11.11.2015. 21:19
Latvijas vicečempione basketbolā «Ventspils» jaunizveidotā FIBA Eiropas kausa apakšgrupu turnīra trešajā mačā trešdien izbraukumā ar 92:76 (29:18, 24:18, 24:13, 15:27) pārliecinoši pieveica Polijas vienību Zgoželecas «PGE Turow», tādejādi pirmo apli noslēdzot apakšgrupas pirmajā vietā.

«Ventspils» sastāvā 17 punktus iemeta Žanis Peiners, kamēr 12 pievienoja komandas kapteinis Kristaps Janičenoks, kuram arī septiņas rezultatīvas piespēles, Tikmēr 11 punktus guva Artjoms Butjankovs.

«Ventspils» komanda dueli sāka izrāvienu ar 10:2, taču pēc tam mājiniekiem izdevās atgūties un izlīdzināt mača ritējumu, panākot neizšķirtu 12:12. Taču pēc tam Latvijas vicečempioni atkal darbojās sekmīgi, pirmo ceturtdaļu noslēdzot ar 11 punktu handikapu - 29:18. Otro ceturksni ventspilnieki iesāka ļoti veiksmīgi, spējot panākt jau 39:20, bet šīs spēles nogriežņa vidū «Ventspils» vairs nebija tik sekmīgi uzbrukumā, kas poļiem ļāva samazināt rezultāta starpību. Tiesa, kurzemniekiem pirmo puslaiku izdevās noslēgt ar gana pārliecinošu pārsvaru - 53:36.

Arī otrajā puslaikā «Ventspils» turpināja spēlēt sekmīgi, trešās ceturtdaļas izskaņā panākot jau 30 punktu pārsvaru - 77:47. Tiesa, noslēdzošajā ceturksnī ventspilnieki atslāba, kas «PGE Turow» komandai ļāva samazināt rezultāta starpību zem 20 punktiem. Tiesa, šī Latvijas komandas nelielā bedre nebija uz ilgu laiku, jo pēc tam viesiem izdevās spēli nostabilizēt un «PGE Turow» basketbolistiem rezultāta starpību samazināt vairs neizdevās.

Kā zināms, sezonas ievadā «Ventspils», aizvadot sekmīgu ceturto ceturtdaļu, savā laukumā ar rezultātu 67:62 uzvarēja Slovēnijas vienību Domžales «Helios Suns», kuru vada ventspilniekiem labi zināmais treneris Gašpers Okorns, bet pirms nedēļas ar 100:96 rezultatīvā mačā uzvarēja sava bijušā spēlētāja Laura Blaua pārstāvēto Lietuvas komandu Pasvāles «Pieno žvaigzdes».

Savukārt «PGE Turow» vispirms ar 90:80 savā laukumā uzvarēja «Pieno žvaigzdes», kaut pirms pēdējās desmitminūtes zaudēja ar septiņiem punktiem, bet pirms nedēļas ar 58:50 uzvarēja «Helios Suns».

Kaut visas četras komandas I apakšgrupā tiek uzskatītas par spēkos līdzvērtīgām, pēc pirmā apļa pie trim uzvarām tikusi «Ventspils», kam ar diviem panākumiem seko «PGE Turow».

«PGE Turow» pēdējos gados ir viena no spēcīgākajām Polijas komandām. Iepriekšējās trīs sezonās «PGE Turow» nacionālajā čempionātā bijusi pirmā pēc regulārās sezonas noslēguma, taču par čempioni kļuvusi tikai vienu reizi - 2014. gadā. Arī pagājušajā sezonā «PGE Turow» spēlēja Polijas čempionāta finālā, taču ar 2-4 zaudēja ULEB Eirolīgas dalībniecei Zelona Guras «Stelmet».

Savukārt šosezon nacionālajā čempionātā Zgoželecas komanda sešās spēlēs izcīnījusi tikai vienu uzvaru.

Pagājušajā sezonā «PGE Turow» arī sacentās ULEB Eirolīgā, tomēr desmit spēlēs guva tikai vienu uzvaru.

«Ventspils» šosezon «Aldaris» Latvijas Basketbola līgā (LBL) aizvadījusi deviņus mačus, astoņos no tiem svinot uzvaras. Iepriekšējā mačā sestdien «Ventspils» ar 82:74 pārspēja «Valmiera»/ORDO komandu, kurai tas bija pirmais zaudējums šosezon.

Nākamajā FIBA Eiropas kausa mačā «Ventspils» 18.novembrī viesosies pie «Helios Suns», bet pirmā posma pēdējās divas spēles aizvadīs savā laukumā.

Jaunajā turnīrā piedalās 56 komandas no visas Eiropas, kas sadalītas divās konferencēs. Katrā konferencē izveidotas septiņas apakšgrupas ar četrām komandām, kas aizvadīs divu apļu turnīru. Pēc tā katru grupu pirmo divu vietu ieguvējas un četras no 14 labākajām trešajām komandām iekļūs turnīra 1/16 finālā.

Sacensību finālčetrinieka turnīrs plānots 2016.gadā no 29.aprīļa līdz 1.maijam.

Jau gandrīz 15 gadus Eiropas basketbola divus spēcīgākos turnīrus organizē Eiropas Basketbola līgu savienība (ULEB), tomēr šovasar šajā hierarhijā radās neskaidrība, jo salīdzinoši negaidīti nopietnas pretenzijas uz konkurentu vājināšanu izvirzījusi Starptautiskās Basketbola federācijas Eiropas nodaļas («FIBA Europe»). Sākotnēji tika ziņots, ka «FIBA Europe» jaunajā turnīrā, kas varētu tikt ieviests jau no nākamās sezonas, varētu piedalīties līdz pat 100 klubiem no vairāk nekā 40 valstīm.

Kā zināms, dalība kontinenta otrajā spēcīgākajā basketbola turnīrā - ULEB Eiropas kausā - pienācās Latvijas čempionvienībai «VEF Rīga», tomēr tā jau jūlija sākumā pavēstīja, ka šajā sezonā turnīrā nepiedalīsies. Tāpat rīdzinieku vietu neaizņēma arī «Ventspils», līdz ar to pirmoreiz kopš 2002./2003.gada sezonas Latvija nav pārstāvēta Eiropas otrajā spēcīgākajā basketbola turnīrā.

ULEB Eiropas kausā basketbolā (agrāk ULEB kausā) Latvija līdz šim nebija pārstāvēta vien pašā pirmajā sezonā 2002./2003.gadā, bet dažbrīd, ieskaitot arī pagājušajā sezonā, sacensībās piedalījās pat pa divām vienībām.