26.11.2013. 10:13
Pagājušā gadsimta divdesmito gadu sākumā Latvijas  Jaunekļu kristīgās savienības (YMCA) instruktori no Amerikas iepazīstināja latviešu skolēnus un studentus ar jaunu bumbas spēli – groza bumbu (basketball). Aizraujošajai nodarbei iegūstot aizvien lielāku popularitāti, 1923.gada 26.novembrī Latvijas lielāko sporta biedrību pārstāvji nodibināja Latvijas Basketbola savienību, tai par pienākumu uzliekot kā basketbola dzīves organizēšanu pašu valstī, tā arī sakaru uzņemšanu ar kolēģiem ārzemēs. Jaunā spēle strauji iekaroja sirdis un prātus, laika gaitā kļūstot par vismasveidīgāko un starptautiskiem panākumiem bagātāko sporta veidu Latvijā. Latvijas Basketbola savienības dibināšanas 90.gadadienā vārds LBS prezidentam Valdim Voinam: 

„Kopš LBS dibināšanas aizritējušajos 90 gados izspēlēti 90  Latvijas čempionāti un mūsu komandas aizvadījušas vairākus simtus tūkstošu aizraujošu spēļu kā starptautiskajā arēnā, tā arī dažādos turnīros tepat Latvijā. Basketbolu spēlēja un spēlē kā pirmklasnieki, tā arī kungi un dāmas sirmām galvām. Ja arī kādreiz šķiet, ka kādā svarīgā spēlē skatītāju varētu būt mazliet vairāk, tad patiesībā uztraukumam nav pamata, jo basketbola sabiedrības cilvēki tribīnēs nav tāpēc, ka kaut kur citur spēlē paši.

Tieši cilvēki ir bijusi Latvijas basketbola lielākā bagātība visos laikos. Sākot ar Valdemāru Baumani, Ādolfu Grasi un citiem entuziastiem, kuri pirms deviņdesmit gadiem aizrāvās ar šo amerikānisko spēli un drīz vien piešķīra tai latviskus akcentus, aizvedot valstsvienību līdz pirmo Eiropas meistaru titulam. Turpinot ar Alfrēdu Kraukli, Augustu Raubenu, Oļģertu Altbergu, Maigoni Geistardu un citiem pēckara basketbola aktīvistiem, kuri pašaizliedzīgais darbs un basketbola mīlestība palīdzēja izaudzināt jaunu zvaigžņu plejādi, kas stājās karā kritušo un svešumā aizdzīto basketbolistu vietā.

Īpašs sveiciens svētkos Basketbola savienības Goda zāles dalībniekiem Tālivaldim Pētersonam un Imantam Pļaviņam – vīriem, kuri vairāk nekā pusgadsimta(!) garumā sargājuši un stiprinājuši basketbola pozīcijas konkurencē ar citiem sporta veidiem. Ieskatoties LBS mājaslapas basket.lv Goda zāles sadaļā sastapsim arī citus izcilniekus, kuri gadiem ilgi kaldinājuši Latvijas basketbola lielākos panākumus – Dzidru Karamiševu un Helēnu Hehtu, Valdi Muižnieku un Cezaru Ozeru, Alvilu Gulbi un Oļģertu Hehtu, Skaidrīti Budovsku un Silviju Kroderi, Uļjanu Semjonovu un Valdi Valteru – un joprojām ir gatavi dalīties savā pieredzē un zināšanās.

Latvijas basketbols pamatoti lepojas ar izciliem sasniegumiem pagātnē, par kuriem šogad atgādina arī Rīgas TTT sieviešu meistarkomandas un Rīgas VEF 55.gadu jubileju svinības. Jaunajai paaudzei tik augstas virsotnes nav bijušas pa spēkam, taču nenoniecināsim to, kas sasniegts pēdējos gados.

Sieviešu valstsvienība desmit gadu garumā bijusi viena no stabilākajām elites komandām Eiropā.

Vīriešu valstsvienība galvenā trenera Ainara Bagatska vadībā veiksmīgi  pievarējusi paaudžu maiņas slalomu un esmu pārliecināts, ka tikko sasniegtā 11.vieta Eiropas čempionātā nav šīs paaudzes spēju griesti.

Jaunatnes izlases pēdējos gados regulāri vedušas mājās medaļas un augstas vietas no Eiropas jaunatnes čempionātiem, apliecinot, ka Latvijas basketbola talantu straumīte nav izsīkusi. Tai aizvien jaunus spēkus nodrošina mūsu lielie entuziasti – jauniešu treneri un sacensību sistēmas pamats – Latvijas Jaunatnes basketbola līga. Savukārt ar jauno talantu slīpēšanu produktīvi nodarbojas mūsu labākie klubi, kuriem talkā tagad nāk arī kolēģi ārzemēs. Latvijas basketbola talanti ir pieprasīti visā pasaulē – tā ir bagātība, kas jānovērtē.

Šodien ir jubileja ne tikai LBS un ne tikai basketbola sabiedrības cilvēkiem – spēlētājiem un treneriem, menedžeriem un tiesnešiem. Arī mūsu atbalstītājiem un labvēļiem. Arī pašvaldībām, ar kuru palīdzību aizvien izvērstāka un stabilāka kļūst Latvijas līgu klubu sistēma un kuru līdzdalība Latvijai pēdējos septiņos gados ļāvusi regulāri uzņemt Eiropas un pasaules čempionātus, nodrošinot labu reputāciju starptautiskajās basketbola aprindās un mūsu pašu dibinātās Starptautiskās basketbola federācijas FIBA kuluāros. Šo tradīciju turpināsim līdz sasniegsim mērķi – sarīkosim Latvijā Eiropas vai pasaules čempionātu vīriešu komandām.

Sveiciens svētkos visiem , kuri sevi uzskata par basketbola cilvēkiem! Jubilejas tortē 90 svecītes aizdegsim 14.decembrī basketbola ballē, kuras laikā pasniegsim nesen iedibinātās  Gada balvas basketbolā desmit nominācijās.”

Seko un uzzini pirmais:Pārdaugava, BJFK Pārdaugava, BJFK Dammes iela 20, LV-1069 Futbols
Alksne Inta Aerobika, Peldēšana
FTA
Reģistrēties