15.06.2016. 21:23
Latvijas handbola izlase trešdien Valmierā izšķirošajā spēlē par iekļūšanu pasaules čempionātā ar 28:26 (16:14) uzvarēja Baltkrieviju, taču neieguva ceļazīmi uz planētas meistarsacīkstēm. Rezultāts divu spēļu summā tādējādi bija neizšķirts 52:52, taču finālturnīru sasniedza Baltkrievija, kas iemeta vairāk vārtus izbraukuma mačā.

Latvijas izlases labā lielisku maču aizvadīja Dainis Krištopāns, kurš iemeta 14 vārtus.

Pasaules čempionāta kvalifikācijas «play-off» kārtas atbildes spēle iesākās mierīgā gultnē, jo Baltkrievijas izlase, kas pagājušajā nedēļā notikušajā pirmajā spēlē uzvarēja ar divu vārtu pārsvaru, centās spēlēt pacietīgi un pasīvi. Mača rezultāts tika atklāts vien trešās minūtes beigās, kad to paveica baltkrievu līderis Sjarhejs Rutenka, taču par favorīti uzskatītajai Baltkrievijai atrauties neizdevās. Pirms tam laba iespēja atklāt rezultātu bija tieši mājiniekiem, bet Jānis Pavlovičs neiemeta septiņu metru soda metienu.

Saistītie raksti

Spēle ritēja punkts punktā, bet 15.minūtē pēc Krištopāna vārtiem Latvija pirmo reizi šajā mačā izvirzījās vadībā (6:5), turklāt pēc brīža Pavlovičs guva vēl vienus vārtus. Baltkrievija gan guva trīs vārtus pēc kārtas, no jauna pārņemot vadību, taču cīņa turpinājās punkts punktā.

Puslaika beigās Latvijai izdevās iekrāt nelielu pārsvaru un arī nepieciešamo trīs vārtu handikapu. Baltkrievijas valstsvienība šajā spēlē vairs neizmantoja tik aktīvu un pat individuālu aizsardzību pret Krištopānu, un tieši šis handbolists 27.minūtē panāca 15:12. Lai gan pretinieki samazināja rezultātu starpību līdz minimumam, tieši Krištopāns pielika punktu puslaikam - 16:14.

Otro puslaiku Latvijas vārtos iesāka Artūrs Kuģis, kurš nomainīja Helmutu Tihanovu, bet otrās mača daļas sākumā Ģirts Lilienfelds panāca 17:14 par labu Latvijai, kamēr Baltkrievijai nekas daudz neizdevās, turklāt mājinieki sekmīgi cīnījās aizsardzībā. Sekmīgā spēle Lilienfeldam 39.minūtē Latvijai jau ļāva panākt 19:15. Tiesa, pretinieki tālāk latviešu nepalaida, neļaujot sāncenšiem palielināt savu pārsvaru, bet arī Latvija baltkrieviem diez ko neļāva pietuvoties, jo 44.minūtē joprojām mājiniekiem bija četru vārtu pārsvars (21:17). Tobrīd spēli trīs noraidījumu dēļ priekšlaicīgi beidza Uldis Lībergs.

Dueļa 47.minūtē Rutenka samazināja rezultāta starpību līdz diviem vārtiem (20:22), bet lieliski turpināja spēlēt Krištopāns, kurš uzbrukumā vilka Latvijas izlasi uz priekšu, jau nākamajā minūtē atkal panākot tik ļoti nepieciešamo trīs vārtu handikapu. Abas valstsvienības turpināja spēlēt ļoti sīvi un spraigi, bet 52.minūtē Raimonds Trifanovs panāca jau 25:21. Latvijas handbolistiem kādu laiku izdevās noturēt četru vārtu pārsvaru, turklāt emocijas Vidzemes olimpiskajā centrā bija uz augsta viļņa.

Mazāk nekā četras minūtes līdz spēles beigām Baltkrievija panāca 25:27, taču neilgi pēc tam jau ar savu 14.precīzo metienu atbildēja Krištopāns, kurš pēc tam guva vēl vienus vārtus. Turpinājumā rezultāts nemainījās ilgu laiku, turklāt priekšpēdējā minūtē Rutenkas metienu teicami atvairīja Kuģis. Sākoties noslēdzošajai minūtei, mājinieki bija vadībā ar 28:25, turklāt viņiem bija uzbrukums. Tas bija nesekmīgs, jo Baltkrievija pārtvēra bumbu un 26 sekundes pirms beigām Lilienfelds pārkāpa noteikumus, novēršot pretinieku pūliņus iekarot vārtus. Līdz ar to baltkrievu līderis Rutenka izpildīja septiņu metru soda metienu, ko viņš arī realizēja, panākot 26:28, kas jau derēja Baltkrievijai. Pēc šāda pavērsiena Latvija tā arī neatkopās un vēl vienus vārtus nespēja gūt.

