29.12.2017. 22:39

Kopumā "Ventspils" rindās Virslīgā šogad laukumā izgāja 22 spēlētāji (šai sarakstā nav Artjoma Solomatova, kurš savas 10 minūtes aizvadīja pret vēlāk izslēgto "Babīti"/"Dinamo"), un tas bija mazākais skaits Virslīgā - sekoja "Spartaks" un "Metta"/LU, kuru kreklus šogad uzlaikoja 24 futbolisti. "Ventspilij" sastāva stabilitāte nav nekas jauns - 2014. gads ir pēdējais, kad atradās kāda komanda, kas laukumā laidusi vairāk spēlētājus nekā "Ventspils", tāpat arī 2013. gadā "Ventspils" šai neoficiālajā vērtējumā bija pirmā jeb sastāvu vismazāk mainošā. Varam palūkoties arī citā griezumā - pērn sezonas gaitā "Ventspili" pameta vienīgi Ndue Mujeci, šogad Ģirts Karlsons, Nikola Boranijaševičs un Kaspars Svārups, kas mainīgajā Virslīgā arī nav daudz.

Neskatoties uz sastāva stabilitāti, "Ventspils" līderis spēles laika ziņā Vadims Žuļevs (pilnas 20 spēles 24 kārtās) neapsteidza nevienas citas komandas līderi šai rādītājā. Tamdēļ arī nav jābrīnās, ka uzreiz aiz Žuļeva muguras vēl vesela virkne spēlētāju - pie kodola futbolistiem pieskaitīsim Ņikitu Koļesovu, Vitāliju Rečicki, Alekseju Aleksejevu, Tosinu Aijegunu, Rašīdu Obuobi, Ritvaru Ruginu, Eduardu Tīdenbergu, mazākā mērā Adeleki Akinjemi, Antonu Jemeļinu, Simonu Pauļu, Artjomu Vasjkovu, Abdullāhi Alfu un abus vārtsargus Maksimu Uvarenko un Andreju Pavlovu. Saprotams, ka vairākiem futbolistiem spēles laiku negatīvi ietekmēja savainojumi.

"Ventspils" 20 reizi pēc kārtas kvalificējās Eirokausiem, taču pirmo reizi 20 gadu laikā neiekļuva labāko trijniekā, paliekot ceturtajā pozīcijā. "Ventspils" 2017. gadā izcīnīja par veseliem 16 punktiem mazāk nekā 2016. gadā (35 pret 51), taču pērn 12 punkti tika paņemti pret pastarīti "Daugavpili", un, šādi raugoties, kritums vairs nesanāk tik dramatisks, jo šogad astotā komanda gluži vienkārši noskrēja no ceļa. No otras puses, vidēji spēlē iegūtie 1.46 punkti ir "Ventspils" visu laiku antirekords - līdz šim sliktākais rādītājs bija debijas sezonā (līdz šim gadam vienīgā sezona, kurā ventiņi palika ārpus TOP3) 1997. gadā iegūtie 1.75 punkti vidēji spēlē.

Gūto vārtu skaits Pola Ašvorta komandai gan bija ar liepājniekiem dalīti otrs lielākais aiz "Spartaka". Sezonu rezultatīvi sāka uzbrūkošā malējā pussarga pozīcijā spēlējošais Aijeguns, taču pēc trīs vārtu pret Babīti anulēšanas viņam beigās "tikai" seši vārti, kamēr 10 vārti Adeleki, kurš četrus vārtus sasita pēdējos divos mačos. Šiem abiem nigēriešu futbolistiem tikai 19 gadi un kopā gūta tieši puse (16) no komandas 32 vārtiem... Piebildīte - 19 gadi abiem apritēja vien vasarā, ja vien pases dati nemelo... Četrus vārtus pievienoja Aleksejevs, bet no Latvijas spēlētājiem rezultatīvākais bija Rečickis, kurš guva trīs vārtus, divas reizes no 11 metru soda sitiena atzīmes. Toties sešas rezultatīvas piespēles atdeva Tīdenbergs, piecas Aleksejevs, četras Rugins.

