks skaitīts pēc kopvērtējuma punktiem - uzvaras mačos ar 3-0 vai 3-1 dod trīs punktus, panākums ar 3-2 komandai dod divus punktus, zaudējums ar 2-3 ļauj saņemt vienu punktu, bet zaudējums ar 0-3 vai 1-3 liek palikt bez punktiem. Ja pēc divām spēlēm abām komandām būs vienāds punktu skaits, tiks spēlēts tā dēvētais zelta sets.

Saistītie raksti

Spēles rezultātu atklāja viesi, taču Latvijas izlase nākamajā izspēlē panāca neizšķirtu. Seta sākumā igauņi ātri iekrāja četru punktu pārsvaru, panākot jau 8:4. Pēc tehniskā pārtraukuma mājinieki divus punktus atguva, taču pretinieki ātri atjaunoja iekrāto pārsvaru (10:6).

Turpinājumā viesu pārsvars turējās 3-4 punktu robežās, bet mājiniekiem pēc divām sekmīgām Hermana Egleskalna servēm pietuvojās līdz mīnus vienam punktam (12:13), kas Igaunijas izlasei lika ņemt pusminūtes pārtraukumu. Pēc pusminūtes pārtraukuma ziemeļu kaimiņi ātri atjaunoja četru punktu atstatumu (16:12), bet vēlāk jau panāca plus sešus punktus (20:14). Laukuma saimnieki tā arī neatspēlējās un pirmo setu zaudēja ar rezultātu 17:25.

Daudz labāk Latvijas volejbolisti iesāka otro setu, ātri iekrājot trīs punktu pārsvaru (5:2). Turpinājumā mājinieki atradās vadībā ar 1-2 punktiem, bet vēlāk jau iekrāja četru punktu handikapu (12:8). Turpinot veiksmīgo spēli aizsardzībā, izdevās pārsvaru palielināt līdz pieciem punktiem (14:9). Lai gan igauņi divus punktus atguva, tomēr mājiniekiem izdevās atjaunot piecu punktu starpību uz rezultāta tablo (16:11).

Vēlāk jau pēc Denisa Petrova veiksmīga bloka Latvijas izlases pārsvars sasniedza sešus punktus (17:11). Lielais deficīts pretiniekiem lika paņemt pusminūtes pārtraukumu, taču arī tas nelīdzēja, jo atkal tika zaudēts punkts. Līdz seta galotnei mājinieki noturēja iekrāto pārsvaru un otro setu uzvarēja ar rezultātu 25:16.

Trešais sets mājiniekiem iesākās ar aukstu dušu, ātri nonākot iedzinējos ar 1:6. Pretinieki ātri vien iekrāja septiņu punktu pārsvaru (11:4). Nedaudz vēlāk igauņi panāca arī pārliecinošu astoņu punktu pārsvaru (14:6), bet seta beigu daļā iekrāja plus desmit punktus (18:8).

Pēc tam mājinieki guva četrus bezatbildes punktus, deficītu samazinot līdz sešiem punktiem (12:18). Tiesa, pēc tam lielāka pakaļdzīšanās nesekoja un trešajā setā tika piedzīvots zaudējums ar rezultātu 19:25.

Ceturtais sets iesākās līdzvērtīgā cīņā, bet vēlāk igauņi panāca divu punktu pārsvaru (8:6). Sīvā cīņa turpinājās, bet ziemeļu kaimiņi vairākas reizes panāca vadību ar plus trīs punktiem. Tiesa, pēc vairākām pretinieku kļūdām mājinieki panāca izlīdzinājumu 17:17.

Spraigā cīņā seta nogalē laukuma saimnieki panāca jau 22:20. Ceturto setu Latvijas volejbolisti turpināja aukstasinīgi, neļaujot pretiniekiem sadeldēt iekrāto pārsvaru. Setā Latvijas izlase svinēja uzvaru ar rezultātu 25:22, panākot izšķirošo, piekto, setu.

Piektā seta sākumā komandas apmainījās ar punktiem, te vienai, te otrai atrodoties vadībā. Pirmie, kuri iekrāja vismaz divu punktu pārsvaru, bija viesi, kuri panāca 8:6. Nedaudz vēlāk igauņi ieguva jau plus trīs punktu pārsvaru (10:7), taču Egleskalns un veiksmīgā spēle blokā ļāva panākt 9:10.

