21.01.2014. 14:35
"Australian Open" šogad būs jauns čempions, jo pēdējo trīs gadu uzvarētājs Novaks Džokovičs ceturtdaļfinālā piecos setos piekāpās Stanislasam Vavrinkam – 6:2, 4:6, 2:6, 6:3, 7:9. Šveices otrā numura pretinieks pusfinālā būs Tomāšs Berdihs, kurš četros setos uzveica Davidu Fereru.

Atšķirībā no abu iepriekšējām divām spēlēm "Grand Slam" turnīros 2013. gadā, šoreiz labāks sākums padevās Novakam Džokovičam, kurš Stanislasu Vavrinku 1. setā sagrāva ar 6:2.

Šveices otrajam numuram vajadzēja gandrīz pusotru setu, lai iespēlētos. Vavrinka Džokoviču nobreikoja 2. seta septītajā geimā un paveica to, uzvarot 20+ sitienu izspēlē, kas tika pabeigta ar viņa trumpi – "bekhenda" sitienu. Vavrinka 2. setā savu servi divreiz noturēja no 0:30, bet vienreiz no 15:30. Džokovičam tā arī neizdevās tikt pretiniekam klāt – jāsamierinās ar zaudējumu – 4:6.

Vavrinka bija iegājis ritmā, bet Džokovičs tieši pretēji – to zaudējis. Bez tam Novaks kortā darbojās miegaini un ļoti pasīvi, ko Stans nekautrējās izmantot un četrkārtējo čempionu 3. setā sagrāva ar 6:2.

Džokovičs līdz 4. seta vidum turpināja spēlēt nepārliecinoši, taču turēja Vavrinkam līdzi. Stans atbildīgos brīžos varēja paļauties uz savu servi un salīdzinoši komfortabli jutās līdz astotajam geimam. Tajā Vavrinka savu servi zaudēja no 40:0 pārsvara. Džokovičs pirmajās trīs izspēlēs neko īpaši neizdarīja, bet pēc tam fantastiski stūrī atsita šveicieša servi, iegūstot breikbumbu. Tās izspēlē Vavrinkam liels auts – Džokovičs pie 5:3 varēja servēt par uzvaru setā. Atspēlējis divas breikbumbas, otro ar eisu, neizbēgami ieveda maču 5. setā – 6:3.

Vavrinkam bija priekšrocība servēt pirmajam. Stanislass savu servi zaudēja jau trešajā geimā, kurā viņu iegāza sitienu izvēle. It īpaši tas attiecināms uz spēli pie tīkla. Džokovičs ar pacietīgu spēli sev nokārtoja breiku, kuru gan pārsteidzoši nespēja nostiprināt. Novakam nākamajā geimā četas kļūdas – 2:2.

Džokovičam piektajā geimā bija kārtējā breikbumba. Vavrinka nospēlēja ļoti pasīvi, tik vien darot, kā atsitot bumbiņu. Novaks uzņēmās iniciatīvu un... iesita tīklā. Tā noslēdzās 31(!) sitiena apmaiņa. Mirkli vēlāk Džokovičam rupja kļūda pie tīkla, un Vavrinka izvirzījās vadībā ar 3:2. Džokovičs divus geimus vēlāk ar savu slaveno aizsardzību nopelnīja vēl vienu breika iespēju. Vavrinka atbildēja ar savu dienas ātrāko eisu – 219 km/h! Stans atzīmējās ar vēl dažām labām servēm – 4:3.

Pēc tam abi tenisisti kādu laiku labi darbojās savas serves geimos. Džokovičs vairākas reizes bez problēmām nosargāja servi, kad viņam bija jāservē par palikšanu mačā. Vavrinka uzņemšanā darbojās ļoti pasīvi, gaidot čempiona kļūdas. Neticami, bet viņš tās patiešām sagaidīja. Rezultātam esot 8:7, 30:30 Stana labā, Džokovičs rupji kļūdījās pie tīkla, bumbiņu nespējot raidīt laukumā.

Vavrinka precīzi kā Šveices pulksteņi, mača laikrādim signalizējot nospēlētas apaļas četras stundas, tika pie mačbumbas. Nolem vēl viena rupja kļūda ar vēl lielāku autu pēc sitiena no gaisa, un mačs pēkšņi bija galā – Vavrinkam fantastiska uzvara ar rezultātu 2:6, 6:4, 6:2, 3:6, 9:7. Vavrinka pirmo reizi spēlēs "Australian Open" pusfinālā.

Vavrinka Džokovičam pērn Melburnā 4. kārtā zaudēja dramatiskā piecu setu cīņā (5. setā ar 10:12), septembrī serbam piecos setos piekāpjoties arī "US Open" pusfinālā. Šoreiz Vavrinkam salda uzvara. Džokovičs tikai otro reizi karjerā (8-2) zaudēja piecu setu spēlē, kurā rezultāts pēdējā setā pārsniedza 5:5. Pirmā reize bija pērn Parīzes pusfinālā pret Rafaelu Nadalu. Arī toreiz Džokovičs 5. setā piekāpās ar 7:9.

✦ 28 uzvaras pēc kārtas; pirmais zaudējums kopš "US Open" fināla✦ 25 uzvaras pēc kārtas Melburnā; pirmais zaudējums kopš 2010. gada ceturtdaļfināla (zaudējums Žo-Vilfrīdam Tsongam)✦ 14 "Grand Slam" pusfināli pēc kārtas, sērijai sākoties 2010. gadā Vimbldonā✦ 13 uzvaras pēc kārtas pret Top 10 tenisistiem kopš zaudējuma Rafaelam Nadalam "US Open" finālā✦ 14 uzvaras pēc kārtas pār Vavrinku, kuram nebija zaudējis kopš 2006. gada✦ 8 uzvaras pēc kārtas pār Šveices tenisistiem – 5 pret Vavrinku un 3 pret Rodžeru Federeru. Pēdējais zaudējums bija Federeram 2012. gadā Sinsinati finālā

Vavrinkas pretinieks pusfinālā būs Tomāšs Berdihs, kurš šogad Melburnā spēlē ļoti iespaidīgi un šodien ar 6:1, 6:4, 2:6, 6:4 pārspēja Davidu Fereru. Berdihs pirmajos četros mačos savu servi nezaudēja ne reizi, bet šodien tas beidzot notika – 2. setā, kad Tomāšs iesita tīklā "bekhendu". Berdihs bija uzvarējis 72 serves geimos pēc kārtas. Rekords ar 129 pieder Ivo Karlovičam.

Berdihs tagad visos četros "major" turnīros ticis vismaz līdz pusfinālam. Atklātajā ērā tas izdevies 23 tenisistiem, no čehiem Berdihs ir otrais aiz Ivana Lendla. Berdiham Melburnā tikt līdz pusfinālam izdevās ar 11. mēģinājumu, kas ir atkārtots rekords – tik daudz reižu, lai aizsniegtos līdz "Australian Open" pusfinālam, bija nepieciešamas arī Kolinam Diblijam un Markam Vudfordam.