03.07.2016. 01:03
Vācijas futbola izlase Eiropas čempionāta finālturnīra ceturtdaļfinālā sestdien uzvarēja Itāliju, tādējādi iekļūstot turnīra pusfinālā.

Vācija ar itāļiem pamatlaikā nospēlēja neizšķirti 1:1 (0:0), bet papildlaiks noslēdzās bez vārtu guvumiem, tādējādi bija jāaizvada pēcspēles sitienu sērija, kurā ar 6:5 uzvarēja 2014.gada Pasaules kausa ieguvēja Vācija.

Spēles pamatlaikā Vācijas izlases labā vārtus guva Mesuts Ezils, bet Itālijas valstsvienībā precīzs bija Leonardo Bonuči. Savukārt uzvaru vāciešiem atnesa Jonasa Hektora precīzā «pendele», kā arī lieliskā Manuela Noiera spēle vārtos.

Mača sākumā nedaudz vairāk bumbu kontrolēja vācieši, bet 15.minūtē viņiem nācās ieviest korekcijas spēles plānā, jo traumas dēļ laukums bija jāatstāj pussargam Sami Kediram, kura vietā devās Bastians Šveinšteigers. Tieši puslaika vidū Šveinšteigers bija pirmais, kurš raidīja bumbu vārtos, taču, tā kā vācietis soda laukumā pārkāpa noteikumus, viņa precīzais sitiens netika ieskaitīts.

Turpinājumā abas izlases turpināja spēlēt piesardzīgu futbolu, atklātos uzbrukumos neiesaistoties. Puslaika beigās pa vārtiem sita Tomass Millers, taču viņa raidījumu atvairīja Džanluidži Bufons. Nedaudz vēlāk itāļi izspēlēja bumbu līdz tukšiem Vācijas izlases vārtiem, taču nebija neviena «Azzurri» futbolista, kurš pieliktu kāju un noslēgtu uzbrukumu ar precīzu sitienu.

Otrā puslaika sākumā vācieši sāka vērpt uzbrukumus pie itāļu vārtiem. Komandas biedri izkārto sitienu Milleram, bet vācieša spēcīgais raidījums tika bloķēts un uzbrukums noslēdzās ar stūra sitiena nopelnīšanu. Pēc tā izspēles Žeroms Boatengs raidīja bumbu pāri vārtiem. Turpinājumā itāļu dažu minūšu laikā nopelnīja trīs dzeltenās kartītes, bet vācieši arvien vairāk gāja uz priekšu, kas puslaika 20.minūtē noslēdzās ar vārtu guvumu. Veiksmīgo epizodi iesāka Mario Gomess, piespēlēdams soda laukumā ieskrējušajam Jonasam Hektoram, kurš pāradresēja bumbu Ezilam. Rezultatīvo piespēļu meistars Ezils nelaida garam iespēju un atklāja cīņas rezultātu.

Dažas minūtes vēlāk jau pašam Gomesam bija lieliska izdevība gūt vārtus, bet savos uzdevumu augstumos bija Bufons, kurš atvairīja uzbrucēja sitienu. Arī Gomess traumas dēļ nevarēja turpināt cīņu, bet viņa vietā laukumā devās Juliāns Drakslers. 14.minūtes pirms pamatlaika beigām Boatengs savā soda laukumā nospēlēja ar roku, kā dēļ uz Vācijas izlases vārtiem tika nozīmēts 11 metru soda sitiens. «Pendeli» devās izpildīt aizsargs Bonuči, kurš nedaudz ieskrējās, iepauzēja un sita pa vārtiem, pirmo reizi turnīrā liekot kapitulēt Manuelam Noieram.

Nedaudz vēlāk itāļiem padevās labs pretuzbrukums, taču nosvērt svaru kausus sev par labu viņiem neizdevās. Pamatlaika pēdējās minūtēs nedaudz gar vārtiem sita Matia de Šiglio, bet arī viņam izraut uzvaru neizdevās. Savukārt kompensācijas laikā Vācija lūkoja panākt uzvaru, taču Itālijas dzelžainā aizsardzība to neļāva izdarīt.