Vārtus Uvarenko sargāja 13 pilnas spēles, Pavlovs 10 pilnas spēles, bet reizi abi vīri sadalīja spēles laiku pa 45 minūtēm. Uvarenko sakrāja piecas sausās spēles, Pavlovs īsākā nogrieznī septiņas (neskaitot sausās 45 minūtes). Pavlovs pirmo reizi vārtos stājās tikai komandas 14. spēlē 24. jūlijā, toties uzreiz lieliski izmantoja savu iespēju - viņš palika nepārspēts pirmajās piecās spēlēs pēc kārtas. Tiesa, trijos mačos, kuros Pavlovu pārspēja, katru reizi tas notika divreiz. Taču tik un tā vieni ielaisti vārti vidēji 157.5 minūtēs ir pārliecinoši labākais rādītājs šī gada Virslīgā, ja neskaitām Robertu Ozolu ("Riga"), kurš neielaida vārtus vienīgajā mačā, kurā sargāja vārtus. No regulāri spēlējušajiem pārējie šai rādītājā atpalika ļoti tālu, tiesa, kā parasti šādās reizēs jāpiebilst, futbolā vārtsargi ļoti būtiski ir atkarīgi no komandas snieguma aizsardzībā...

"Min." - minūtes turnīrā kopā, "Vārti" - ielaisto vārtu skaits, "Vidēji" - vidējais minūšu skaits, kurā ielaisti vieni vārti.

Jau tika minēts, ka "Ventspils" trīs rezultatīvākie futbolisti bija leģionāri. Taču ārzemnieki ne tikai stiprināja uzbrukumu, bet arī citas pozīcijas, un "Ventspils" šogad bija komanda, kas laukumā izmantoja lielāko viesspēlētāju skaitu - vidēji mačā izgāja 6.0 leģionāri (nosacīti: pieci pamatsastāvā un vēl viens uz maiņu, nomainot citu, lai nepārkāptu limitu). Pagājušajā gadā "Ventspils" atbilda vidējam līmenim (4.1), attiecīgi šogad būtisks pieaugums. "Ventspils" komandā kopā bija 13 futbolisti, kuri piedalījās vismaz 15 Virslīgas spēlēs, un no viņiem leģionāri sastādīja vairāk nekā pusi - septiņi. Šī statistika, iespējams, būtu vēl nedaudz graujošāka, ja komandu vasarā nepamestu Boranijaševičs, kurš saņēma labāku piedāvājumu. No "Ventspils" astoņiem ārzemniekiem trīs pārstāvēja Nigēriju, bet pa vienam bija no Krievijas, Ganas, Lietuvas, Baltkrievijas, Serbijas un Armēnijas.

"Ventspils" vidējais vecums šogad bija 27.3 gadi, kas bija lielākais visā turnīrā. Tiesa, vienīgi "Metta"/LU bija būtiski jaunāka, kamēr pārējās piecas konkurentes turpat blakus bija, katrai esot vismaz 25.0 gadus vecai. Otra vecākā bija "Liepāja"/"Mogo" ar 27.0 gadiem. Jāmin, ka "Ventspils" vecākā turnīrā bija jau otro gadu pēc kārtas - pērn šim "titulam" pietika ar 26.4 gadiem. Vēl gadu iepriekš, 2015. gadā, vecākā bija "Jelgava" ar 25.4 gadiem (ventspilniekiem 25.3 gadi), kas tikai lieku reizi apliecina, ka pēdējos gados Virslīgā ir aizvien lielāka nauda un attiecīgi mazāk jaunatnes. Šī gada "Ventspils" modelī vismaz 30 gadus veca bija vairāk nekā trešdaļa komandas (no tiem, kas izgāja laukumā, protams) - Pavlovs (38), Karlsons (36), Igors Savčenkovs (35), Antons Jemeļins (33), Jurijs Žigajevs (32), Rečickis (31), Uvarenko (30) un Nauris Bulvītis (30). Turpretī jaunāki par 20 gadiem bija tikai divi - jau pieminētie Akinjemi un Aijeguns, kuri sasita pusi vārtu.

Kartīšu ziņā "Ventspils" šogad pa vidu. Komanda var būt apmierināta, ka pagājušajā gadā piecu sarkano kartīšu skaitu šogad izdevās nomainīt pret divām. Pauļum noraidījums un četras dzeltenās kartītes, bet visvairāk brīdinājumu, septiņi, Koļesovam. Līdzīgi kā RFS bez diskvalificētā Solovjova pēdējā kārtā nespēja uzvarēt Jelgavā un izcīnīt medaļas, "Ventspils" pēdējā kārtā bez diskvalificētā Koļesova arī zaudēja (2:3 pret "Spartaku") un palika bez medaļām (atšķirībā no RFS vismaz izdevās tikt pie Eirokausu ceļazīmes).

Gan 2016., gan 2017.gadā "Ventspils" labāko desmitniekā pēc spēles laika iekļuva Koļesovs (2. un 2.), Tīdenbergs (5. un 8.), Rugins (7. un 7.), Rečickis (8. un 3.) un Žuļevs (10. un 1.). Savainojums šogad vairākas spēles liedza Pauļum (4. un 11.).

