05.06.2015. 18:00
Par "French Open" pirmo finālistu piektdienas pēcpusdienā karstajā Parīzē kļuva Šveices otrais numurs Stens Vavrinka. Viņš pusfinālā četros setos ar rezultātu 6:3, 6:7(1), 7:6(4), 6:4 pieveica Žo-Vilfrīdu Tsongu. Vavrinkam svētdien būs otrais "Grand Slam" fināls, pirmais bija pērn Austrālijā, kur viņš kļuva par čempionu.

Stens Vavrinka mača pirmajā geimā servi noturēja no 15:40, kopumā atspēlējot trīs breikbumbas. Kamēr francūzis savas iespējas izmantot nespēja, Vavrinka savas garām nelaida. Vavrinka 1. seta vienīgo breiku ieguva ceturtajā geimā, kurā Žo-Vilfrīds Tsonga servi zaudēja no 40:0 pārsvara! Vavrinka otrās breikbumbas izspēlē izcēlās ar lielisku "backhand" sitienu pa līniju.

Kamēr Stenam sitiens no kreisās puses ir viens no labākajiem pasaules tenisā, tikmēr Tsongam "backhand" ir vājā vieta. Vavrinka to regulāri izmantoja. Kad francūzim sākās problēmas arī ar uzticamo "forehand", viņa zaudējums kļuva tikai par laika jautājumu. Tsonga 2. seta pirmajā geimā atspēlēja divas breikbumbas, bet trešo novērst nespēja, bumbiņu ar "forehand" sitienu ietriecot tīklā.

Vavrinka nospēlēja ļoti nekvalitatīvu astoto geimu, kurā viņam divas dubultkļūdas un breikbumbas izspēlē pēc divu līniju "nokrāsošanas" sitiens autā – 4:4. Tsongam grūts bija 11. geims, kurā viņš servi nosargāja deviņu minūšu ilgās mocībās. Žo-Vilfrīds atspēlēja piecas breikbumbas, ik reizi svarīgā brīdī spējot trāpīt labu servi. Drīzumā sekojošajā taibreikā Vavrinka ar divām rupjām kļūdām zaudēja pirmos divus serves punktus un tik vien spēja kā pie 0:6 novērst "sausā" zaudējumu – Tsongam 2. sets ar rezultātu 7:6(1).

Cik Tsonga neloģiski uzvarēja 2. setā, tikpat neloģiski viņš zaudēja trešo. Arī tajā tika spēlēts taibreiks, bet pirms tā pilnībā dominēja francūzis. Viņš ar servi zaudēja tikai trīs punktus, bet Vavrinku nobreikot nespēja. Stens trīs dažādos geimos atspēlēja pa divām breikbumbām.

Vavrinka regulāri spēlēja uz francūža "backhand", Tsongam tikai vienā no sešām breika iespējām bija patiešām labs variants. Tas bija devītajā geimā, kad viņš izsita autā ar "forehand", kad Vavrinka bija patālu aiz gala līnijas. Vavrinka šoreiz taibreikā spēlēja ļoti piesardzīgi, baidoties pieļaut kļūdas. Tāda taktika attaisnojās, jo Stenam tikai viena rupja kļūda, kamēr Tsongam vairāk. Vavrinka otrajā taibreikā pārāks ar 7:3

Tsonga pēc taibreika zaudēšanas ļoti neveiksmīgi sāka 4. setu, jau pirmajā geimā tiekot nobreikots, turklāt paša serves geimā palika "sausā"! Tikmēr Vavrinka turpināja atspēlēt breikbumbas. Viņš divas novērsa otrajā geimā, bet vēl četras atspēlēja ceturtajā geimā. Jāteic, ka Vavrinka šo punktu izspēlēs darbojās ļoti gudri, pretiniekam iespējas nedodot. Tsonga šodien spēja realizēt tikai vienu no 17 breikbumbām (6%). Vavrinkam situācija nebija īpaši labāka (3/15), taču pats galvenais viņš uzvarēja mačā – 6:3, 6:7(1), 7:6(4), 6:4.

Abi "French Open" tikās trešo reizi. Vavrinka 2011. gadā uzvarēja, atspēlējoties no 0-2. Nākamajā gadā piecos setos pārāks bija Tsonga. Šoreiz atkal kārta Vavrinkam, kuram tā ir trešā uzvara pēc kārtas pār Tsongu, savstarpējos mačos izvirzoties vadībā ar 4-3. Tsongas šodienas zaudējums ļauj Rafaelam Nadalam saglabāt vietu ATP ranga Top 10.

Vavrinka otro reizi spēlēs "Grand Slam" finālā. Pirmais viņam bija pagājušajā gadā Austrālijā, kur četros setos pieveikts muguras savainojumu guvušais Rafaels Nadals. Vavrinka "French Open" finālā iekļuvis ar 11. mēģinājumu. Tas ir atkārtots rekords, 11 turnīri pirmā fināla sasniegšanai bija nepieciešami arī Andresam Gomesam un Davidam Fereram.

Vavrinka pirms gada Parīzē zaudēja jau 1. kārtā, piekāpjoties Giljermo Garsijam-Lopesam. Tagad viņam būs fināls! Tāds sasniegums – pēc zaudējuma 1. kārtā nākamajā gadā tikt līdz finālam – pēdējo reizi izdevās Albertam Kostam (2002).

Stens 2003. gadā uzvarēja "French Open" junioru turnīrā. Pēdējais "Roland Garros" junioru čempions pieaugušo finālā bija Giljermo Korija (1999, 2004). Pēdējais tenisists, kuram izdevies uzvarēt gan junioru, gan pieaugušo turnīrā, ir Matss Vīlanders (1981, 1988).

Tsonga zaudējis piecus "Grand Slam" pusfinālus pēc kārtas. Viņš uzvarēja pirmajā "major" pusfinālā, kas bija 2008. gadā Melburnā. Tsonga nekad nav spēlējis tikt līdz finālam māla seguma turnīrā. Francijai savs finālists "French Open" pēdējo reizi bija 1988. gadā, kad līdz titula mačam tika Anrī Lekonte. Pēdējais franču čempions ir Janiks Noā (1983).

AMP Sistēmas, SIA, Vidzemes filiāle AMP Sistēmas, SIA, Vidzemes filiāle Saules 61, Madona, Madonas n., LV-4801