29.06.2015. 10:00
Pēc trīsarpus stundām startēs sezonas trešais tenisa "Grand Slam" turnīrs. Vimbldonas pirmajā dienā spēlēs gan pagājušā gada čempions Novaks Džokovičs, gan 2002. gada uzvarētājs Leitons Hjuits, kuram šodien var būt karjeras pēdējā uzstāšanās Vimbldonas kortos.

Viena no Vimbldonas tradīcijām ir čempionam pirmo maču aizvadīt turnīra pirmajā dienā, spēlējot pirmajā mačā galvenajā arēnā. Šogad šis gods Džokovičam, kurš plkst. 15:00 sacentīsies ar Vācijas pirmo numuru Filipu Kolšraiberu. Viņš noteikti Džokovičam var noorganizēt grūtu maču jau turnīra ievadā. Vācietis Džokoviču vienreiz ir uzveicis "Grand Slam" turnīrā, to izdarot 2009. gadā "French Open" (6:4, 6:4, 6:4).

Tā gan viņam ir vienīgā uzvara (1-6) pret ranga līderi. Tiesa, vairākas citas spēles bijušas sīvas – Kolšraibers Nolem vienu setu atņēmis trijos no sešiem zaudētajiem mačiem. Par to, cik vācietis var būt bīstams uz zālāja seguma, varēja pavisam nesen pārliecināties Hallē, kur Filips bija divu punktu attālumā no uzvaras pār Federeru. Kolšraibers 3. seta taibreikā nemācēja uzvarēt, esot vadībā ar 5:3.

2002. gada čempions Hjuits šovasar atvadās no Vimbldonas. Izloze viņam būtībā ir ideāla. Proti, pirmais mačs uzvarams, bet pēc tam, visticamāk, centrālajā kortā glamūrs mačs pret Džokoviču. Vispirms Hjuitam gan jātiek galā ar Nieminenu. Šajā sāncensībā it kā jautājumiem nevajadzētu būt. Hjuits uzvarējis visus piecus mačus pret somu tenisistu un uz zālāja noteikti var būt pārliecināts par perfektās sērijas turpinājumu.

Viss būtu ļoti vienkārši, ja vien Hjuits šogad mācētu uzvarēt. Leitonam 2015. gadā ir gaužām bēdīga 1-6 bilance. Vienīgā uzvara tika gūta janvārī Melburnā pret 187. numuru Ze Žanu. Hjuits pēc tam nākamajā mačā no 2-0 pamanījās zaudēt Bendžaminam Bekeram. Savukārt Hjuita pēdējais mačs bija vēl skumjāks. Viņš šomēnes Londonas turnīrā ar 7:6(5), 5:7, 2:6 kapitulēja Kevinam Andersonam. Hjuits toreiz servēja par uzvaru mača, ieguva mačbumbu un tās izspēlē iesita tīklā ar "forehand". Loģika saka, ka Jarko ir ņemams, taču, ļoti iespējams, ka Austrālijas leģenda tieši šodien atvadīsies no Vimbldonas.

Vai Šveices sportiste spēs attaisnot favorītes nastu spēlē pret Vimbldonā iepriekš veiksmīgi spēlējušo bulgārieti? Benčiča aizvakar Īstbornā izcīnīja karjeras pirmo WTA titulu, nospēlējot lielisku maču pret Agņešku Radvaņsku. Šveices tīnei tas bija otrais fināls šovasar, pirmo viņa Hertogenbošā zaudēja Kamilai Džordži. Vēl lielāka pārliecība pēc titula izcīnīšanas un emocionālais pacēlums vai tieši pretēji – gan fiziskais, gan morālais nogurums? Kuri no šiem faktoriem noteiks Benčičas likteni šajā mačā? Un būtu nekorekti apgalvot, ka viss būs atkarīgs no Benčičas. Nedrīkst aizmirst, ka zālājs ir Pironkovas mīļākais segums. Pironkovai Vimbldonā ir lieliska vēsture, iekrājot 14-9 bilanci. Viņa 2010. gadā šeit tika līdz pusfinālam, bet gadu vēlāk sasniedza ceturtdaļfinālu. Abos turnīros tika izslēgta pieckārtējā čempione Venusa Viljamsa.

● Slouna Stīvensa – Barbora Stricova (1.56-2.43). Amerikāniete savu labāko tenisu allaž pietaupa "Grand Slam" turnīriem. Čehietei jāaizstāv ceturtdaļfināla punkti.

● Dominika Cibulkova – Daniela Hantuhova (1.76-2.07). Slovākijas derbijs. Hantuhova uzvarējusi visas četras savstarpējās spēles, bet šoreiz neliela favorīte ir Cibulkova. Viņai gan tikai otrais turnīrs pēc pēdas operācijas. Trīs no četrām tikšanās reizēm beigušās trīs setos.

● Hezere Vatsone – Karolīna Garsija (1.78-2.05). Vai mājinieku lielākās cerības aizsardzība iedzīs izmisumā talantīgās Garsijas uzbrukumu, piespiežot kļūdīties pārāk daudz?

● Marinko Matoševičs – Liams Broudijs (1.48-2.70). Austrālijas tenisists zaudējis 11(!) mačus pēc kārtas. Britu "wild card" ieguvējam seši zaudējumi pēc kārtas. Šodien abi zaudēt nevarēs, jo vienām tomēr būs jāuzvar.

● Grigors Dimitrovs – Federiko Delbonis (1.01-16.40). Klasisks piemērs māla speciālistam aizbraukt uz cita seguma "Grand Slam" paņemt čeku par piedalīšanos jeb zaudējumu 1. kārtā? Delbonis vakar(!) spēlēja māla "Challenger" finālā Milānā, 24 stundas vēlāk viņam jābūt uz strīpas zālāja seguma mačā bez nopietnas gatavošanās cīņai pret pagājušā gada pusfinālistu. Delbonis karjeras laikā nospēlējis 4 mačus uz zālāja, neuzvarot nevienā setā! Viensviens.lv kopējo geimu līnija ir 27.5. Dienas jautājums: virs vai zem?

● Leonardo Maijers – Tanasi Kokinakis (1.48-2.70). Vai šis mačs tiks pabeigts? Austrālijas jaunais talants pirms nozīmīgā turnīra iedzīvojās ļoti nejaukā vēdera vīrusā, vairāk laika pavadot gultā nekā treniņu laukumā. Cik setus Kokinakis šodien izturēs?

● Markoss Bagdatis – Donalds Jangs (1.46-2.75). Šīs spēles sakarā līdzīgs jautājums. Kiprietis pagājušajā nedēļā lieliski spēlēja Notingemā, piecos mačos netika nobreikots, bet pusfinālā kājas savainojuma dēļ izstājās pēc trim geimiem. Vai 2006. gada pusfinālists būs atguvies šodienas mačam pret 2007. gada junioru čempionu?

Mači plkst. 13:30 sāksies visus kortos, izņemot abus galvenos. Tur pirmās cīņas tradicionāli plkst. 15:00 pēc Latvijas laika. Pirmās dienas spēļu programma atrodama šeit.

Vimbldona ir vienīgais no četriem "Grand Slam" turnīriem, kuru nerāda Eurosport. Lielbritānijā raidtiesības pieder BBC, turnīru rādīs arī ASV sporta mediju milzis ESPN. Plānots, ka tiešraides internetā būs pieejamas no visiem spēļu kortiem. Britu salās dzīvojošie un tie, kuri prot tikt pie Lielbritānijas IP, straumēšanas pakalpojumu bez maksas var izmantot BBC mājaslapā.