Zemāk tabula ar spēlētāju statistiku (nav iekļautas divas anulētās spēles pret "Babīti"/"Dinamo"). Materiālam pievienots arī "Excel" fails, kurā varat aplūkot spēlētāju statistiku pa spēlēm sezonas gaitā!

Poz. - pozīcija (V - vārtsargs, A - aizsargs, P - pussargs, U - uzbrucējs). Min. - kopā nospēlētās minūtes. Sāk. - sākumsastāvā uzsākto spēļu skaits. Dz.k. - dzeltenās kartītes. Sark. - sarkanās kartītes.

Piezīmes:(1) Sp. – spēļu skaits(2) P. - iegūtie punkti(3) Vid.p. - vidēji spēlē iegūtie punkti(4) Futb.sk. - futbolistu skaits (tie, kas vismaz reizi bijuši laukumā Virslīgas sezonā)(5) Vec. - vidējais vecums sezonas beigās tiem, kuri kaut reizi izgāja laukumā Virslīgas ietvaros(6) Leģ. – vidējais leģionāru skaits vienā spēlē(7) Sark. – kopā nopelnītās sarkanās kartītes(8) Dzelt. – vidējais dzelteno kartīšu skaits vienā spēlē(9) Skat. – vidējais skatītāju skaits mājas spēlēs.

Rezultatīvākie spēlētāji pēc sistēmas "vārti+rez.piespēles" (vismaz divus rezultatīvos punktus ieguvušie):

Mājās/viesos

Visvairāk punktu pret: "Mettu"/LU (2:0, 1:1, 3:0, 2:2=8p.).Vismazāk punktu pret: "Liepāju"/"Mogo" (1:1, 0:1, 0:0, 1:1=3p.).Lielākā uzvara: 2. aplī mājās 4:0 pret "Spartaku".Lielākais zaudējums: 2. aplī viesos 2:4 pret RFS, 3. aplī mājās 0:2 pret "Riga".Vidējais vārtu skaits: 1.33 iesisti, 0.92 ielaisti, 2.25 kopā (vidēji čempionātā 1.19:1.19, kopā 2.38)

Rezultāti pa spēles nogriežņiem

Līdzīgi kā dažām citām komandām, arī "Ventspilij" statistika pa spēles nogriežņiem ir izteiksmīga un liek meklēt secinājumus. Kā redzams, Ašvorta komanda pozitīvi pārvērtās tieši pēc pārtraukuma un nereti otrā puslaika pirmajā pusē nosvēra svaru kausus sev par labu. "Ventspils" ielaistie trīs vārti 46.-69. minūtē bija labākais rādītājs starp visām komandām.

Skatītāji

Pagājušajā gadā "Ventspilij" ar 379 līdzjutējiem vidēji mājas spēlē pietika, lai kļūtu par trešo apmeklētāko komandu Virslīgā, bet šogad visai jūtams pieaugums līdz 455 skatītājiem, tomēr vien ceturtās apmeklētākās komandas statuss, jo kurzemniekus apsteidza "Riga". Tomēr, domājams, "Ventspils" kluba vadība var būt apmierināta par uzvaru pār sevi, turklāt "Riga" un "Jelgava" pārsvars bija pavisam simbolisks (attiecīgi 475 un 465 līdzjutēji mačā).

"Ventspils" rādītāju pabojāja divas no trim rezerves laukumā aizvadītajām spēlēm - pret "Mettu"/LU (250) un pret... "Liepāju"/"Mogo", kad Kurzemes derbiju 22. aprīlī vēroja sensacionāli maz cilvēku, proti, 140. Lietus nebija, hokeja čempionāts arī vēl nebija sācies (tiesa, notika pārbaudes mačs Rīgā)... Toties jau nākamajā mājas spēlē, kas bija pirmā lielajā stadionā, tika sasniegti 675 līdzjutēji pret RFS (1:0), un tas tā arī palika sezonas rekords. 600 skatītāju robeža tika pārsniegta vēl trīs reizes, bet galvenais, ka "Ventspils" apmeklējuma ziņā bija pietiekami stabila un stadionā ne reizi neatnāca mazāk nekā 350 cilvēku.

LeģionāriVidēji: 6.0 leģionāri ik spēlē, 1. vieta Virslīgā (visvairāk izmantoto leģionāru).

Fair PlayVidēji: 2.33 punkti ik spēlē (par sarkano kartīti trīs punkti, par dzelteno viens), 4.vieta Virslīgā (trīs komandas bija korektākas). Virslīgā vidēji – 2.45 punkti.Latvijas Bobsleja un skeletona federācija R.Feldmaņa 11, Rīga, LV-1014
Šmigarevs Andrejs Šmigarevs AndrejsBrīvā cīņa, Pludmales cīņa
FTA
Reģistrēties