Papildlaika sākumā krietni aktīvāki bija vācieši, tomēr pirmajās 15 minūtēs neviena no komandām neizvirzījās vadībā. 13.minūtes pirms pagarinājuma beigām Draksleram bija iespēja kļūt par galveno mača varoni, bet viņa sitiens bija nesekmīgs. Papildlaika beigās Ezils centās gūt savus otros vārtus, taču viņa sitiens nebija tik stiprs, lai sagādātu Bufonam kādas problēmas. Līdz ar to arī 30 minūšu papildlaikā netika noskaidrots uzvarētājs, tādējādi futbolistiem bija jāaizvada pēcspēles sitienu sērija. Ja vācieši savu trešo maiņu neizmantoja, tad itāļi pagarinājuma beigās aizsargu Džordžo Kjelīni nomainīja pret uzbrucēju Simoni Zazu.

Soda sitienu sēriju atklāja itālis Lorenso Insinje, kurš nekļūdīgi raidīja bumbu vārtos. Tikmēr vāciešiem Toni Kross raidīja bumbu vārtu stūrī un panāca izlīdzinājumu. Otro sēriju uzsāka Zaza, kurš pirms sitiena izpildes viltīgi tipināja, taču raidīja bumbu pāri vārtiem. Tiesa, Millers atbildēja ar pārāk vāju sitienu, ko atvairīja Bufons. Trešo sēriju ar spēcīgu sitienu vārtos iesāka Andrea Barzagli, turpretī Ezila sistā bumba atsitās pret vārtu stabu. Itālijas izlasē ceturto sitienu izpildīja Graciāno Pelle, kurš raidīja bumbu garām vārtiem, bet Drakslers bija precīzs un panāca sērijā 3:3. Piekto sēriju iesāka Bonuči, kurš mēģināja atkārtot otrajā puslaikā pielietoto sitienu, taču šoreiz Noiers atvairīja itāļa sitienu, bet Šveinšteigers raidīja bumbu pāri vārtiem, līdz ar to uzvarētājs vēl netika noskaidrots.

Sestos sitienus realizēja Emanuēle Džakerīni un Matss Hummelss. Septīto sēriju ar vārtu guvumu iesāka Marko Parolo, taču Jošua Kimmihs ar sitienu vārtu stūrī panāca izlīdzinājumu. Astoto sitienu itāļiem izpildīja de Šiglio, kura sistā bumba atsitās pret pārliktni un ielidoja vārtos, bet vāciešiem savu sitienu realizēja Boatengs. Devīto sēriju iesāka Mateo Darmjans, taču Noiers uzminēja bumbas sitienu un atvairīja to, turpretī Jonasa Hektora raidījumu Bufons nespēja tvert, tādējādi uzvaru svinēja Vācijas futbolisti, kuri iesoļoja Eiropas čempionāta pusfinālā.

Vācija pusfinālā sacentīsies ar Francijas un Islandes dueļa labāko komandu, kas noskaidrosies svētdien.

Vācijas futbolisti Eiropas čempionāta ceturtdaļfinālā spēlēja sesto reizi, turklāt arī iepriekšējās piecās izdevās uzvarēt. Abu komandu savstarpējos dueļos labāk veicies Itālijai, kas guvusi 15 uzvaras, desmit reizes bijis neizšķirti un piedzīvojusi deviņus zaudējumus.

Iepriekšējā komandu tikšanās bija 30.martā, kad pārbaudes spēlē Minhenē ar rezultātu 4:1 uzvarēja mājinieki. Vācijai tā bija pirmā uzvara pār Itāliju kopš 1995.gada, kad izdevās pārbaudes spēlē gūt panākumu ar 2:0.

