25.06.2016. 21:00
Velsas izlase sestdien Parīzē ar rezultātu 1:0 (1:0) pārspēja Ziemeļīrijas valstsvienību un iekļuva Francijā notiekošā Eiropas čempionāta (EČ) ceturtdaļfinālā. Mača 75.minūtē pēc Velsas izlases zvaigznes Gereta Beila centrējuma soda laukumā Ziemeļīrijas valstsvienības aizsargs Gerets Makolijs ieraidīja bumbu savas komandas vārtos.

Velsas izlase turnīra ceturtdaļfinālā spēlēs pret Ungārijas un Beļģijas pāra uzvarētāju, kas noskaidrosies svētdien.

Pirmajā puslaikā Velsas izlasei piederēja bumbas kontroles pārsvars, taču abas komandas katra izdarīja tikai trīs sitienus. Tiesa, divas no trim reizēm Ziemeļīrijas futbolisti sita pretinieku vārtu rāmi. Pirmā izdevība bija desmitajā minūtē, kad Stjuarta Dalasa sitienu atvairīja Velsas izlases vārtsargs Veins Henesijs. Turpinājumā pretinieku vārtus centās iekarot Velsas izlases līderi, kad pēc Gereta Beila piespēles Ārons Remzijs centās nospēlēt viltīgi, taču netrāpīja ar papēdi pa bumbu. Pēc brīža Remzijam izdevās bumbu ieraidīt vārtos, tomēr līnijtiesnesis fiksēja aizmuguri. Mirkli vēlāk pēc Džemija Vorda sitiena ar pirkstu galiem Henesijs pārvirzīja bumbu pāri vārtu pārliktnim, vēlreiz glābjot Velsas izlasi no vārtu zaudējuma. Abas komandas nepiekāpīgi cīnījās aizsardzībā, neļaujot viena otrai veidot uzbrukumus, tādējādi pēc 45 nospēlētām minūtēm rezultāts joprojām bija neizšķirts 0:0.

Ziemeļīrijas futbolisti otrā puslaika sākumā pretinieku vārtus mēģināja uzlauzt vairāk ar piespēlēm pa zemi, nevis pa gaisu kā spēles pirmajā daļā, taču centieni bija nesekmīgi. Turpinājumā labāk spēlēja Velsas izlase, kas izveidoja divus bīstamus vārtu gūšanas momentus. Vispirms pēc tālas piespēles ar galvu garām vārtiem aizsita Sems Vouks, bet vēlāk Beila izpildīto soda sitienu atvairīja Ziemeļīrijas izlases vārtsargs Maikls Makgoverns. Kaut arī Ziemeļīrijas futbolisti vairāk kontrolēja bumbu, rezultātu atklāja Velsas izlase. Beils izdarīja centrējumu soda laukumā, kur izklupienā bumbu savos vārtos ieraidīja Makolijs. Turpinājumā tiesnesis uz brīdi apturēja spēli, jo laukumā bija saskrējušies divi Velsas futbolisti. Par to neapmierināti bija Ziemeļīrijas futbolisti, kuri tobrīd devās uzbrukumā. Veicot spēlētāju maiņas, Ziemeļīrijas izlase mača beigu daļā spēlēja trim uzbrucējiem, tomēr tas neglāba komandu no zaudējuma.

Velsas izlase negaidīti kļuva par B apakšgrupas uzvarētāju, izcīnot divas uzvaras trīs mačos. Velsieši vispirms ar 2:1 uzvarēja Slovākiju, tad ar 1:2 zaudēja Anglijai, bet priekšsacīkstes noslēdza ar 3:0 skaistā cīņā sagraujot Krieviju. katrā spēlē pa vieniem vārtiem Velsas labā guva komandas līderis un lielākā zvaigzne Gerets Beils, kurš ar trīs precīziem sitieniem šobrīd kopā ar spāni Alvaro Moratu dala turnīra labākā snaipera titulu.

