09.09.2014. 19:47
Lietuvas vīriešu basketbola valstsvienība otrdien, 9. septembrī, Barselonā uzvarēja Turciju ar rezultātu 73:61 un otro reizi pēc kārtas iekļuva Pasaules kausa izcīņas pusfinālā. Tajā lietuvieši sacentīsies pret ASV un Slovēnijas spēles uzvarētājiem.

Abas komandas Spānijā nerāda izcilāko basketbolu, taču uzkrātā pieredze un pārliecība ļāvusi tām sekmīgi nospēlēt izšķirošo spēļu galotnēs. Pirms četriem gadiem turki savās mājās kļuva par pasaules vicečempioniem, savukārt Lietuva pirmo reizi izcīnīja bronzas medaļas.

Lietuvieši D grupā apsteidza Meksiku, Angolu, Austrāliju, Koreju un Slovēniju. Astotdaļfinālā Jona Kazlauska vīri iztērēja 15 punktu pārsvaru pret Jaunzēlandi, taču izskaņā izcīnīja laimīgu uzvaru – 76:71. Turcija, pateicoties Preldžiča tālmetieniem, no tālākas cīņas izslēdza Austrāliju – 65:64.

Otrdien gan lietuvieši, gan turki pirmajā puslaikā mocījās uzbrukumā. Lietuvas mazie spēlētāji reti spēja gūt punktus, tāpēc liela nozīme bija uzbrucēju un centru sniegumam. Toties turki sekmīgi aizsargājās, desmit minūšu laikā iegūstot piecu punktu pārsvaru – 13:18.

Lietuva koncentrēja spiedienu uz groza apakšu, vienlaikus darbībā sūtot Jonu Valančūnu un Darjušu Lavrinoviču. Iespēlējoties Renaldam Seibutim un Martinam Pocjus, kā arī izmantojot pretinieku kļūdas, lietuvieši otrajā ceturtdaļā veica izrāvienu, noslēdzot pirmo puslaiku ar plus pieci – 33:28.

Pēc pārtraukuma spriedze pieauga. Turki nesaudzīgi spēlēja pret lietuviešu garajiem spēlētājiem, izprovocējot pēdējos pārkāpt noteikumus. Valančūns saņēma tehnisko piezīmi, bet Arslans un Gūlers to pārvērta četros punktos, brīvmetieniem pievienojot divus punktus no spēles – 36:38. Pusstundas beigās lietuvieši atguvās, turpināja izmantot Cedi Osmana kļūdas un atjaunoja sev labvēlīgu rezultātu – 47:44.

Izšķirošās ceturtdaļas sākumā Lietuvas ofensīva turpinājās. Jankūna paraugam sekoja Seibutis un Mačulis, minūtes laikā panākot savai komandai septiņu punktu pārsvaru – 51:44. Īpaši izcēlās Seibutis, kurš nerespektēja pretinieku augumu pārsvaru, dodoties bezbailīgos reidos. Turki pārgāja uz īso sastāvu, taču nespēja apturēt Mačuli. Atlētiskais uzbrucējs četras minūtes pirms pamatlaika beigām panāca divcparu pārsvaru – 62:51!

Lietuvieši apmēram desmit minūtes spēlēja bez kļūdām, kamēr turkiem punktu gūšana sagādāja lielas grūtības. Trīs minūtes pirms cīņas beigām Lietuvai bija plus divpadsmit (64:52), tomēr Arslana tālmetiens atjaunoja turku cerības – 64:55. Nākamie dienvidnieku uzbrukumi noslēdzās ar neveiksmi, tādējādi laiks strādāja lietuviešu labā. Turki ķērās pie soda metienu taktikas, taču Seibutis brīvmetienus izpildīja nekļūdīgi.

Lietuva – Turcija 73:61 (13:18, 20:10, 14:16, 26:17)Lietuva: Seibutis 19, Pocjus 13, Valančūns 12 (13ab), D. Lavrinovičs 11 (5ab), Mačulis 9, Juškevičs 3, Jasaitis 2, Motejūns 2, Jankūns 2, K. Lavrinovičs, Vasiļausks; Kuzminsks.Turcija: Gonlums 13, Arslans 12, Ašiks 11, Preldžičs 10, Gūlers 9, Savašs 4, Osmans 2, Akjols, Tunčeri, Herseks, Aldemirs; Ermišs.