21.06.2016. 00:30
Velsas izlase ar tās līderi Geretu Beilu priekšgalā pirmdien Eiropas čempionāta finālturnīrā ar 3:0 (2:0) sagrāva Krievijas valstsvienību, nodrošinot sev pirmo vietu B apakšgrupā, kamēr otrā šīs grupas cīņā Anglija aizvadīja bezvārtu neizšķirtu 0:0 pret Slovākiju, kas gan futbola dzimtenes futbolistiem arī garantēja iekļūšanu izslēgšanas spēlēs.

Velsas izlase jau pirmajās 20 minūtēs iesita divus vārtus un arī turpinājumā dominēja laukumā, izcīnot otro uzvaru trīs mačos, kas viņiem deva sešus punktus un pirmo vietu grupā.

Uzvarētājiem vārtus guva Ārons Remzijs, Nīls Teilors un Beils, kuram trešais precīzais sitiens turnīrā, līdz ar to viņš kļuva par šī brīža turnīra labāko snaiperi.

Otro vietu grupā ar pieciem punktiem ieņēma Anglija, kura trīs mačos izcīnīja vienu uzvaru un divus mačus noslēdza neizšķirti. Slovākija ar četriem punktiem palika trešā un tai ir teicamas izredzes kā vienai no četrām labākajām trešo vietu ieguvējām turpināt turnīru, kamēr Krievijas izlasei turnīrs noslēdzās ar vienu punktu un ceturto vietu B apakšgrupā.

Pirms tam turnīra pirmajā kārtā Velsa ar 2:1 pārspēja Slovākiju, bet Krievija kompensācijas laikā izrāva neizšķirtu 1:1 pret Angliju, savukārt otrajā kārtā Slovākija ar 2:1 samērā negaidīti uzveica Krieviju, bet britu vienību duelī Anglija ar 2:1 apspēlēja Velsu.

Velsas un Krievijas spēlē jau no pirmajām minūtēm dominēja velsieši, kuru rindās vadošo lomu spēlēja par pasaules dārgāko futbolistu uzskatītais Madrides «Real» klubu pārstāvošais Beils. Tieši viņš ar izcilām piespēlēm iesāka uzbrukumus, pēc kuriem velsieši guva pirmos divus vārtus.

Abas reizes Krievijas izlase tika noķerta uz neveiksmīgu mākslīgās aizmugures veidošanu. Pirmajā gadījumā spēles 11.minūtē pēc Beila piespēles bumba nonāca pie Džo Elena, kurš ar tāli sitienu uzbrukuma smailē izvirzīja Remziju, kurš izskrēja vienatnē pret Krievijas izlases vārtsargu Igoru Akinfejevu un savu iespēju izmantoja. Savukārt deviņas minūtes vēlāk pēc Beila piespēles pa kreiso malu uz vārtiem izskrēja Teilors. Viņa pirmo sitienu Akinfejevs atvairīja, taču bumba atlēca turpat pie pretinieka un ar otro reizi Teilors nekļūdījās.

Krievijas izlasē arī nākamajās minūtēs valdīja haoss un Velsa bija tuvu arī trešaiem vārtiem. Tiesa, puslaika otrajā pusē spēles gaita izlīdzinājās un vairākus bīstamus momentus izveidoja arī Krievija, tomēr samazināt starpību viņi nespēja, tajā pat laikā vēl dažas reizes paši paglābjoties no ielaistiem vārtiem.

Pēc pārtraukuma situācija daudz nemainījās un pārsvars joprojām piederēja Velsai, kura 67.minūtē panāca arī 3:0, šoreiz izceļoties Beilam. Viņam asistēja Remzijs, kurš trešo reizi mačā noķēra krievus uz mākslīgās aizmugures veidošanu, izvirzot Beilu uzbrukuma smailē, kurš ar kreiso kāju pārcēla pāri bumbu Akinfejevam. Krievijas izlasei mača beigās bija viena laba izdevība, taču Artjoms Dzuba goda vārtus gūt nespēja.

Velsa ar Krieviju (PSRS) tikās desmito reizi, tiekot pie otrā panākuma, kamēr Krievijai, kā arī tās priekšgājējai PSRS ir piecas uzvaras. Velsa ar Krieviju spēkojās 2004.gada Eiropas čempionāta kvalifikācijas «play-off» kārtā, kad krievi divu spēļu summā svinēja uzvaru ar 1:0. Tāpat Krievija divreiz apspēlēja Velsu 2010.gada Pasaules kausa kvalifikācijas ietvaros.

Krievija kā neatkarīga valsts piedalījusies četros Eiropas čempionātos, no grupas vienīgo reizi izkļūstot 2008.gadā, kad sasniedza pusfinālu. Savukārt Velsa Eiropas čempionāta finālturnīru sasniegusi pirmoreiz vēsturē, turklāt arī Pasaules kausā līdz šim piedalījusies tikai reizi, 1958.gadā aizkļūstot līdz ceturtdaļfinālam.