Tikmēr Ziemeļīrijas izlase izslēgšanas spēlēs iekļuva kā viena no četrām labākajām trešo vietu ieguvējām. C apakšgrupā ziemeļīri izcīnīja vienu uzvaru trīs mačos, ar ko pietika turnīra turpinājumam. Čempionātu debitanti sāka ar 0:1 zaudējot Polijai, kam sekoja uzvara ar 2:0 pār Ukrainu un zaudējums ar 0:1 Vācijai.

Velsa un Ziemeļīrija savā starpā tikās 96 reizi un 45.spēli uzvarēja velsieši, bet 27 reizes panākumu guvuši ziemeļīri. Velsa nav zaudējusi pēdējos deviņos savstarpējos mačos, šo sēriju sākot 1980.gadā. Iepriekšējā savstarpējā spēle tika aizvadīta šogad, kad 24.martā Kārdifā cīņa noslēdzās neizšķirti 1:1.

Velsa un Ziemeļīrija ir Eiropas čempionāta finālturnīra debitantes. Velsieši ir spēlējuši 1958.gada Pasaules kausā, tur aizkļūstot līdz ceturtdaļfinālam, kur togad iekļuva arī Ziemeļīrija, kura Pasaules kausa finālturnīrā ir piedalījusies trīs reizes.

Jau ziņots, ka sestdien pirmajā astotdaļfinālā Polijas futbolisti pamatlaikā cīnījās neizšķirti 1:1 pamatlaikā ar Šveici, taču bija pārāki ar 5:4 pēcspēles sitienos. Polijas futbolisti ceturtdaļfinālā spēlēs pret ar Horvātijas un Portugāles pāra spēcīgāko komandu, kuras savā starpā tiksies sestdien Lansā plkst.22 pēc Latvijas laika.

Pārējās piecas Eiropas čempionāta astotdaļfināla cīņas notiks svētdien un pirmdien. Svētdien Francija tiksies ar Īriju, Vācija ar Slovākiju un Ungārija ar Beļģiju, bet pirmdien Itālija spēlēs pret Spāniju un Anglija pret Islandi.

Eiropas čempionāta finālturnīrā 24 komandas bija sadalītas sešās apakšgrupās pa četrām katrā. Izslēgšanas turnīra pirmajai kārtai jeb astotdaļfinālam automātiski kvalificējās divas labākās izlases, kā arī tajā iekļuva četras labākās trešo vietu ieguvējas.

Šajā Eiropas čempionātā kopumā tiks aizvadīta 51 spēle, kamēr pirms četriem gadiem, kad turnīrā piedalījās vēl 16 izlases, bija jānospēlē 31 mačs.

Eiropas čempionātā spēles norisinās desmit stadionos - Parīzē, Sendenī, Marseļā, Lionā, Lillē, Nicā, Tulūzā, Bordo, Sentetjēnā un Lansā. Mačs par zeltu notiks Francijas nacionālajā stadionā, kas atrodas Sendenī piepilsētā un kas var uzņemt nedaudz vairāk kā 81 000 cilvēku. Šajā arēnā norisinājās arī 1998.gada Pasaules kausa fināls, kad tieši Francija ar 3:0 pārspēja Brazīliju. «Stade de France» ir lielākais turnīra stadions, kamēr vēl virs 50 000 spējīgas uzņemt arēnas Marseļā (67 394), Lionā (59 286) un Lillē (50 186).

Visas Eiropas čempionāta finālturnīra spēles pārraidīs LTV7, turklāt 45 no 51 spēles būs iespējams vērot tiešraidē.

Velsas izlases sastāvs - Veins Henesijs, Kriss Ganters, Nīls Teilors, Ešlijs Viljamss, Džeimss Česters, Bens Deiviss, Gerets Beils, Džo Ledlijs (Džonatans Viljamss, 63.min.), Džo Elens, Ārons Remzijs, Sems Vouks (Hals Robsons-Kanu, 55.min.).

Ziemeļīrijas izlases sastāvs - Maikls Makgoverns, Ārons Hjūzs, Gerets Makolijs (Džošs Makginiss, 84.min.), Džonijs Evanss, Kreigs Kethārts, Stīvens Deiviss, Korijs Evanss, Olivers Norvuds (Niels Makgins, 79.min.), Stjuarts Dalass, Kails Lafertijs, Džemijs Vords (Konors Vašingtons, 69.min.).