14.06.2016. 21:21
Latvijas futbola izlases pretiniece 2018.gada Pasaules kausa kvalifikācijas turnīrā Ungārija otrdien ar uzvaru sāka Eiropas čempionāta finālturnīru, F apakšgrupas spēlē ar 2:0 (0:0) pārspējot Austrijas valstsvienību, kura no 66.minūtes spēlēja mazākumā.

Ungārijas izlases labā otrajā puslaikā vārtus guva Ādams Salai un uz maiņu laukumā nākušais Zoltāns Štībers, bet par dienas varoni kļuva uzvarētāju komandas vārtsargs Gābors Kirājs, kurš kļuva par vecāko futbolistu, kurš piedalījies Eiropas čempionāta finālturnīros.

Kirājs spēli aizvadīja būdams 40 gadus un 74 dienas vecs, savus vārtus nosargājot sausā. Pirms viņa vecākais šo turnīru dalībnieks bija Vācijas izlases leģenda Lotārs Matēuss, kurš 2000.gada Eiropas čempionāta finālturnīrā laukumā devās būdams 39 gadus un 91 dienu vecs.

Ungārijas izlase, atgriežoties Eiropas čempionātu finālturnīros pēc 44 gadu pārtraukuma, aizvadīja teicamu spēli, otrajā puslaikā divas reizes noķerot pretiniekus pretuzbrukumos.

Tiesa, jau spēles pirmajā minūtē ungāri varēja nokļūt iedzinējos, jo jau 32.sekundē austriešu izlases viena no lielākajām zvaigznēm Davids Alaba ar tālu sitienu trāpīja pa vārtu stabu. Arī pēc tam neliels pārsvars bija Austrijai, taču abas komandas bīstamus momentus izveidot nespēja, bet puslaika vidū laukumā jau ritēja līdzvērtīga, taču abu komandu izpildījumā uzmanīga cīņa.

Spēles 33.minūtē brīdinājumu nopelnīja Aleksandrs Dragovičs, kurš otrajā puslaikā, pēc vēl viena brīdinājuma saņemšanas tika noraidīts no laukuma. Pirmā puslaika beigās pa labai izdevībai bija abām komandām, taču savu meistarību nodemonstrēja gan Kirājs, gan viņa kolēģis pretējos vārtos Roberts Almers.

Savukārt otrajā puslaikā Ungārijas izlase arvien mērķtiecīgāk sāka izmantot pretuzbrukumu taktiku, cenšoties ar tālām piespēlēm apdraudēt pretinieku vārtus, kas deva vēlamo rezultātu. Cīņas 62.minūtē pēc vienas no tādām piespēlēm un sekojošās skaistas saspēles uzbrukuma smailē nokļuva Salai, kurš kritienā bija veiklāks par austriešu vārtsargu, raidot bumbu vārtu tīklā.

Četras minūtes vēlāk austrieši palika mazākumā, taču tuvojoties cīņas beigām viņi lieliem spēkiem devās uz priekšu, taču iekrita uz vēl vienu pretuzbrukumu, kad pa labo malu izskrēja Štībers, kurš ar apvedošu sitienu guva otros ungāru vārtus, garantējot savai komandai uzvaru.

Austrijas un Ungārijas mači ir ar ļoti senu vēsturi, jo otrdien tās savā starpā tikās jau 138.reizi. Tagad 67 gadījumos uzvaru guvusi Ungārija, kamēr Austrija pretiniekus spējusi pieveikt 40 reizes. Tikmēr neizšķirts fiksēts 31 gadījumā.

Tiesa, šī bija pirmā reize kopš 1934.gada, kad abas izlases aizvada savstarpēju maču kādā finālturnīrā.

Austrija pirms tam vienīgo reizi Eiropas čempionātā piedalījās 2008.gadā, kad kopā ar Šveici bija viena no mājiniecēm. Toreiz trijos mačos tika reizi spēlēts neizšķirti.

Ungārijas izlase Eiropas čempionātos pirms šī turnīra bija piedalījusies vienīgi 1964. un 1972.gadā, tomēr abas reizes sasniedza pusfinālu, gūstot attiecīgi trešo un ceturto vietu.

F apakšgrupas otrā spēlē plkst.22 pēc Latvijas laika Sentetjēnā sacentīsies Portugāle un Islande. Arī Portugāle būs Latvijas pretiniece 2018.gada Pasaules kausa kvalifikācijā, kamēr Islande bija vienā grupā ar Latviju šī Eiropas čempionāta kvalifikācijā.

Eiropas čempionāta finālturnīrā 24 komandas sadalītas sešās apakšgrupās pa četrām katrā. Izslēgšanas turnīra pirmajai kārtai jeb astotdaļfinālam automātiski kvalificēsies divas labākās izlases, kā arī tajā iekļūs četras labākās trešo vietu ieguvējas.

Šajā Eiropas čempionātā kopumā tiks aizvadīta 51 spēle, kamēr pirms četriem gadiem, kad turnīrā piedalījās vēl 16 izlases, bija jānospēlē 31 mačs.

Eiropas čempionātā spēles norisinās desmit stadionos - Parīzē, Sendenī, Marseļā, Lionā, Lillē, Nicā, Tulūzā, Bordo, Sentetjēnā un Lansā. Mačs par zeltu notiks Francijas nacionālajā stadionā, kas atrodas Sendenī piepilsētā un kas var uzņemt nedaudz vairāk kā 81 000 cilvēku. Šajā arēnā norisinājās arī 1998.gada Pasaules kausa fināls, kad tieši Francija ar 3:0 pārspēja Brazīliju. «Stade de France» ir lielākais turnīra stadions, kamēr vēl virs 50 000 spējīgas uzņemt arēnas Marseļā (67 394), Lionā (59 286) un Lillē (50 186).

Visas Eiropas čempionāta finālturnīra spēles pārraidīs Latvijas Televīzijas (LTV) 7.kanāls, turklāt 45 no 51 spēles būs iespējams vērot tiešraidē.

Austrijas izlases sastāvs: Roberts Almers, Florians Kleins, Aleksandars Dragovičs, Martins Hintereger, Kristians Fuhs, Marko Arnautovičs, Davids Alaba, Juliāns Baumgartlingers, Martins Harniks (Alesandro Šepfs, 78.min.), Zlatko Junuzovičs (Marcels Zabicers, 60.min.), Marks Janko (Rubins Okotijs, 65.min.).

Ungārijas izlases sastāvs: Gābors Kirājs, Atila Fiola, Rihards Guzmičs, Ādams Lāngs, Tamāšs Kādārs, Zoltāns Gera, Kristiāns Nēmets, Ādams Naģs, Lāslo Kleinheislers (Zoltāns Štībers, 80.min.), Balāžs Džudžāks, Ādams Salai (Tamāšs Priškins, 69.min.).