Velsas futbola izlases sastāvs: Veins Henesijs, Ešlijs Viljamss, Džeimss Česters, Bens Deiviss, Kriss Ganters, Ārons Remzijs, Džo Elens (Deivids Edvardss, 74.min.), Džo Ledlijs (Endijs Kings, 76.min.), Nīls Teilors, Gerets Beils (Simons Čērčs, 83.min.), Sems Vouks.

Krievijas futbola izlases sastāvs: Igors Akinfejevs, Igors Smoļņikovs, Vasilijs Berezuckis (Aleksejs Berezuckis, 46.min.), Sergejs Ignaševičs, Dmotrijs Kombarovs, Pāvels Mamajevs, Fjodors Smolovs (Aleksandrs Samedovs, 70.min.), Romāns Širokovs (Aleksandrs Golovins, 52.min.), Aleksandrs Kokorins, Artjoms Dzjuba.

Tikmēr Anglijas un Slovākijas izlašu spēle bija daudz «mierīgāka», jo abām komandām teorētiski derēja arī neizšķirts. Anglijas izlases galvenais treneris Rojs Hodžsons, salīdzinājumā ar iepriekšējo spēli pret Velsu, bija veicis sešas izmaiņas sākumsastāvā.

Angļiem piederēja pārsvars, taču savas izdevības viņi neizmantoja. Pirmaja puslaika laba iespēja bija Džeimijam Vārdijam, taču viņa sitienu ar kājām atvairīja slovāku vārtsargs Matūšs Kozāčiks. Arī otrajā puslaikā vairāk uzbruka angļi, kuriem vārtus varēja gūt Natenjels Klains un uz maiņu nākušais Delī Allī, savukārt slovākiem labākā iespēja bija, kad no tuvas distances sita Vladimirs Vaiss, taču uzdevuma augstumos bija angļu vārtsargs Džo Hārts.

Spēles beigās abas komandas aizvadīja daudz mierīgāk un spēle noslēdzās ar neizšķirtu.

Anglija ar Slovākiju tikās ceturto reizi. 2004.gada Eiropas čempionāta kvalifikācijā angļi divreiz bija labāki ar identisku rezultātu 2:1, bet 2009.gadā martā Anglija pārbaudes spēlē svinēja panākumu ar 4:0.

Abas izlases savā starpā tiksies vienā apakšgrupā arī 2018.gada Pasaules kausa kvalifikācijā.

Futbola dzimtenes pārstāvji piedalījušies astoņos Eiropas čempionātos, tomēr nekad nav tikuši tālāk par pusfinālu, kur zaudēja 1968. un 1996.gadā, turklāt otro no šiem turnīriem uzņēma savās mājās. Iepriekšējās divās dalības reizēs Anglija zaudējusi ceturtdaļfinālā. Savukārt Slovākija kā neatkarīga valsts Eiropas čempionāta finālturnīrā iekļuvusi pirmoreiz, bet piedalījās 2010.gada Pasaules kausā, kad spēja izkļūt no apakšgrupas.

Slovākijas futbola izlases sastāvs: Matūšs Kozāčiks, Peters Pekarīks, Martins Škrtels, Jāns Djurica, Tomāšs Hubočans, Jurajs Kucka, Viktors Pečovskis (Norberts Gjombērs, 67.min.), Mareks Hamšīks, Roberts Maks, Ondržejs Duda (Dušans Švento, 57.min.), Vladimirs Vaiss (Milans Škriniars, 78.min.).

Anglijas futbola izlases sastāvs: Džo Hārts, Natenjels Klains, Gerijs Keihils, Kriss Smolings, Raiens Bertrands, Džordans Hendersons, Eriks Daiers, Džeks Vilšīrs (Veins Rūnijs, 56.min.), Edams Lallana (Delī Allī, 61.min.), Džeimijs Vārdijs, Denjels Staridžs (Harijs Keins, 76.).

Pirmajos divos spēļu apļos vietu izslēgšanas turnīrā bija nodrošinājušas trīs izlases - Francija, Spānija un Itālija, kuras turnīru sāka ar divām uzvarām divos mačos. Turklāt itāļi ir garantējuši sev arī pirmo vietu E apakšgrupā. Savukārt svētdien Francijai A apakšgrupā pievienojās Šveice, bet Albānijai tagad jācer, ka tā būs starp četrām labākajām trešo vietu ieguvējām.

Eiropas čempionāta finālturnīrā 24 komandas sadalītas sešās apakšgrupās pa četrām katrā. Izslēgšanas turnīra pirmajai kārtai jeb astotdaļfinālam automātiski kvalificēsies divas labākās izlases, kā arī tajā iekļūs četras labākās trešo vietu ieguvējas.

Šajā Eiropas čempionātā kopumā tiks aizvadīta 51 spēle, kamēr pirms četriem gadiem, kad turnīrā piedalījās vēl 16 izlases, bija jānospēlē 31 mačs.