Tiesa, Igaunijas izlases līderis Roberts Tehts atjaunoja divu punktu pārsvaru, bet Egleskalns nākamajā izspēlē panāca 10:11. Uz to Tehts atbildēja vēl ar diviem punktiem, panākot jau 13:10 Igaunijas izlases labā. Pēc tam savu pirmo mačbumbu igauņi neizmantoja, bet nākamajā izspēlē mājinieki pieļāva kļūdu, kas pretiniekiem ļāva svinēt setā uzvaru ar rezultātu 15:12.

Atbildes spēle svētdien, 9.oktobrī, risināsies vairāk nekā 5000 skatītāju ietilpīgajā «Tondiraba» arēnā Tallinā.

Latvijas volejbola izlasei jau Jelgavā ir dramatiska pieredze ar «zelta setu». 2013.gada jūnijā Latvijas izlase sacentās Eiropas čempionāta kvalifikācijas izšķirošajā kārtā ar Turciju. Toreiz pirmajā mačā viesos tika zaudēts ar 0-3, bet atbildes spēlē Jelgavā gūts panākums ar 3-2, kas pēc tā brīža noteikumiem ļāva spēlēt «zelta setu», kurā Latvija cieta neveiksmi ar 10:15.

No 2013.gada kvalifikācijas spēlēm šajā Latvijas izlases sasaukumā ir Hermans Egleskalns, Deniss Petrovs, Artis Caics, Aivars Petruševics un Ingars Ivanovs.

LETA jau ziņoja, ka kvalifikācijas otrajā kārtā Latvija iepriekšējās divās nedēļās divos sabraukumos tika pie piecām uzvarām sešos mačos, grupas kopvērtējumā vien sliktākas setu attiecības dēļ piekāpjoties Slovākijai, bet aiz sevis pārliecinoši atstājot Izraēlu un Horvātiju.

Tikmēr Igaunija pagājušajā nedēļas nogalē otrā sabraukuma ievadā pamanījās zaudēt Maķedonijai un Rumānijai, taču viņiem labvēlīgi svētdien beidzās šo abu komandu savstarpējā cīņa, kurā uzvaru guva maķedonieši, atstājot Igaunijai cerības uz otro vietu grupā. Paši Latvijas ziemeļu kaimiņi pēc tam trijos setos sagādāja pirmo zaudējumu kvalifikācijā Čehijai un kvalificējās nākamajai kārtai.

Igaunijas volejbola izlase ilgu laiku bija kopā jau šajā vasarā un jūlija sākumā pirmoreiz vēsturē triumfēja Eiropas Volejbola konfederācijas (CEV) Eiropas līgas turnīrā, finālā pieveicot tieši vēlāko Eiropas čempionāta kvalifikācijas pretinieci Maķedoniju.

Latvijas izlase vienīgo reizi Eiropas čempionāta finālturnīrā spēlēja 1995.gadā, kad Grieķijā ieņēma 11.vietu.

Tikmēr Igaunija, ko kopš 2014.gada trenē rumāņu speciālists George Krecu, Eiropas čempionāta finālturnīrā spēlējusi 2009., 2011. un 2015.gadā, visas reizes paliekot otrajā desmitā.

Sagatavošanās posmā Latvijas izlase aizvadīja deviņas pārbaudes spēles, kuru laikā tikai vienreiz ciests zaudējums pret Baltkrieviju, bet vienreiz pret Grieķiju spēlēts neizšķirti. Izlases galvenais treneris Raimonds Vilde kā pēdējo no kandidātu vidus svītroja Aleksandru Kudrjašovu.

Latvijas izlases treneru kolektīvu papildinājis un par Vildes palīgu kļuvis pieredzējušais Boriss Kolčins, kuram ir liela darba pieredze, tostarp arī Krievijas izlasē. Kolčins vairākus gadus bija Krievijas izlases galvenā trenera Genadija Šipuļina palīgs, kā arī trenēja Belgorodas un Maskavas «Dinamo» klubus. Viņš piecus gadus bija Novijurengojas «Fakel» galvenais treneris, divas reizes izcīnot Eiropas Volejbola konfederācijas (CEV) kausu.

Paralēli Eiropas čempionāta kvalifikācijas turnīrā sacentās arī Latvijas dāmu izlase, kas zaudēja visās sešās spēlēs un palika savā grupā pēdējā.