Abas komandas savā starpā tikās iepriekšējā Eiropas čempionātā 2012.gadā, kad vācieši pusfinālā ar 1:2 zaudēja Itālijai, kas pēcāk finālā ar 0:4 atzina Spānijas pārākumu.

Vācija līdz šodienai bija vienīgā komanda turnīrā, kas nebija ielaidusi vārtus. Pasaules čempioni apakšgrupā ar 2:0 pieveica Ukrainu, spēlēja neizšķirti 0:0 pret Poliju un ar 1:0 uzvarēja Ziemeļīriju. Savukārt astotdaļfinālā vācieši ar 3:0 sakāva Slovākiju.

Itālija turnīru sāka ar divām uzvarām apakšgrupā - 2:0 pār Beļģiju un 1:0 pār Zviedriju, bet pēc tam ar 0:1 zaudēja Īrijai. Savukārt astotdaļfinālā Itālija ar 2:0 uzvarēja Spāniju, gāžot no troņa Eiropas čempioni.

Vācija ir piedalījusies katrā Eiropas čempionātā kopš 1972.gada un kļuvusi par trīskārtēju čempioni (1972., 1980., 1996.gadā). Iepriekšējos divos turnīros tā sasniedza pusfinālu, 2008.gadā zaudējot titula mačā.

Itālija ir 1968.gada čempione. Eiropas čempionātā tā piedalās devīto reizi, piecos no iepriekšējiem turnīriem izdevies iekļūt pusfinālā.

Jau ziņots, ka pirmā pusfinālu sasniedza Portugāle, kas ceturtdien pēcspēles sitienos pārspēja Poliju. Savukārt piektdien Eiropas čempionāta debitante Velsa ar 3:1 uzvarēja Beļģiju.

Eiropas čempionāta finālturnīrā 24 komandas bija sadalītas sešās apakšgrupās pa četrām katrā. Izslēgšanas turnīra pirmajai kārtai jeb astotdaļfinālam automātiski kvalificējās divas labākās izlases, kā arī tajā iekļuva četras labākās trešo vietu ieguvējas.

Šajā Eiropas čempionātā kopumā tiks aizvadīta 51 spēle, kamēr pirms četriem gadiem, kad turnīrā piedalījās vēl 16 izlases, bija jānospēlē 31 mačs.

Eiropas čempionātā spēles norisinās desmit stadionos - Parīzē, Sendenī, Marseļā, Lionā, Lillē, Nicā, Tulūzā, Bordo, Sentetjēnā un Lansā. Mačs par zeltu notiks Francijas nacionālajā stadionā, kas atrodas Sendenī piepilsētā un kas var uzņemt nedaudz vairāk kā 81 000 cilvēku. Šajā arēnā norisinājās arī 1998.gada Pasaules kausa fināls, kad tieši Francija ar 3:0 pārspēja Brazīliju. «Stade de France» ir lielākais turnīra stadions, kamēr vēl virs 50 000 spējīgas uzņemt arēnas Marseļā (67 394), Lionā (59 286) un Lillē (50 186).

Visas Eiropas čempionāta finālturnīra spēles pārraidīs LTV7, turklāt 45 no 51 spēles būs iespējams vērot tiešraidē.

Vācijas izlases sastāvs - Manuels Noiers, Benedikts Hēvedess, Žeroms Boatengs, Matss Hummelss, Jonass Hektors, Jošua Kimmihs, Sami Kedira (Bastians Šveinšteigers, 16.min.), Toni Kross, Mesuts Ezils, Tomass Millers, Mario Gomess (Juliāns Drakslers, 72.min.).

Itālijas izlases sastāvs - Džanluidži Bufons, Andrea Barzagli, Leonardo Bonuči, Džordžo Kjelīni (Simone Zaza, 120.min.), Alesandro Florenci (Mateo Darmjans, 86.min.), Stefano Sturaro, Marko Parolo, Emanuēle Džakerīni, Matia de Šiglio, Graciāno Pelle, Martins Eders (Lorenso Insinje, 108.min.).