18.11.2015. 22:49
Latvijas vicečempione basketbolā Ventspils trešdien izcīnīja uzvaru arī jaunizveidotā FIBA Eiropas kausa apakšgrupu turnīra ceturtajā mačā un praktiski garantēja vietu izslēgšanas turnīrā.Aizvadītajā mačā Ventspils...

Aizvadītajā mačā Ventspils izbraukumā ar 81:72 (19:13, 23:21, 23:21, 16:17) pieveica Slovēnijas vienību Domžales Helios Suns, ko vada ventspilniekiem labi zināmais Gašpers Okorns.

Ventspilniekiem ar 16 punktiem izcēlās Māris Gulbis, tomēr 14 no tiem viņš sameta pirmajā puslaikā, ar 12 punktiem atzīmējās Artis Ate, 11 punktus guva Demjers Pitss, bet pa desmit punktiem - Kristaps Janičenoks un Alans Viginss.

Savukārt Helios Suns rindās 16 punktus iemeta Džordže Leličs.

Mačs iesākās mazrezultatīvā spēlē un pirmās ceturtdaļas vidū ventspilnieki bija vadībā ar 7:2. Kaut pusotru minūti pirms ceturtdaļas beigām Ventspils pārsvars bija samazināts līdz 10:9, atlikušajā laikā divus tālmetienus realizēja Ate, bet vienu Gulbis un Latvijas vicečempioni bija priekšā ar 19:13.

Otrās ceturtdaļas pirmajā minūtē Ventspils ieguva arī desmit punktu pārsvaru (23:13), tomēr mājinieki ļoti ātri to atspēlēja un panāca 23:23. Tomēr Ventspils pēc šāda notikumu pavērsiena sāka spēlēt aktīvāk un vadību no rokām neizlaida. Ceturtdaļas astotajā minūtē Ventspils atkal panāca desmit punktu pārsvaru (40:30), tomēr šoreiz vēlreiz nespēja tam pārkāpt un līdz puslaika beigām pretinieki to samazināja līdz 42:34.

Pēc tam, kad piecus punktus pēc kārtas sameta ventspilnieku spēlētājs Kvameins Mičels, viesu pārsvars otrā puslaika ievadā sasniedza 52:40, tomēr uzreiz pēc tam Ventspils basketbolistiem sākās kārtējais klusuma brīdis un nākamos septiņus punktus guva Helios Suns. Ceturtdaļas beigās labu sniegumu demonstrēja ventspilnieku leģionārs Pitss un pirms pēdējām desmit minūtēm viņu pārsvars bija 65:55.

Ceturtās ceturtdaļas vidū Ventspils jau bija priekšā ar 75:60. Kaut turpinājumā Latvijas komandu piemeklēja kārtējais neveiksmju periods un tika rādīts nepārliecinošs sniegums, uzvara tika noturēta un gūts ceturtais panākums četros mačos.

Vēl vienā I apakšgrupas spēlē trešdien latvietis Lauris Blaus izcēlās ar sešiem punktiem un septiņām bumbām zem groziem, bet viņa pārstāvētā Lietuvas komanda Pasvāles Pieno žvaigzdes grūtā cīņā ar 74:71 (18:16, 22:16, 12:20, 22:19) savā laukumā pieveica Zgoželecas PGE Turow no Polijas.

Līdz ar to I apakšgrupas līdere ar četrām uzvarām četros mačos ir Ventspils komanda, pa divām uzvarām četros mačos guvuši Lietuvas un Polijas klubi, bet "Helios Suns" basketbolisti cietuši četrus zaudējumus.

Pēdējās divas pirmā posma FIBA Eiropas kausa spēles Ventspils aizvadīs savā laukumā - 24.novembrī ar Pieno žvaigzdes un vēl septiņas dienas vēlāk - ar PGE Turow.

Jaunajā turnīrā piedalās 56 komandas no visas Eiropas, kas sadalītas divās konferencēs. Katrā konferencē izveidotas septiņas apakšgrupas ar četrām komandām, kas aizvadīs divu apļu turnīru. Pēc tā katru grupu pirmo divu vietu ieguvējas un četras no 14 labākajām trešajām komandām iekļūs turnīra 1/16 finālā.

Sacensību finālčetrinieka turnīrs plānots 2016.gadā no 29.aprīļa līdz 1.maijam.

Kā zināms, turnīra pirmajā aplī vispirms Ventspils, aizvadot sekmīgu ceturto ceturtdaļu, savā laukumā ar rezultātu 67:62 uzvarēja Helios Suns, turpinājumā ar 100:96 rezultatīvā mačā uzvarēja Pieno žvaigzdes, bet pirms nedēļas ar 92:76 izbraukumā pārliecinoši pieveica arī PGE Turow.

Kā zināms, sākumā viens no ventspilnieku pretiniekiem bija Rumānijas klubs Timisoara, taču tas finansiālu apsvērumu dēļ oktobra sākumā atsauca dalību turnīrā, bet rumāņu komandas vietā nāca Helios Suns vienība.

Slovēnijas klubs dibināts tālajā 1949.gadā. Kopš 1992.gada vienība ar mainīgām sekmēm piedalās Slovēnijas čempionāta augstākajā divīzijā un 2007.gadā arī kļuvusi par nacionālo čempioni. Savukārt pagājušajā sezonā tā ierindojās tikai septītajā vietā.

Kā zināms, Okorns Ventspils komandu vadīja 2007./2008.gada sezonā.

Kopš abu komandu pirmā mačā Ventspils aizvadījusi divas spēles FIBA Eiropas kausa izcīņā un vēl trīs Aldaris Latvijas Basketbola līgas (LBL) čempionātā un visos mačos ir izcīnījusi uzvaras. Savukārt Helios Suns aina ir gluži pretēja - Eiropā piedzīvoti vēl divi zaudējumi, bet Slovēnijas čempionātā šajā laikā gūta viena uzvara un ciesta viena neveiksme.

Ventspils šosezon Aldaris Latvijas Basketbola līgā (LBL) aizvadījusi desmit mačus, deviņos no tiem svinot uzvaras. Iepriekšējā mačā sestdien Ventspils ar 102:53 sagrāva Jelgavas komandu.

Jau gandrīz 15 gadus Eiropas basketbola divus spēcīgākos turnīrus organizē Eiropas Basketbola līgu savienība (ULEB), tomēr šovasar šajā hierarhijā radās neskaidrība, jo salīdzinoši negaidīti nopietnas pretenzijas uz konkurentu vājināšanu izvirzījusi Starptautiskās Basketbola federācijas Eiropas nodaļas (FIBA Europe), kas izveidoja FIBA Eiropas kausu un cer nokļūt arī starp ULEB Eirolīgas organizatoriem.

Kā zināms, dalība kontinenta otrajā spēcīgākajā basketbola turnīrā - ULEB Eiropas kausā - pienācās Latvijas čempionvienībai VEF Rīga, tomēr tā jau jūlija sākumā pavēstīja, ka šajā sezonā turnīrā nepiedalīsies. Tāpat rīdzinieku vietu neaizņēma arī Ventspils, līdz ar to pirmoreiz kopš 2002./2003.gada sezonas Latvija nav pārstāvēta Eiropas otrajā spēcīgākajā basketbola turnīrā.

ULEB Eiropas kausā basketbolā (agrāk ULEB kausā) Latvija līdz šim nebija pārstāvēta vien pašā pirmajā sezonā 2002./2003.gadā, bet dažbrīd, ieskaitot arī pagājušajā sezonā, sacensībās piedalījās pat pa divām vienībām.