30.01.2016. 00:52
Šovakar Eiropas čempionātā handbolā tika aizvadītas pusfināla spēles. Intriģējošā 70 minūšu trillerī Vācija pagarinājumā ar pārspēja turnīra lielāko pārsteigumu Norvēģiju, bet Spānija pieveica Horvātiju.

Jau ziņots, ka Eiropas čempionātu Norvēģija iesāka ar zaudējumu pret Latvijas handbola audzēkņa Aleksandra Pētersona pārstāvēto Islandi, bet pēc tam turpināja teju vai perfekti – piecās spēlēs četras uzvaras un neizšķirts, turklāt pārspēta arī olimpiskā, pasaules un Eiropas čempione Francija (29:24). Tieši šis panākums norvēģiem pirmoreiz vēsturē nodrošināja vietu pusfinālā. Vācijas handbolisti turnīru arī iesāka ar zaudējumu (pret Spāniju), bet tam sekoja piecas uzvaras pēc kārtas un pirmoreiz kopš 2008.gada nopelnīta vieta četru labāko pulkā.

Pusfināls starp Norvēģiju izvērtās spriedzes pilns. Pēc līdzīga sākuma Vācija puslaika vidū panāca četru vārtu pārsvaru (9:5), taču norvēģiem ne tikai izdevās pretiniekus panākt, bet arī apsteigt (13:12). Tiesa, pirmo puslaiku ar minimālu pārsvaru tomēr noslēdza vācieši – 14:13. Otrais puslaiks turpinājās līdzvērtīgā cīņā, pārmaiņus vadībā izvirzoties te vienai, te otrai komandai. Piecas minūtes līdz pamatlaika beigām Kents Robins Tonesens atkal izvirzīja vadībā norvēģus un minimālo pārsvaru skandināviem gandrīz izdevās noturēt, tomēr 19 sekundes līdz finālsirēnai Rune Damke panāca neizšķirtu, nodrošinot desmit minūšu pagarinājumu – 27:27.

Tas arī izvērtās ļoti līdzīgs un spriedzes pilns. Pēdējās minūtes sākumā Haralds Reinkinds līdzsvaroja rezultātu uz tablo (33:33), bet pēdējais vārds tomēr piederēja vāciešiem – nieka piecas sekundes līdz beigām ar lielisku metienu bumbu norvēģu vārtos raidīja Kajs Hefners, izraujot uzvaru un ievedot Vāciju finālā – 34:33. Vācijai pirmais fināls kopš 2004.gada, kad pirmo un vienīgo reizi vācieši kļuva par Eiropas čempioniem. Vai šogad izdosies šo sasniegumu atkārtot?

Vācijas izlases uzvarā teicams bija Tobiass Raihmans, kurš guva desmit vārtus, realizējot visus savus metienus. Zaudētājiem Kristians Bjornsens guva astoņus vārtus (metieni – 8/9).

Tiesa, pēc pusfināla spēles Norvēģija iesniegusi protestu par to, ka vēl pirms beigu signāla uz laukuma uzskrējis 21 gadu vecais Simons Ernsts, pāragri sākot atzīmēt Vācijas uzvaru. EHF savu lēmumu attiecībā uz protestu paziņos sestdien ap pusdienlaiku.

Otrajā pusfinālā tikās Spānija un Horvātija. Jau spēles sākumā horvāti izvirzījās vadībā ar 4:1 un vadībā pavadīja lielāko daļu pirmā puslaika. Tomēr pamazām spēle izlīdzinājās, spāņi līdzsvaroja rezultātu (13:13),bet pēdējo piecu minūšu laikā veiktais izrāviens 5:1 ļāva Spānijai puslaiku noslēgt jau ar četru vārtu atrāvienu – 18:14. Pēc pārtraukuma horvātiem gan izdevās pietuvoties līdz minimumam, tomēr noslēdzošās desmit minūtes spāņi aizvadīja pārliecinošāk, atkal atraujoties un izcīnot uzvaru ar 33:29. Sešus vārtus uzvarētāju rindās guva Valero Rivera un Hesus Anhels Garsija (abiem metienu precizitāte perfekta – 6/6).

Spānija Eiropas čempionātu finālu sasniegusi jau ceturto reizi (iepriekš 1996., 1998. un 2006.), taču iepriekšējās trijās reizēs pie titula tā arī neizdevās tikt – allaž otrā vieta. Jāatgādina, ka šī gada finālisti Spānija un Vācija tikās jau turnīra pirmajā fāzē, kad apakšgrupā spāņi izrādījās pārāki ar 32:29.

Piektdienas vakarā tika noskaidroti arī piekto un septīto vietu īpašnieki. Spēlē par piekto vietu Eiropas čempionu pilnvaras nolikusī Francija ar 29:26 pieveica Dāniju, savukārt spēlē par septīto vietu mājiniece Polija saviem līdzjutējiem sagādāja vāju mierinājumu, pieveicot Zviedriju – 26:24.