Svētdien pirmajā mačā Minskā Uģa Vikštrema trenētā komanda piedzīvoja cienīgu zaudējumu ar divu vārtu deficītu 24:26. Baltkrievi uzvaru nodrošināja vien spēles pēdējās divās minūtēs, kad iemeta divus vārtus.

Pirmajā mačā teicamu sniegumu nodemonstrēja Latvijas izlases līderis Dainis Krištopāns, kurš, neskatoties uz individuālu segšanu, guva deviņus vārtus. Krištopāns aizvadīto sezonu pavadīja Baltkrievijas spēcīgākajā komandā Brestas «Meškov». Vēl piecus vārtus iemeta Ingars Dude, bet pa trim reizēm izcēlās Ģirts Lilienfelds un valstsvienības debitants Rihards Leja.

Latvijas izlase no pagājušās nedēļas sākuma 20 spēlētāju sastāvā trenējās Valmierā, kur pagājušajā nedēļā aizvadīja pārbaudes spēles ar Norvēģijas otro valstsvienību, cīnoties neizšķirti 27:27 un piedzīvojot zaudējumu ar 21:34. Zīmīgi, ka paralēli ar šiem mačiem pārbaudes spēles ar Norvēģijas pirmo izlasi aizvadīja Baltkrievija, kas cieta divus zaudējumus ar 33:36 un 26:33.

Vēl tikai janvārī Baltkrievijas izlase guva desmito vietu Eiropas čempionātā.

Pasaules čempionāta kvalifikācijas grupu turnīrā Latvijas handbolisti ieņēma pirmo vietu, sešās spēlēs izcīnot piecus panākumus un vienreiz cīnoties neizšķirti.

Latvija līdz šim nav startējusi ne Eiropas, ne pasaules čempionātu finālturnīros. Tiesa, Latvijas izlase reizi jau spēlējusi pasaules čempionāta kvalifikācijas «play-off» kārtā, kad 2004.gadā divu spēļu summā ar 47:70 (23:36, 24:34) kapitulēja cīņā ar nākamo pasaules čempioni Spāniju. Vēl reizi Latvijas handbolisti startējuši Eiropas čempionāta kvalifikācijas «play-off» - 2007.gadā divu spēļu summā ar 56:64 (30:31, 26:33) tika atzīts Čehijas pārākums. Pēc 2008.gada Eiropas čempionāta tika mainīta kvalificēšanās sistēma, un «play-off» vairs nenotiek.

Baltkrievijas izlase pa trim reizēm startējusi Eiropas un pasaules čempionātos, labākos rezultātus sasniedzot 1994. un 1995.gadā, kad bija attiecīgi astotā Eiropā un devītā pasaulē.

Pērn pasaules čempionātā Baltkrievija nekvalificējās izslēgšanas turnīram, finišējot 18.vietā 24 komandu konkurencē. Savukārt šogad Eiropas čempionātā tā guva desmito vietu.

Latvijas izlases sastāvs pasaules čempionāta kvalifikācijas «play-off» kārtas spēlēm pret Baltkrieviju

Vārtsargi: Artūrs Kuģis («SV Beckdorf», Vācija), Helmuts Tihanovs (Rīgas «Celtnieks»), Edgars Kukša («VfL Fredenbeck», Vācija).

Kreisā mala: Rihards Leja («Celtnieks»).

Kreisie ārējie: Artis Kurmēns («Ogre»/«Miandum»), Edgars Vadzītis («Celtnieks»).

Saspēles vadītāji: Raimonds Trifanovs («VT Zweibrucken - Saarpfalz», Vācija), Māris Veršakovs («S.V. Beckdorf», Vācija), Austris Tuminskis (Ludzas « Latgols»).

Labie ārējie: Dainis Krištopāns (Brestas «Meškov», Baltkrievija), Ģirts Lilienfelds («Coburg», Vācija).

Labā mala: Andis Ērmanis («Tenax»), Jānis Pavlovičs («Runar», Norvēģija).

Līnijas spēlētāji: Ingars Dude («Mulhouse Sud Alsace», Francija), Einārs Kiršteins («Herulf», Norvēģija), Egils Politers («Tenax»), Uldis Lībergs («Jūrmalas Sports»).